Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 23 °C
Az Bulutlu

İslam’a Göre Bekarların Evlendirilmesi İçin Neler Yapılabilir?

14.04.2018
283
A+
A-
İslam’a Göre Bekarların Evlendirilmesi İçin Neler Yapılabilir?

İslam’a Göre Bekarların Evlendirilmesi İçin Neler Yapılabilir?

Günümüzde evlenen kişi sayısının azalması ve bekar insan sayısının artması ile birlikte aile kurumu büyük oranda güç kaybetmeye başladı. Evliliğe olan bakış ve bekarların evliliğe yönlendirilmesi konusunda yaşanan eksiklikler nedeniyle günümüzde evlenen kişiler azaldığı gibi evli kişilerde kısa sürede oldukça küçük meselelerden dolayı evliliklerini bitirebilmektedir.

Bekarların Evlendirilmesi Meselesi

Nur Suresi 32. ayeti kerimede Allahu Teala ‘’İçinizde bekar olanları evlendirin.’’ buyurmaktadır. Aynı ayetin devamında ise ‘’Onlar fakir iseler Allah onları fazlı ve keremi ile zengin eder.’’ buyurulmaktadır. Bu ayeti kerimeye bakıldığında bekarların evlendirilmesi hem ilahi bir emir hem de neslin devamlılığı için atılması gereken adımlardan biri olmaktadır.

Gençler çeşitli nedenlerden dolayı evlilik yapmak istemediklerinden dolayı gençlerdeki bu düşünceyi yıkmak adına hangi durumlardan korkarak evlenmediklerine bakmak gerekir:

 • Özgür olamama düşüncesi
 • Geçim sıkıntısı
 • Hayal edilen şekilde düğün, eşya yapacak imkan bulamama
 • Doğru eş adayını bulamama
 • Evliliğin güzel yanlarının bilinmemesi
 • Evlilikten yapılan şikayetlenmeler
 • Okuma, çalışma gibi evlenmeyi erteleyici seçeneklerin olması

Evlilik Nasıl Teşvik Edilebilir?

Evliliği teşvik etmek için evlilikten gençleri uzak tutan konulara yönelmek gerekir. Bunun içinde yukarıda sayılan konular üzerinde durulabilir. Evliliği zorlaştıracak engeller varsa bunlar ortadan kaldırılabilir.

 • Evlilik ve evliliğe hazırlık yolunda yapılacak olan merasimler şaşa ve bol harcamalı gelenekler haline getirilmemelidir. Çünkü çoğu kişi evlenmek için yeterli parası olmadığını düşünerek evliliği ertelemekte ve evlilikten uzak durmaktadır. Aslında her birinin bir gösteri haline geldiği günümüzde fakir ve zenginin arasını açan bu tarz durumları önlemek adına sade merasimler yaygınlaştırılmalıdır.
 • Gençlere ve evlilikten korkan kişilere evliliğin güzel yanları anlatılmalıdır. Evlilik her zaman çile, sıkıntı ve ya sorumluluk yumağı değildir. Evlilik anlaşabildiğin kişi ile birlikte pek çok şeyi birlikte yapabilme ve doyasıya eğlenebilme imkanı sunan bir yapıdır.
 • Özgürlüğü kısıtlayıcı bir durum olarak görülen evlilik aslında daha özgür bir şekilde hareket etme imkanı tanır.
 • Geçim sıkıntısı hayatın çeşitli dönemlerinde insanlara imtihan olarak gönderilebilir. Bu dönemlere kanmadan evliliği ertelememek ve sıkıntılara aldanmamak gerekir.
 • Doğru eş adayını bulmak adına yüksek kriterler belirlememek daha iyi olacaktır.
 • Okumak, çalışmak gibi durumlarda evliliğe engel durumlardan biri değildir. Evlilik ertelendikçe okumak ve ya çalışmak gibi durumlar bir süre sonra insanları daha seçici bir hale getirebilir.
 • Evlilik hakkında yapılan şikayetler ise bekarların soğumasına neden olacağından dolayı mümkün olduğunca evliliğin güzel yanları anlatılmalı. Bu konuda söz sahibi olan kişilerin anlatacakları bekarları büyük oranda etkileyecektir.

Peygamberimiz (s.a.v.) ‘’Evlenen dininizin yarısını koruyun.’’ öğüdü ile gençleri ve bekarları evliliğe teşvik etmiştir. Evlilik konusunda münasip eşler bulunduğunda büyüklerin aracılık yapması da bekarları evliliğe teşvik edecek durumlardan biridir. Bu nedenle evlilik ve bekarlar konusunda Peygamber’in öğüdü tekrarlanmalıdır.

Brc
Brc
Uzun yıllar üzerinde çalışıp, her adımında emek verdiğim makale sektörünün artık uzman yazar ve adminlerindenim. Seo, bilgi ve kalite özlü makaleler için artık yeni çalışma arkadaşlarım ve yöneticilerimle bu yoldayım. Şimdiden onlara teşekkür ediyor ve gerçek islami bilgilerin bankası olan bu site için çalışmanın bana mutluluk vereceğini söylemek istiyorum.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.