Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 26 °C
Az Bulutlu

İslam Yasalarında Boşanma ve Şartları

27.04.2018
1.832
A+
A-
İslam Yasalarında Boşanma ve Şartları

İslam Yasalarında Boşanma ve Şartları

İslam dinine göre boşanma şartları hem kadın hem de erkek tarafından gerçekleştirilmesi gereken kurallardır. Buna göre İslam yasalarına göre boşanma ve şartlarına kadın yönünden bakıldığında pek çok yaptırım ile karşılaşmak söz konusudur. Dine göre boşama esas olarak kocanın hakkı olarak belirlenmiştir. Tek taraflı irade ile erkek eşini boşayabilmektedir. Fakat bu boşanmanın uygun şekilde gerçekleşebilmesi için kadının İslam dinine göre affedilemeyecek kusurlarının olması gerekmektedir. Mesela kadınlık görevlerini yerine getirmemesi gibi… Kocalar istedikleri takdirde normal nikahta olduğu gibi dini nikahta da vekilleri aracılığı ile boşanabilmektediler. Buna tefviz-i talak adı verilmektedir. Bu yetki evlilik anında kadına da verilebilmektedir. Fakat boşanma sırasında verilmesi de mümkündür. Tefviz-i Talak yöntemiyle kadın dilediği anda dini nikahına son verebilmektedir. Koca, eşine vermiş olduğu bu yetkiyi kesinlikle geri alamaz. Fakat bu durum kocanın boşanma yetkisinin ortadan kalktığı anlamına gelmemektedir. Evlilik birliği sürdürülemiyorsa koca da eşini boşama hakkına sahiptir.

İslam yasalarına göre boşanmanın gerçekleşmesi için gerekli olan diğer şartta boşanma yetkisinin verildiği kocanın aklının yerinde olmasıdır. Yani akıl sağlığının bulunmasıdır. Akıl hastası olan eşin, karısından boşanma ehliyeti yoktur. Bu durumda belirli şartlar doğrultusunda akıl hastası olan kişiler velilerinin verdiği yetkiyle evlendirilmektedir. Bu durum boşanma durumunda da velinin söz sahibi olduğu anlamına gelmez. Böyle durumlarda İslami şartlara göre boşanma yetkisi kadına verilmiştir. Çünkü kadın kendi rızası ve aklı ile evliliği kabul ettiğinden, yine boşanma yetkisi de onun elinde bulunacaktır. Fakat yine de bu durum İslam bilimiyle ilgilenenlerin arasında büyük tartışmalara neden olabilmektedir.

İslam dinine göre boşanma hakkı bazı koşullar haricinde erkekte bulunmaktadır. Fakat boşanmak için geçerli nedenler yoksa boşama durumu gerçekleşemez. İslam dinine göre boşanma üç aşamalı olarak gerçekleşir. Bu aşamaların uzun olmasının nedeniyle çiftlerin düşünerek, hatalarını düzeltmelerini sağlamaktadır. Ancak bu süre içerisinde çiftler ya da eş hatasını düzeltmeye meyilliği değilse, edan aile birliğinin bozulmasında herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. Kadın kocasına karşı görevlerini yerine getirmediği durumlarda öncelikle uyarılmalıdır.

Brc
Brc
Uzun yıllar üzerinde çalışıp, her adımında emek verdiğim makale sektörünün artık uzman yazar ve adminlerindenim. Seo, bilgi ve kalite özlü makaleler için artık yeni çalışma arkadaşlarım ve yöneticilerimle bu yoldayım. Şimdiden onlara teşekkür ediyor ve gerçek islami bilgilerin bankası olan bu site için çalışmanın bana mutluluk vereceğini söylemek istiyorum.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 13 YORUM