Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 23 °C
Rüzgarlı

İslam’da Aşk Evliliği Var Mıdır?

23.04.2018
1.165
A+
A-
İslam’da Aşk Evliliği Var Mıdır?

İslam’da Aşk Evliliği Var Mıdır?

Günümüzde pek çok kişi mantık evliliği olarak görülen görücü usulü evlilikler yerine severek evlenme taraftarı olduğunu belirtiyor. Ayrıca gençler için aşık olmak evlenmenin en büyük şartı olarak biliniyor. Mesela bir genç sürekli gezebildiği, birlikte sinemaya –kafeye gidebildiği, pahalı hediyeler alabildiği ya da sürekli romantik karşılıklar verebilen, evi-arabası olan bir kişi ile evlenmek istiyor. Bütün bunları tamamlayabilen kişiler evlilik için uygun kişi kabul edilebiliyor. Bazen de gençler bağımlılık derecesinde kendilerini bir kişiye adayarak gerçekten aşık olduklarını düşünerek evlilik yolunu seçebiliyor. Burada ise İslam aşk sanılan bu farklı duyguları engellemek adına evliliğin aşkı doğuracağı bir ortamın daha önemli olduğunu söylüyor.

İslam’da Aşk Nedir?

İslam’da aşk insanlar arasında gerçekleşen ve fıtratta bulunmasından dolayı tamamen doğal olan bir duygudur. İslam bu nedenle aşkı kabul eder. Ancak aşk sanılan bazı duygular nedeni ile evliliği kabul etmez. Bu nedenle bir erkeği güzelliği, zenginliği ve ya toplumdaki yeri gibi durumlardan dolayı sevmek ve ona aşık olmak kabul edilemez.

İslam dini evliliğe doğru gidecek olan aşkları (yoğun sevgi halini) kabul eder. Bunun dışında evlenme maksadı olmaksızın sadece gezmek veya vakit geçirmek ya da sevdiği var desinler düşüncesi ile yapılan evlilikler İslam’a aykırıdır. Ancak bir erkek ve bir kız birbirlerini gerçekten severler ve bu sevgi nedeniyle evlenmek isterlerse bu durumda bir sakınca yoktur.

Aşk Nikahla Son Bulmalıdır!

İslam dininin sevgiye ve aşka büyük değer verdiği hatta arasında aşk bağının bulunduğu kişilerin evlendirilmesi gerektiği ile ilgili açıklamalar vardır. Bununla ilgili olarak İbn Mace (r.a.)’dan rivayetle Peygamberimiz (s.a.v.)’in yanına bir adam gelir ve şöyle der: ‘’Ben oğlum için bir kızı münasip görüyordum. Ancak oğlum başka birine aşık oldu.’’ Adamın bu lafının üzerine Peygamberimiz (s.a.v.) ise adamı ikaz eder ve iki kişinin arasına sevgi girmişse bunun tek yolu nikahtır der. Bu nedenle İslam’da aşk iki kişinin evlenmesi için tek çare görülmektedir.

Aşk Nasıl Olmalıdır Ki Evlilikle Sonuçlandırılmalıdır?

Günümüzde pek çok genç aşık olduğu düşüncesi ile evlenmek istiyor. Ancak evlilik sadece bekarlık hayatındaki gibi gönül ilişkilerinden ibaret bir kurum olmadığından dolayı pek çok kişi evlendikten sonra bu kurumu devam ettiremiyor. İşte böyle bir durumda aşkın yanlış anlaşıldığı sonucu ortaya çıkıyor.

  • Aşk dinimizce para, pul, gezmek tozmak, her gün eğlenmek değildir.
  • Aşk sadece cinsellikten ibaret değildir.
  • Aşk anne babayı, evi, aileyi, çalışmayı bir kenara bırakıp biri ile olmak değildir.
  • Aşk tamamıyla birine bağlanarak onun dışındaki her şeyi gereksiz görmek ve sevgide ileri gitmek değildir.
  • Aşk körü körüne sıkıntı çekmek ve ya sıkıntı çekeceğini bile bile evlenerek gelecek nesilleri de tehlikeye atmak değildir. Bu durumlar artırılabilir. Bu nedenle evlilikte aşkın ölçüsünü tutturmak lazımdır.

Brc
Brc
Uzun yıllar üzerinde çalışıp, her adımında emek verdiğim makale sektörünün artık uzman yazar ve adminlerindenim. Seo, bilgi ve kalite özlü makaleler için artık yeni çalışma arkadaşlarım ve yöneticilerimle bu yoldayım. Şimdiden onlara teşekkür ediyor ve gerçek islami bilgilerin bankası olan bu site için çalışmanın bana mutluluk vereceğini söylemek istiyorum.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.