Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 13 °C
Sağanak Yağışlı

İslam’a Göre Tecavüzün Cezası

Mustafa Erol
Es-Selamü Aleykum. 1978 Ankara doğumluyum. İlk ve orta öğrenimimi Ankara'da tamamladım. Üniversite Kamu Yönetimi ve İlahiyat Önlisans mezunuyum. Dinimiz İslam'ı öğrendiğim kadarı ile anlatmaya çalışıyorum. Admin yakın bir arkadaşım. Beni makale yazmak üzere yeterli gördüğü için bana teklif etti. ALLAH (c.c.) kendisinden razı olsun. Önce tereddüt etmiştim, ancak İslam dinine hizmete bir yerden başlamak lazım. Yazılarımızı okudukça bizleri daha iyi tanırsınız. Allah (c.c.) sizlerden de razı olsun.
29.03.2021
202
A+
A-

Es-Selamü Aleyküm, sevgili okurlar,

Tecavüz, ırza tecavüzü tanımlamak için kullanılan terimdir. Bir kadının rızası olmaksızın zorla cinsel birliktelik olarak tanımlanır.

Tarih boyunca tecavüz her toplumda suç kabul edilmiştir. Kendi kültürlerine göre faile değişik cezalar vermişlerdir. Cinsel suç olarak değerlendirildiği gibi şiddet suçu olarak da düşünen hukuk sistemleri olmuştur.

İslam hukuku, tecavüzü cinsel suç olarak değerlendirmiştir. Cezalar yanında tazminat da değerlendirmiştir. Yalnız bu hükümler devlet tarafından uygulanması gerekir. Bireyler cezai müeyyideleri kendi aralarında uygulayamaz.  Gerekirse modern hukuk ile hak arama yollarına müracaat ederler.

İslami geleneklerdeki uygulamalara bakalım: Tecavüzü cinsel suç olarak bakılınca, tecavüzcü bekarsa had cezası (yüz değnek) uygulanır. Tecavüzcü evli ise dört kişinin şahitliği veya tecavüzcünün dört defa itirafı ile recm cezası uygulanır. Eğer dört şahit şartı sağlanmadıysa ceza olarak tazir öngörülmüştür. Tecavüzcünün eşinin ise boşama hakkı doğar.

Tecavüz suçu eşkıyalık kapsamında değerlendirilir ise Maide suresi 33.ayette şöyle tarif edilir: “Öldürülme, asılma, el ve ayakların çaprazlama kesilmesi, sürgün edilme…”

Şimdi tazminatlara değinelim.

1. Diyet : Tecavüze uğrayan kadının bedeni olarak zarara uğraması halinde tecavüzcü diyet ödemek zorunda bırakılır.

2. Mihri Misil : Tecavüze uğrayan kadın bekarsa hiç evlenememeyebilir veya istemediği biriyle evlenmek zorunda kalabilir. Tecavüze uğrayan evli bir kadın da kocası tarafından boşanabilir. Kadının uğrayacağı bu zararları tazmin edilmesi için tecavüzcü “mihri mışıl” ödemek zorunda bırakılır.

3. Hükümeti Adl : Tecavüze uğrayan bir kadın işini ve itibarını kaybetmesi gibi maddi zarara girerse, tecavüzcü, kadına maddi zararını ödemek zorunda bırakılır.

Bazen, fail ve mağdur arasında anlaşma sağlanması veya evlenmeleri cezayı hafiflettiği uygulamalar da olmuştur.

Bir de eşkıyalık gibi katli vacip suçlarda idam edileceklere, işlediği tecavüzlerden dolayı ayrıca ceza verilmemiş, doğrudan idam edilenlerde olmuştur.

Fakat günümüzde suç tespit sistemleri çok gelişmiştir. Öyle veya böyle suçlunun cezasız kalması pek mümkün görünmüyor.

Hayır dualarınızı esirgemeyin

Mustafa Erol

islamievlilik.net

YAZARIN SON YAZILARI
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.