Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 16 °C
Gök Gürültülü

İslam nedir? Ne Değildir?

20.02.2019
440
A+
A-

Allah insanı yarattı. Yaratmasının tek nedeni ayeti kerim de açıkladığı üzere şu şekildedir. Zariyat suresi 56 ıncı ayette der ki: “Ben cinleri ve insanları ancak Bana kulluk etmeleri için yarattım”  Demek ki bu dünyaya gelmemizin sırrı güzel yaşamak değil. Eğlenmek değil, mutlu olmak değil, mutsuz olmak değil. Hepsini de içine alan bir kavram ile karşı karşıyayız. İMTİHAN

Bu imtihan dünyasında yapmamız gereken net bir şekilde ifade edilmiştir. İbadet etmek. İbadet etmek derken şuursuzca değil. Okuyarak, anlayarak. Allah rızasını gözeterek. Siz ne kadar plan yaparsanız yapın hayata dair, sonuçta yaşayacağımız ortalama insan ömründe en eftal olan, Allahın bizden ne kadar razı olduğudur. Vay hüsranla ömrünü geçirmiş kimselere…..

İslam bir ticaret müessesi değildir. Müslümanlık adına para toplayıp ceplerini dolduran şarlatanlar ile islam perdesi altına gizlenmiş ve manevi duyguları sömüren sözde cemaat, iştirak, tarikatlardan uzak durmak gerekir. Dinde aslolan samimiyettir. Yapılan her hayır yalnız Allah rızası için yapılır ve bunun reklamı yapılmaz, bu toplanan hayırlardan prim vs adlarla kişiye ve kendine para aktarılmaz. İslamiyet insanları maddi anlamda sömürü vasıtası değildir. Dindar görünümlü her insanı peşin peşin iyi kabul edip şuursuzca ve düşünmeden bu kişilerin peşinden gitmek akıl karı değidir. Kuran ın ilk emri okudur. Okumak sadece okumak olarak algılanmamalı okumak, anlamak ve idrak etmek eşlinde basamaklandırılmalıdır.

İslam terörist dini değildir. Bugün islam adına Allahu ekber diyerek cinayet işleyen, katliamlar yapan gruplar tam anlamıyla terör grupları olup, bunların islam ile alakası yoktur. İslam hoşgörü ve barış dini olup, bu gruplar islamda kutuplaşmayı körüklemektedir. Bu hak ile batılın, Haç ile Hilal in savaşıdır. Bu savaş hep olacaktır. Oynanan büyük resmi iyi idrak etmek lazım.

İslam para kazanılacak ve geçim sağlanacak bir müessese de değildir. Büyücülük, üfürükçülük, cincilik gibi isimler altında sözde muska yazarak para kazanma aracı da değildir. İslamı kişisel çıkarlarına alet edenlerin vay haline. Bu gibi islamı kendi çıkarları için kullanan ve islamdan insanların soğumasına neden olarak Allah ın dininin yayılmasına ket vuranların vay haline. Bugün bir çok insanın ateist olmasının altında islamı kötü emellerine alet edenlerin katkısının büyük olduğunu da unutmamak lazım.

Şunu da iyi bilmek gerekir ki, Kurana göre kaybedecekler, fakat bu süreçte sen ne kadar islamın yanındasın. İslamı öğrenmek için ne yaptın? Bu geçici dünya hayatı sona erdikten sonra sonsuz ahiret hayatı için nasıl bir hazırlığın var. Önce kendini düzeltmeyi ve hayatının islama göre ne kadar uygun yaşadığını sorguladın mı? Sorgulamadığın sürece, Tefekkür etmediğin sürece, ibadet yönelmediğin sürece hep bir yanın eksik olacaktır. Umudu olmayan insan nasıl hayatta her rüzgarda savrulursa seninde maneviyatın zayıf olursa sen de rüzgarda savrulan kum tanesi gibi savrulur ve Allah korusun ahiretini kaybedersin. Sen ahiretini kaybettikten sonra tüm dünya senin olsa ne fayda.

Uzun lafın kısası, islam asla bir terör dini değildir. islam bir ticarethane değildir. İslam insanı en şerefli ve üstün gören din olarak Allahın son dinidir. Allah katında makbul din yalnız islamdır. İslamı anlamak ve anlatmak bu islam dininin herkes tarafından idrak edilmesini sağlamak biz müslümanların görevidir. Hidayet Allahtan olsa da, anlatmak ve yol göstermek bizlerin görevidir.

Sen din kardeşim! Allahın razı olduğu kullardan olman dileğimle tavsiyem, Oku, öğren, uygula, idrak et ve anlat.

Selam ve dua ile…..

Brc
Brc
Uzun yıllar üzerinde çalışıp, her adımında emek verdiğim makale sektörünün artık uzman yazar ve adminlerindenim. Seo, bilgi ve kalite özlü makaleler için artık yeni çalışma arkadaşlarım ve yöneticilerimle bu yoldayım. Şimdiden onlara teşekkür ediyor ve gerçek islami bilgilerin bankası olan bu site için çalışmanın bana mutluluk vereceğini söylemek istiyorum.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.