Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 23 °C
Rüzgarlı

İslam’da Evlilik Yaşı Kaçtır?

11.04.2018
331
A+
A-
İslam’da Evlilik Yaşı Kaçtır?

İslam’da Evlilik Yaşı Kaçtır?

İslam dininde evlilik yaşı buluğ çağından sonraki dönem içerisinde herkese göre değiştiği hükmündedir. Yani bir kimse için evlilik yaşı buluğdan hemen sonra olabileceği gibi buluğ çağından 10-15 sene sonra da olabilir. İslam’a göre bir kişinin evlilik yaşı buluğ çağından sonra kişide evlenme isteğinin oluşması bu kişiye evliliğin farz duruma gelmesine neden olmaktadır.

İslam’da Buluğ Çağı Ne Zamandır?

İnsanda çocukluk çağının son bulup olgunluk veya ergenlik çağına girilmesine buluğ çağı denmektedir. İslam’a göre ve Hanefi fıkhı dikkate alındığında kızlarda buluğ çağı 9 erkeklerde ise 12’dir. Kur’an-ı Kerim’in pek çok yerinde buluğ çağı ile ilgili olarak açıklamalar yapılmış ve kimlerin buluğ çağında olmadığı da bildirilmiştir. Ayrıca buluğ çağına girişle birlikte evlilik çağı da başlamış demektir. Yani bu yaşlardan sonra evlilik düşünülebilir. Ancak dikkat edilmesi gereken bir durum vardır ki evlilik sadece yaş olgunluğuna veya ergenliğe göre değil ruhi olgunluğa da bağlıdır.

Vücut her ne kadar evlilik için hazır olsa da kişilerin ruhsal yetkinliklerinin olmaması halinde evlilik için buluğ çağının gelmesi yeterli olmayacaktır.

Evlilik Ne Zaman Olmalıdır?

Kimi kişiler 20 yaşında geçim derdi, sorumluluk alma gibi olgunluklar açısından gayet başarılı sonuçlar sergiliyor olsa da kimi kişiler 20 yaşında istenilen olgunluğa ulaşamadığı için henüz 20 yaşında bu kadar büyük sorumluluklar alamamaktadır. Bu nedenle İslam’a göre evlilik yaşı kişinin kendisini evliliğe hazır hissedebilmesi ve bedeninin de bu kriterlere uygun bir olgunluğa ulaşması gerekecektir.

Henüz buluğ çağına yeni girmiş 9 yaşındaki bir kız çocuğunun ruhi olgunluğa ulaşmadan evlendirilmesi evlilik müessesesi için sorun oluşturabileceği gibi evliliğe hazır olmayan birinin evlilik hayatından beklentilerinin de karşılanmasının önüne geçebilmektedir.

Brc
Brc
Uzun yıllar üzerinde çalışıp, her adımında emek verdiğim makale sektörünün artık uzman yazar ve adminlerindenim. Seo, bilgi ve kalite özlü makaleler için artık yeni çalışma arkadaşlarım ve yöneticilerimle bu yoldayım. Şimdiden onlara teşekkür ediyor ve gerçek islami bilgilerin bankası olan bu site için çalışmanın bana mutluluk vereceğini söylemek istiyorum.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.