Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 18 °C
Parçalı Bulutlu

İslamda Kadın Hakları

İslamda Kadın Hakları

Güzel dinimiz İslam pek çok konuda olduğu gibi kadınlar konusunda da hassas davranmış ve kadınların haklarına büyük ölçüde dikkat ederek onları saygın bir konuma getirmiştir. Dinimizde kadına verilen haklardan bahsetmeden önce cahiliye döneminde kısaca kadınların durumundan bahsedelim: Cahiliye zamanında kadın hiçbir değer bulmuyor, tabiri caizse bir mal gibi görülüyordu. Kadınların pek çoğu köle pazarlarında satılıyor ve hiçbir hakka sahip olmuyordu. Kız çocukları dünyaya geldiğinde yüzleri bembeyaz kesilen Arap halkı kızlarını acımadan diri diri toprağa gömüyor ve buna kimsenin sesi çıkmıyordu.

İslamiyetle Birlikte Kadın Gerçek Değerini Buldu

İslamiyetin kabulü ile birlikte tüm dünya yüce dinimizle aydınlandı. Nice ezilmişlerin çare kaynağı, nice gönlü kırıkların ümit sembolü islamın hayata girmesiyle hayat buldu. İslamiyetle birlikte kadın da gerçek değerini buldu. İslamdan önce mal gibi görülen eşya gibi alınıp satışan kadın şerefli ve saygın bir konuma getirildi. Kölelik kaldırıldı. Kadın özgürce seçimlerini yapma hakkına sahip oldu. Kadında erkek gibi heryerde hak sahibi olabiliyor, mirastan hak alabiliyor, istediği kişiyle evlenme hakkını seçebiliyor ve malını istediği gibi kullanabiliyordu.

İslamda Temel Kadın Hakları

Fıkıh kitaplarındaki bilgilere göre İslamda temel hakları şu şekilde sıralanabilir;

  • Kadın miras hakkına sahiptir.
  • Kadın istediği kişiyle evlenir ve evlenince eşinden istediği kadar mehir alabilir.
  • Kadının kendi kazancı kendisine aittir. Kocası veya başkası kadının malını hiçbir şekilde harcama hakkına sahip değildir.
  • Kadın ev işleri, çocuk bakma, yemek pişirme gibi işleri yapmak zorunda değildir. Yaparsa sevabını alır yapmazsa zorlanamaz. Eşinin durumu müsaitse eşinden bu gibi işler için hizmetçi isteyebilir.
  • Kadın islama uygun işlerde çalışma hakkına sahiptir.
  • Kadının evlenmeden önce geçimi babasına evlendikten sonra ise eşine aittir. Kadının tüm temel ihtiyaçlarını erkek karşılamak zorundadır.
  • Kadın eşine karşı süslenmek için eşinden süs malzemesi isteyebilir.

Bu şekilde görüldüğü gibi kadının pek çok hakları vardır ve bu temel fıkıh kitaplarında yer almaktadır. Tabi örf ve adetlere göre kadın isterse kendi işini yapmalı ve eşine  ve çocuklarına karşı vazifelerini yapmak için gayret etmelidir. Bu onun için çok büyük ecir ve sevaplar kazandıracaktır.