Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 16 °C
Gök Gürültülü

İslamda Recm Cezasının Hikmeti Nedir?

14.02.2019
291
A+
A-

İslam Recm Cezasının Hikmeti Nedir?

Recm kelime anlamı olarak taşlama, lanet etme, kovma, kötü zanda bulunma anlamlarına gelir Terim anlamda ise zina eden kadın ya da erkeklerin taşlanarak öldürülmesidir. Recm cezası sadece bizim dinimizde uygulanan bir ceza değildir. Diğer dinler ve hukuksal alanda da zina cezası için pek çok ağır cezalar uygulanmaktadır. Hristiyanlık ve Musevilik gibi dinlerde de zina yapan kişiler için recm cezası uygulanmıştır.

Dinimizde recm cezası üzerine ayetler olduğu gibi Peygamberimizin sünneti bulunmaktadır. Peygamberimiz (s.a.v) ‘in sünnetleri Allah’ın emri doğrultusunda uygulandığı için sünnetlere uymak da görevlerimiz arasındadır.

Kuranda ve Sünnette Recm Cezası İle İlgili Hükümler

Zina eden erkek ve zina eden kadının her birine yüz değnek vurun. Bu ayette evli bekar ayrımı yapmadan zina eden kişiler için verilebilecek cezadan açıkça bahsedilmektedir.

Peygamberimizin sünnetinde de recm cezası ile ilgili şu şekilde hadis bulunmaktadır; Müslüman bir kimsenin kanını akıtmak şu üç şeyden biri dışında helal olmaz: Zina eden evli kimse… Bu hadiste de görüldüğü üzere recm cezasına izin verilmiş ve bu suçu işleyenler için bu ağır ceza öngörülmüştür.

Recm Cezasının Hikmeti

Recm cezası ağır bir ceza olması nedeniyle bazı kesimler bu cezayı eleştirmiştir. Ancak her hükümde olduğu gibi bu hükümde de nice hikmetler gizlidir. Rabbimizin hiçbir hükmü ve ayeti boşa değildir. Hepsinde büyük hikmetler gizlidir. Örneğin domuz eti yemeyin derken aslında Rabbimizi sağlık için çok zararlı olan bu etten insanları korumak istemiştir. Domuz kendi pisliğini yiyen bir hayvan olduğu için onu yemek normal bir insanda zaten tiksinti uyandıracaktır. Aynı şekilde yalan, söylemeyin, hırsızlık etmeyin, adam öldürmeyin derken de bunların yol açtığı kötü neticeleri tahmin etmek zor değildir. Zina da öyledir. Rabbimiz zinadan alıkoymak için ‘’zinaya yaklaşmayın’’ diye ayetlerde bizi çok sık uyarmış ve zinaya giden her yolun kapatılmasını emir buyurmuştur. Zina yapanlar için ise fiili ceza verilmesini öngörmüştür. Çünkü zina ile nesepler karışmakta, sosyal düzen bozulmakta, aileler yıkılmakta ve daha pek çok kötü neticeye varan sonuçlar yaşanmaktadır. Tüm bunlara sebebiyet veren kişilerin de bu dünya dışında ahirette de cezası büyük olacağı için Rabbimiz ahiretteki bu cezayı işleyen müminler üzerinden kaldırmak için dünyada cezalarının verilerek temizlenmesini istemektedir. Buna göre aslında bu durumda bile Rabbimizin bizi düşündüğünü ve ahirete bu cezayı çekmemiz için uyguladığını anlamaktayız.

Brc
Brc
Uzun yıllar üzerinde çalışıp, her adımında emek verdiğim makale sektörünün artık uzman yazar ve adminlerindenim. Seo, bilgi ve kalite özlü makaleler için artık yeni çalışma arkadaşlarım ve yöneticilerimle bu yoldayım. Şimdiden onlara teşekkür ediyor ve gerçek islami bilgilerin bankası olan bu site için çalışmanın bana mutluluk vereceğini söylemek istiyorum.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.