Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 13 °C
Sağanak Yağışlı

İSLAM VE EVLİLİK HAYATI

25.10.2020
114
A+
A-
İSLAM VE EVLİLİK HAYATI

EVLİLİĞE TEŞVİK VE SAKINDIRMA EVLİLİĞİN FAYDALARI

Bil ki alimler evlenmenin fazileti hakkında çeşitli görüşlere sahiptirler. Bir kısmı evlenmeyi, ibadetten daha üstün ve faziletli olarak değerlendirecek kadar ileri gitmiş, bir kısmı da evlenmenin faziletini kabul etmekle beraber, şehvet duygusunun galip gelip, cinsel ilişkiye zorlanmadığı durumlarda, ibadet için bir köşeye çekilmeyi daha faziletli bulmuşlardır.

Diğer bir kısmı da; “Eskiden kadınlar ahlaklı ve kazançlarında dürüst oldukları için evlenmek makul idi. Bu devirde ise evlenmemek daha faziletli bir iştir” derler.

Evlenmenin hakikati, nikahı teşvik veya men eden ayet ve hadisleri ele alıp açıklamakla anlaşılır. Ancak bu şekilde kişi, evlenmenin kendisi için hayırlı ve zararlı bir iş olduğunu bilir.

Evlenmeye Teşvik Konusunda Ayetler

“İçinizden bekarları, köle ve cariyelerinizden iyi olanları evlendirin. ( Nur Suresi 32. ayet)

“Eski kocaları ile evlenmelerine engel olmayın.”Bakara Suresi 232. ayet

Andolsun, biz senden önce de resuller gönderdik, onlarada eşler ve çocuklar verdik” Ra’d suresi 38. ayet)

“Rabbimiz! bize gözümüzü aydınlatacak eşler ve çocuklar bağışla” Furkan suresi 74. ayet

Deniliyor ki, Allah Teala Kur’an-ı Kerim’de evlenen peygamberlerden bahsetmiştir. Hatta Hz.Yahya Aleyhissekan evlenmiş, fakat münasebette bulunmamıştır. Bu durum şöyle değerlendirilmiştir: “Böyle yapmakla evlilik sünnetini yerine getirmiş ve nikahın faziletlerinden faydalanmıştır.” Bazıları da “Gözünü haramdan korumak için evlenmiştir.” demişlerdir. Hz.İsa Aleyhisselam ise, ahir zamanda yere indikten sonra evlenecek ve çocuğu olacaktır.

Evlenmeye Teşvik Konusunda Hadisler

Nikah benim sünnetimdir. Sünnetimden yüz çeviren benden yüz çevirmiş sayılır. İbn-i Mace

Nikah benim sünnetimdir. Fıtratımı sevenler, sünnetimi yerine getirsin. Ebu Ya’la

“Evlenin, çoğalın. Zira ben, kıyamet günü çokluğunuzla diğer ümmetlere karşı iftihar ederim.” Beyhaki

“Sünnetimden uzaklaşan benden değildir. Sünnetlerimden birisi de nikahtır. Öyleyse beni seven

ler sünnetimi yerine getirsin.” Buhari-Müslim.

“Geçim endişesi ile evlenmeyen bizden değildir.” İbn-i Mace

“Sizden evlenmeye gücü yeten evlensin.Zira evlenmek gözü haramdan, ferci zinadan daha iyi korur. Gücü yetmeyen ise oruç tutsun.Çünkü oruç şehveti kırar. ” Buhari-Müslim.

“Din ve emniyetse inandığınız kimseler, size geldiğinde onları evlendirin. Bunu yapmadığınız takdirde yeryüzünde fitne çıkar ve büyük fesad olur.” Tirmizi

“Allah rızası için evlenen ce evlendiren, Allah’ın dostluğunu kazanmış olur. Ahmed B. Hanbel

“Evlenen kimse dinin yarısını korumuş olur. Diğer yarısı için de artık Allah’tan korksun. İbn-Cevzi

“İnsanın ölümüyle bütün amelleri sona erer. Ancak üç amel hariç.(…….) Birisi de ardından dua edecek salih bir evlat bırakmasıdır.” Müslim.

HAYIRLI EVLAT, ANCAK EVLENMEKLE ELDE EDİLİR.

 

 

 

Okan YALÇIN
Okan YALÇIN
Bu sitenin kurucusuyum. Site konseptine uygun içerikler haricinde, hayata dair, şahsıma münhasır, makale, deneme, hikaye, kıssadan hisse, şiir vb. gibi paylaşımlarla aranızdayım.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.