Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 18 °C
Gök Gürültülü

İslam ve Spor

Mustafa Erol
Es-Selamü Aleykum. 1978 Ankara doğumluyum. İlk ve orta öğrenimimi Ankara'da tamamladım. Üniversite Kamu Yönetimi ve İlahiyat Önlisans mezunuyum. Dinimiz İslam'ı öğrendiğim kadarı ile anlatmaya çalışıyorum. Admin yakın bir arkadaşım. Beni makale yazmak üzere yeterli gördüğü için bana teklif etti. ALLAH (c.c.) kendisinden razı olsun. Önce tereddüt etmiştim, ancak İslam dinine hizmete bir yerden başlamak lazım. Yazılarımızı okudukça bizleri daha iyi tanırsınız. Allah (c.c.) sizlerden de razı olsun.
21.01.2020
207
A+
A-

İslami spor
Es-Selamü Aleykum, sevgili okurlar,

Hz. Muhammed (s.a.v.) bir hadisinde , şöyle diyor: “Evlatlarınız, ok atmayı, ata binmeyi ve yüzmeyi öğretiniz. ” yani bu sırlara özellikle teşvik vardır. Bu sporlar o devirdeki ihtiyaçları karşıladığı gibi, insanı hem bedenen, hem ruhen, hem zihnin diri kalmasını sağlar.

Okçuluk ve Mızrak: Her ne kadar Asr-ı saadetin bir ihtiyacı gibi görünse de, günümüze de hitap eden birkaç yönü var.

Kol gücü gerektirir. Ayrıca kondisyon gerektirir. Çünkü atışın isabet etmesi için nefes kontrolü gerektirir. Böylece akciğer ve kanın oksijen kapasitesini artırmak atış anında titremeye önler.

Bir de ok atıcılığı konsantrasyon yeteneğini artırır. Bazı ülkelerde okçuluk ders olarak öğretilmektedir. Konsantre olabilen öğrencilerin dersleri daha dikkatli takip ettikleri görülmüş.

Yüzücülük: Yüzme sporunun tarihi çok eskilere dayanır. Nefes kapasitesini artırır. Vücudu kuvvetlendirir. Vücudun tüm kaslarına hitap eder. Hatta belimizi zorlamadan yapılan en verimli spor dalı diyebilirim. Bazı fizik tedavilerinin suda yapılmasının nedeni de budur.

At Biniciliği: “Artık arabaların kullanıldığı zamanda ata mı binilir?” dediğinizi duyar gibiyim. Biz burada spor açısından bakıyoruz. Çünkü bahsettiğimiz hadis, spor tavsiyesi ile ilgili olduğunu “yüzücülüğün” de tavsiye edilmesinden anlıyoruz. Çünkü yüzücülük sudan uzak toplumların günlük hayatında ihtiyaç karşılamaz. Spor amaçlıdır.

Biniciliği spor olarak bakarsak: İki farklı canlının uyumu ile ifade edebiliriz. Jokey ve at ne kadar uyumlu ise o kadar başarı sağlanmaktadır. Yani binicilik bedenden daha çok zihne hitap eder. Uyum, zamanlama ve motivasyon geliştirici özelliği görünmektedir.

Asr-ı Saadette Hz. Muhammed’in (s.a.v.) izin verdiği teşvik ettiği diğer sporlar ise:

Halter: Sahabe kendi aralarında güç yarışı yapmak için ağırlık kaldırdılar vaki olmuştur.

Koşu: Sahabenin koşarak yarışmışlardır. Hatta Hz. Muhammed (s.a.v.) ve Hz. Aişe (r.anha) da yarışmışlardır.

Futbol: Kurrek adında futbola benzer oyun dahi oynanmış.

Güreş: İslam’a mübah sayılan bir spordur. Delikanlı sahabilerin sefere hazır olduklarını ıspatlamak için kendi aralarında güreşmişlerdir.

Bir de Rukkane’den bahsetmek isteriz. Mekke civarında iri yarı, güçlü kuvvetli bir pehlivandır. O dönemde sırtını yere getiren yoktur. Peygamber Efendimize birgün güreş teklif eder. Eğer yenilirse Müslüman olacaktır. Peygamber efendimiz kabul eder. Güreştiklerinde Peygamber Efendimiz üç defa yener. Ancak Rukkane “Beni, sen üzerinde bulunan manevi gücünle yendin.” diyerek yani hile vurgusu yaparak iman etmediği rivayeteedilir.

(Bu iş nasıl oluyor? Şöyle : Allah (c.c.) her peygambere 40 insan gücü vermiştir. Hz. Davut(a.s.), dev gibi Calut’a(Goliat) sadece bir taş atmıştı. Calut sadece o taşla ölmüştü. Artık o taşı nasıl bir kuvvetle attı siz düşünün. Buraya kadar ki bilgi haktır. Bir de şöyle bir bilgi ifade edilir: Hz. Muhammed’e ise peygamber gücü verilmiş. İşte Rukkane bundan dolayı ki hiç karşı koymadan yenilmiştir.

Spor yüzünden ibadet aksatılamaz. Örtünmeye dikkat edilir. Harama girilmez. Kumara alet edilmez. Kadın erkek karışık spor yapılmaz ve yarışılmaz. Bu şartlar olursa spor ve sporculuk caizdir.

Hayır dualarınızı esirgemeyin

Mustafa Erol

islamievlilik.net

YAZARIN SON YAZILARI
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.