Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 24 °C
Gök Gürültülü

İslama Uygun SEVGİLİ! (Kafasına göre hoca arayanlar üzülecek)

08.06.2019
288
A+
A-
İslama Uygun SEVGİLİ! (Kafasına göre hoca arayanlar üzülecek)

Es-Selamü Aleykum, sevgili okurlar.

instagram sayfamızda gelen soru üzerine… Kız ve Erkeğin sevgili olması, izlenecek yol nedir?

Hiç kimse bu yazımızı cımbazlayarak içinden işine gelenleri alıp, işine gelmeyenleri atıp kendine fetva çıkarmasın. Özellikle sanal hayat sunan tv dizileri ile zehirlenen akılların düzgün sonuç almasını da beklemiyorum. Günümüz hayatımıza göre en uygun yolu tarif ettim. Olay çok ciddi olduğu için, bazı yerlerde tavizsiz ve emir verici konuştum. Hiç kimse kusura bakmasın. Evet sen de kusura bakma.

Aşk insanı meftun eden bir bağımlılıktır. Ne hikmetse sevgi gibi değildir. Her şart altında karşılık bekler. Ne kadar ıstırap verirse versin, umudu söndürmez. Sönmeyen bu umut ile kalbi yanar. Kapılınca kurtulmak çok zordur. Günümüzün daldan dala konan “aşıkları” sahte aşıktır. (Aşkın tanımını yapmak bu yazıya yetmez, Aşk hakkında yazımızı bekleyiniz.)

Eskiden toplumumuzda kadın ve erkek rolleri daha belirgin olduğu için herkes kendi alanında idi. bu yüzden aşk meşk işleri fazla görülmezdi. Zaten o yaşlara, 17 yaşlarına başlarken gençler “nikah ve evlilik çağı geldi.” kabul edilip baş göz edilince aşk işi aile ile beraber yürür giderdi.

Çağımızda kadın erkek rolleri daha da yaklaşınca ve evlilik yaşı uzadıkça gençlik ateşi daha uzun süreli hissediliyor. Okulda, sosyal hayatta, iş ortamında kadın erkek buluşmaları daha sık olunca gençler birbirine daha çabuk meyledip birbirlerine aşık olabiliyorlar. Bu durumu hepimiz biliyoruz.

İslami açıdan; ALLAH (c.c.) nikahsız beraberliğe kesinlikle razı değildir. Kadın erkeğin tokalaşmasına bile haram hükmü konmuştur. Zina yapmak şöyle dursun, “Zinaya yaklaşmayın” ayeti dahi varken, ateşle barutun yanyana durması için bizden fetva beklemeyin.

Bazı fitne odakları; “Gençler, yalnız olmadıkları ortamlarda görüşebilir.” şeklinde kız-erkek arkadaşlığına kapı açan fetvalar veriyorlar. Bu işlerin sonu hep sakata gitmektedir. Arada toparlayanlar çok azdır. Çünkü bizim gibi Müslüman toplumda bile denenmiş şeyler. Keşke olmasaydı. Bir çok aile ve sosyal hayat bu gayri- İslami davranışlarla yara almıştır.

Hiç kimse şu bahanelere sığınmasın:

  1. Biz zaten evleneceğiz.
  2. Biz sözlüyüz, nişanlıyız.
  3. Biz birbirimizi ALLAH için sevdik.
  4. Biz yalnızca arkadaşız.
  5. Aileler tanışıyor.
  6. Bizi beşikte kerttiler
  7. Sen ALLAH’ın bir lütfusun.
  8. Günahın benim boynuma.
  9. Leyla ve Mecnun da sevgili değil miydi?

Ola ki oldu. Gençler birbirini sevdi. Hiç kimse kaçar yol aramasın. Şimdi  izlenecek yolu anlatıyorum:

Bu işin adını koyup aileler tanıştırılıp evlilik için çalışmalar başlasın. Bu işler de uzatılmasın. İş uzadıkça hayırlı işin şeytanı çok olur. Söz kesilip nişan yapılsın. Gençler görüşürken de yalnız kalmaları hiç doğru değildir. Yanlarında aileden buluğa ermiş biri muhakkak yanlarında olsun. El ele tutuşmaları dahi uygun değildir. En kısa zamanda evlilik olsun ki gençler birbirlerinde gözlerini açsınlar. Maddi durumu kimse bahane etmesin. İlla evlenip ayrı ev hayali kurmaya gerek yok. Nikah kıymak çok ucuz iş. Aile büyüklerinin desteği oldukça evlilik çok kolay. Hatta bizim toplumumuzda hala akrabaların konu komşunun birbirine yardım ettiği sosyal sermaye var. düğünlerde takılan altın, para ve diğer hediyeler ile her evliliğin maddi temeli sağlanabiliyor.

Özellikle doğuda düğünlerin yarıştırıldığı sosyal hastalıklardan uzak durmak da büyük bir erdemdir. Çünkü İslam nikahın ve evliliğin kolaylaştırılmasını emreder. Herkes gücüne göre düğününü yapsın. Yoksa aile arası nikah yapılsın. Kız tarafı oğlan tarafı birbirini zorlamasın. Birbirlerine karşı anlayışlı olsunlar. Madem önemli olan genlerin mutluluğu, ona göre davranın. Kim ne derse desin. Hem “El ne der?” korkusu ile düğün yapıp hem “Önemli olan gençlerin mutluluğu.” demek tam bir çelişkidir.

Özel tavsiyelerim: Resmi nikah kıymadan dini nikah kıydırmayınız. Sadece dini nikah ile manevi güvence olur, ancak resmiyette hiç bir güvence olmaz. Din nikah kıyılıp, ALLAH göstermesin; anlaşmazlık çıkar da evlilik olmazsa, dini nikah aşağılanmış olur. Hele bir de dinen boşanma gerçekleşmez ise, nişanı bozulan kızın yeni nikahı dinen ifsat olur. Hem kendisine hem kocasına geçersizdir. Evlilik gayri meşru olur. Ülkemizde bu cahillik üzerine yaşayan hatta çoluk çocuğa karışan insanlar var.

Bu türlü durumlarda aile büyüklerinin izinden gitmek daha uygundur. Oğlanın ana babası, kızın ana babası: Yaşlarını elliden hesap edersek, dört kişinin toplam 200 yıllık hayat tecrübesi var. Daha söze gerek var mı?

Bunu söyledim diye de büyükler evlatlarını istemedikleri ve razı olmadıkları insanlarla evlendirmesinler.

Herhalde bu kadar izahat yeter.

Bir yastıkta kocayın. Yok yok.

Bir yastıkta genç kalırsınız, inşaALLAH.

ALLAH(c.c.) şimdiden mesut, bahtiyar etsin.

Mustafa Erol

islamievlilik.net

Mustafa Erol
Mustafa Erol
Es-Selamü Aleykum. 1978 Ankara doğumluyum. İlk ve orta öğrenimimi Ankara'da tamamladım. Üniversite Kamu Yönetimi ve İlahiyat Önlisans mezunuyum. Dinimiz İslam'ı öğrendiğim kadarı ile anlatmaya çalışıyorum. Admin yakın bir arkadaşım. Beni makale yazmak üzere yeterli gördüğü için bana teklif etti. ALLAH (c.c.) kendisinden razı olsun. Önce tereddüt etmiştim, ancak İslam dinine hizmete bir yerden başlamak lazım. Yazılarımızı okudukça bizleri daha iyi tanırsınız. Allah (c.c.) sizlerden de razı olsun.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.