Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 16 °C
Gök Gürültülü

İslam’da Kadının Kocası Üzerinde Hakları Nelerdir?

20.04.2019
438
A+
A-
İslam’da Kadının Kocası Üzerinde Hakları Nelerdir?

İslam’da Karısının Kocası Üzerinde Hakları Nelerdir?

 

Kur’an-ı Kerim erkeklerin eşlerine karşı daha güzel, iyi bir ilişki kurmalarını emretmektedir. Aile meseleleri karşılıklı konuşma, güzellik, karşılıklı anlayış, iyilik gibi esaslara göre yürütülmelidir. İslam dininin kurulmasını istediği aile bireylerinin birbiriyle arasının iyi olması da gerekmektedir. Kadının erkek üzerindeki hakları listeside mevcuttur. Karşılıklı anlayış, sevgi, fedakarlık ve saygı esaslarına dayanan aile İslam dininde uygundur. İslami ilkelere uyulması gerekmektedir. Kocaların eşlerine karşı yumuşak davranması, kaba saba hareketlerden kaçınması gerekmektedir. Peygamber Efendimizi örnek almalıdır.

 

İslam’a Göre Karı Koca Hakları

 

Peygamber Efendimiz eşleriyle iyi geçinmiş, onların bazı davranışlarına tahammül etmiştir. Evlilik kurumu karı ve koca arasında beraber yaşama, karşılıklı yardımlaşmaya dayalı bir kurumdur. Evlilikte çiftlerin birbirine karşı sorumlulukları unutulmamalıdır. Kocalar eşlerini, ailesini her türlü sıkıntıya karşı korumalıdır. Kadının kocası üzerindeki hakları bilinmelidir. Kadının hakları bilinerek İslam’a göre yerine getirilmelidir. Eşler birbirlerinin kriterlerini evlilikten önce belirlemelidir. Ailenin haysiyeti, şerefi için de koruyucu tedbirlerin alınması kocanın sorumluluğunda olmalıdır.

 

Evlilik Hayatı Nasıl Olmalıdır?

 

İslam hükümlerine göre evlenmesinde sorun olmayan kadınla erkeğin şahitlerin önünde rızalarını ifade etmesiyle nikah kıyılmaktadır. Resmi ve dini nikah ardından evlilik geçerli olmaktadır. Kadınların kocalarından beklentileri de bulunmaktadır. Kadının kocası üzerindeki cinsel haklarıda oldukça fazladır. Kadınlar evlilikten beklentilerini evliliğin başında eşlerine iletmelidir. Kadınların evlenirken ağırlığını koyarak istediği miktarda mehir alması gerekmektedir. Kendi sosyal güvenliğini, hayat garantisini sağlaması da mehir olmaktadır. Erkekler evde hanımı ile şakalaşmak, eğlenmek, eşini de eğlendirmek zorundadır.

 

İslam ve Evlilik

 

Kocaların karılarını cinsel açıdan tatmin etme görevi de bulunmaktadır. Kadınların tedavisi, ilaç harcamaları, nafakaları da kocalarına aittir. Kadınların peşin olarak mehrini alması, ardından kendisini erkeğe teslim etme hakkı da vardır. Duruma göre kadınlar kocasından da hizmetli isteyebilir.  Kadının kocasının kazancındaki hakkıda oldukça fazladır. Kadının kocasının maaşından da alacağı hakları vardır. Erkekler imkanları ölçüsünde eşlerinin taleplerini yerine getirmelidir. Hizmetçi ücreti kocaya aittir. Kadın kocasının yakınlarını istemezse kocası onu müstakil evde oturtmak zorundadır.

Okan YALÇIN
Okan YALÇIN
Bu sitenin kurucusuyum. Site konseptine uygun içerikler haricinde, hayata dair, şahsıma münhasır, makale, deneme, hikaye, kıssadan hisse, şiir vb. gibi paylaşımlarla aranızdayım.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.