Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 16 °C
Gök Gürültülü

İslama Göre Doğum Kontrol Yöntemleri

13.04.2019
315
A+
A-
İslama Göre Doğum Kontrol Yöntemleri

İslam’a Göre Doğum Kontrol Yöntemleri

Aile planlaması yapmak isteyen çiftler doğum kontrol yöntemlerine başvurmaktadır. Nüfus çoğalmasını sınırlandırmak, istenmeyen gebelikleri önlemek için doğum kontrol yöntemlerine başvurulmaktadır. Eski çağlardan beri uygulanmakta olup nüfus çoğalması sınırlandırılmak istendiğinde kullanılmaktadır. İslam dini kürtaj yapılmasını cinayet olarak kabul etmektedir. Aynı şekilde de insanlara zarar veren müdahaleler, doğum kontrollerinin zorla yaptırılması da dinimizce yasaklanmıştır. Helal korunma yöntemleri de oldukça fazladır. Gelecek korkusu, yoksulluk ve açlık sorunu, güvenlik endişesi gibi sebeplerle doğum kontrolleri yapılmaktadır.

İslamiyette İstenmeyen Gebelikler Nasıl Önlenmelidir?

İstenmeyen gebeliklerin yaşanmaması için de doğum kontrolleri yapılmaktadır. Gebeliklerin kadın için tehlikeli olması ve zararlı olması durumu da karşımıza çıkmaktadır. İslam’a göre hastalıklar dışında kalan diğer nedenler de anlamsız olmaktadır. Erkeklerin cinsel ilişkiyi yarıda kesmesi durumu da çeşitli doğum kontrol araçları arasındadır. Evlilikte korunma nasıl olur diyenlere çeşitli yolları olduğunu söylemeliyiz. Gebeliği kesin olarak önlememektedir. Başta azl olmak üzere bütün doğum kontrol araçlarının da yan etkileri, tehlikeleri mevcuttur. Fıtrata ters olmakta olup doğal cinsel ilişkiyi de engellemektedir. Orgazm durumu da önlenmektedir.

Cinsel Sorunlar ve Gebeliğin Önlenmesi

Gebelik önleme yöntemleri psikolojik olarak sinirsel hastalıklara yol açabilmektedir. Kadınların isteği dışında yapıldığında da çocuk sahibi olmanın önüne geçilmektedir. İslam dininde ise azl aracılığıyla doğum kontrolü sağlama konusunda imamlar cevaz tarafında olmaktadır. Korunma yöntemleri tehlikeli olabilip çok sayıda yan etkileri de bulunmaktadır. Kürtaj, çocuk düşürmek de dinimizde cinayet olarak görülmektedir. Varlık haline gelmeden çocuk düşmektedir.

Peygamber efendimiz emzikli kadınların tekrar gebe kalması, ilişkide kontrol konusunda da ümmetini serbest bırakmıştır. Çocuklar arasında yıl olması da doğumların kolay olmasını sağlamaktadır. En zararsız korunma yöntemi olarak azl gösterilebilir. İlaç kullanmanın zararları olduğu bilinmektedir. Peygamber efendimiz sütü emen çocuğun sağlığı da etkilendiği için emzikli kadınların tekrar hamile kalmamasını önermektedir. Hem anne sağlığı hem de çocuk sağlığı açısından hamile kalmamak yararlıdır. Hanefi bilginleri ise kadının izni olması durumunda azl durumunun caiz olduğunu da dile getirmektedir.

Brc
Brc
Uzun yıllar üzerinde çalışıp, her adımında emek verdiğim makale sektörünün artık uzman yazar ve adminlerindenim. Seo, bilgi ve kalite özlü makaleler için artık yeni çalışma arkadaşlarım ve yöneticilerimle bu yoldayım. Şimdiden onlara teşekkür ediyor ve gerçek islami bilgilerin bankası olan bu site için çalışmanın bana mutluluk vereceğini söylemek istiyorum.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.