Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 16 °C
Gök Gürültülü

İslama Göre Nişan Atmak Günah mı?

12.10.2020
255
A+
A-
İslama Göre Nişan Atmak Günah mı?

Nişan Atmak Günah mı?

Erkek ve kadının birbirine evlenmek için söz vermeleri anlamına gelen NİŞAN atmanın ne dinen, ne de hukuken bir bağlayıcılığı olmamakla birlikte, gereksiz ve sebepsiz yere nişan atmak vicdansızca yapılan bir eylem olduğundan dolayı, yüce rabbimizin de hoşuna gitmeyecektir.

Nişan Nedir?

Kısaca Nişan, evlilik çağında bulunan erkek ve kadının, gerek yakın ailesi ve/veya yakın  dostları tarafından gelenekler ve görenekler çerçevesinde evlenmeye dair söz vermeleri ve bunu bir merasim ile pekiştirmeleridir.

Bir nevi bir sözleşme imzalamak gibidir.

  • Nişanın Keyfi Olarak Bozulmasının Hukuki Yaptırımı Var mı?

Tabiki de,

Nişanın bozulmasında maddi tazminatın durumu oluşabilmektedir. Kusurlu olan taraf  tazminat vermekle yükümlüdür. Kusurlu olan tarafın keyfi olarak nişanı atan taraf olduğunu kabul edecek olursak, eğer erkek tarafı nişanı keyfi olarak bozduğu takdirde  evlenmek amacıyla söz vermiş olan kız, artık evleneceğine neredeyse kesin olarak bakıldığı için oturduğu mahalle de nişanın bozulması hukuken kişilik itibarını zedeleyecektir. Çünkü örf adetlerimizde nişanlanmış ve nişanlısından ayrılmış olan kızın tekrar evlenmesi zor olabilmektedir. Bu durumda nişan masraflarını yapan kız tarafı bunu maddi tazminat davasına gerekçe göstererek aynı zamanda da manevi olarak da yıpranmış olacağından dolayı da mahkeme nezdinde hem maddi hem de manevi tazminat talep edebilir.

Kısaca diyebiliriz ki, Nişanın bozulmasında kusurlu olan taraf, medeni kanun gereğince, uygun bir maddi tazminat vermekle yükümlüdür. Bu kapsamda nişanın bozulması sebebiyle maddi tazminat talep edebilmek için, nişanlılardan birisinin hiçbir haklı sebep olmamasına rağmen nişanı bozması veya taraflardan birisinin nişanın bozulmasına kusuru ile sebep olması gerekir.

Nişan Atmak İçin Mücbir Sebepler Nelerdir?

  • Birbirlerini tanıma süreci olan nişanlılık döneminde çok sık tartışma ve büyüyen kavgalar
  • Ailevi sorunlar
  • Ani başlayan maddi yetersizlik
  • Karşılıklı anlaşmakta zorlanmak
  • Çiftlerden herhangi birinin geçmişinde çok sıkıntılı durumların sonrada ortaya çıkması. (Çocuk durumu, Evlenmiş boşanmış olduğunu saklayıp sonradan öğrenilmesi vb.)
  • Nişanlılık döneminde din değiştiren kadın/erkek.

 

Bunlar bana göre en geçerli olan mücbir sebepler. Bunlardan hariç aklınıza gelen varsa lütfen paylaşın. Fakat bu tarz mücbir sebepler haricinde başka bir nedenle evlenmek üzere verilen sözden dönülmesinin ne ahlaken, ne vicdanen ne de dinen bir açıklaması olamaz.

Nişanlılık ve evlilik sürecinde dikkat edilmesi gerekenler ile ilgili açıklayıcı bir videolu anlatım olsa da sitemizde yayınlasak. Zira bununla ilgili detaylı bilgilendirmelerin mutsuz evlililiklerin önüne geçebileceği ve bir çok evliliğin çok daha mutlu olacağı kanısındayım.

Nişanlılık döneminde dikkat edilmesi gerekenler konusu hakkında Ali KISA abimizin yakında videolu anlatımının geleceğini ümit ediyorum. Zira doğru yaşanmış nişanlılık, doğru yaşanacak evliliğin ilk basamağı olsa gerek,

Nişanlılık döneminde en sık yapılan hatalar nelerdir? Bu konu hakkında Mustafa EROL abimizin de çok isabetli görüşlerinin olduğunu düşünüyor ve kendisinden de videolu bir anlatımın, zihinlerimize ışık tutacağına inanıyorum.

Tabii ki herkesin konuya ilişkin fikirleri ve düşünceleri çok değerli. Herkesin, insanın önündeki en önemli konu olan bu nişanlılık devresi hakkında fikir ve düşüncelerini açıkça paylaşmasını temenni ediyor

Okan YALÇIN
Okan YALÇIN
Bu sitenin kurucusuyum. Site konseptine uygun içerikler haricinde, hayata dair, şahsıma münhasır, makale, deneme, hikaye, kıssadan hisse, şiir vb. gibi paylaşımlarla aranızdayım.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.