Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 23 °C
Az Bulutlu

İslamda Kadının Yeri

25.03.2019
361
A+
A-
İslamda Kadının Yeri

İslami Evlilikte Kadının Yeri

İslam dini evliliğe oldukça önem vermektedir. İslam öncesinde ki dönemlerde kadınlar insan olarak bile kabul edilmemektedir. İslam dini kadınların konumunu da değiştirmiştir. Kadınlar da erkekler gibi doğar, erkekler gibi bir insan yavrusudur. Cahiliyet duyguları zaman zaman artmakta ve bu dönemlerde kadına değer verilmemektedir. Peygamber Efendimiz kız çocuklarının eğitimleri üzerinde önemle durmaktadır. İslamda evlilik nasıl olmalı diyenler için huzur içinde olması gerektiğini belirtmeliyiz. Kadınlar evlenirken de erkeklerden ayrı tutulmamalıdır. Sıra evlenmeye geldiğinde ise damat adaylarını görmeleri bir haktır.

Evlilik Öncesi Ne Yapılmalı?

Eşlerin evlenmeden önce birbirini görmesi aynı zamanda bir sünnettir. Veliler, damat adayının ısrarıysa bu durumu değiştirmemektedir. Evlenirken kadınlar ağırlığını koyarak istediği kadar mehir alabilmektedir. Evlendikten sonra ilk bir yıl içerisinde ilişki yaşamayan evlilikte kadınların erkeklerden ayrılması mümkündür. Evlilik ve kadının yeri oldukça önemlidir. Kadınlar peşin olarak mihrini almadan kendisini teslim etmeme hakkına da sahiptir. Kadınların tedavisi, ilaçları ve nafakaları da kocalarına aittir.

Eşlerin Birbirine Karşı Görevleri

Kadınlar ekmek yapamıyorsa erkek hazır ekmek almalıdır. Süs, koku malzemeleri de erkeğe aittir. Duruma göre kadınlar eşlerinden yardımcı da isteyebilir. Kadınlar ev işlerinin dışında hiçbir işi yapmak zorunda da değildir. Kadınlar kocalarının yakınlarını istemezse kocaları onları müstakil evlerde oturtabilir. Kadınların haftada anne ve babalarını ziyaret hakları bulunmaktadır. Erkekler bunlara engel olamazlar. Seçim söz konusu olduğunda da kadınların da seçme hakları bulunduğu İslam bilginlerince söylenmiştir. Kadınlar vefat ettiğinde kefen paraları da kocalarına aittir.

Evlilikte Dikkat Edilmesi Gerekenler

Müslüman kadınların ev işi yapmaları sevaptır. Zorla yaptırılması mümkün değildir. Kocalar eve geldiğinde hanımlarına selam vermeli, hal hatırlarını sormalıdır. Sevinç ve üzüntülerine de ortak olmalıdır. Evlilikte kadının görevleride vardır. Bu görevlere dikkat edilerek eşler daha anlayışlı olmalı ve evlilikler yürütülmektedir. Evlilikte kadınlar mutlu olmadığında o evlilikte mutlu olmak da zor olmaktadır. Erkeklerin duygusal olaylara, davranışlara verdiği tepkiler de hemen hemen kadınlar tarafından şekillenmektedir. Koşulsuz şekilde dinleyici olmak ise iletişimi sağlıklı hale getirmektedir.

Brc
Brc
Uzun yıllar üzerinde çalışıp, her adımında emek verdiğim makale sektörünün artık uzman yazar ve adminlerindenim. Seo, bilgi ve kalite özlü makaleler için artık yeni çalışma arkadaşlarım ve yöneticilerimle bu yoldayım. Şimdiden onlara teşekkür ediyor ve gerçek islami bilgilerin bankası olan bu site için çalışmanın bana mutluluk vereceğini söylemek istiyorum.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.