Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 16 °C
Gök Gürültülü

İslami Bir Evlilikte Görgü Kuralları Nasıl Olmalıdır

03.02.2019
315
A+
A-

 

Evlilik müessesesi çok ciddi bir müessese olup gerekli emek ve gayretlerin gösterilmesi gereken önemli bir kurumdur. Rabbimiz gücü yeten kişilerin evlenmesini buyururken evlilik için gerekli manevi olgunluğa ulaşmış olmalarını da özellikle vurgulamış, kadın için olsun erkek için olsun eş seçiminde ahlaki yapıya önem vererek soy, sop ve maldan önce kişinin dindarlığına bakılması gerektiği üzerine dikkat çekmiştir. Bu açıdan doğru ve sağlıklı bir evlilik için önce kendi ahlakımızı düzeltmeli, sonrasında huyu suyu güzel olan ve ahlaki açıdan erdemli vasıflara sahip birisinle evlenmeye özen göstermeliyiz.

Evlilik müessesi içinde görgü kuralları diğer kurumlarda olduğu gibi burada da dikkatlice uygulanmalıdır. Pek çok çift evlenmeden önce gayet nazik ve kibar bir dil ve uslup kullanırken evlendikten sonra ne yazık ki bu vasfını pek göstermemekte ve evlilikte sorunlar çıkmaya başlamaktadır. Önlem alınmadığı ve gerekli şekilde diğer işlerde gösterdiğimiz sabır ve emeği eşimiz ve çocuklarımız için göstermediğimizde bir takım problemler yaşamaya ve aile içindeki huzursuzlukların artarak katlanılması zor bir hale dönüşmesine neden olabiliriz.

Görgü Kuralları Ailede Nasıl İşlemelidir?

Görgü kuralları önce ailede başlar ve ailede gerekli terbiye alındığında bu şekilde yetişen çocuklarda gittikleri diğer ortamlarda sağlıklı görgü kurallarını devam ettirerek çok daha sağlıklı ilişkiler yaşarlar. Pek çok kültürde görgü kuralları ufak tefek değişikliklerle örfe ve yöreye göre değişebilir Türk aile yapısına baktığımızda baba evin reisidir. Aile fertleri babanın vermiş olduğu kararlara saygı duyar. Anne aile içinde saygıya en layık kimsedir. Ev içinde her iş anneden sorulur genelde. Çocuklar evin gözbebeğidir. İyi ve terbiyeli yetişmeleri için gerekli özen anne ve baba tarafından gösterilir. Eğer büyükanne ve büyükbabada aile içinde yaşıyorsa onların aile en çok söz hakkına sahip kişilerdir. Aile içindeki en önemli görgü kuralları büyüklere saygı göstermek, küçüklere ise merhametli davranmaktır. Küçükler büyüklerin sözünü dinler ve onların istemediği şeyleri yapmamaya özen gösterirler. Edepli ve terbiyeli bir şekilde büyüklerin yanlarında bulunurlar. Kardeşler de aynı şekilde birbirine saygı ve sevgi içindedir. Küçük kardeşler abla ya da ağabeylerine saygı gösterirken büyük kardeşler de küçük kardeşlerine şefkatli davranırlar. Aile içinde eşlerin birbirine sevgisi ve saygısı da oldukça önemlidir. Çocuklar anne babaların ahlakını yansıttıkları ve rol model olarak onları örnek aldıkları için anne ve babaların birbirine saygılı davranmaları oldukça önemlidir.

Brc
Brc
Uzun yıllar üzerinde çalışıp, her adımında emek verdiğim makale sektörünün artık uzman yazar ve adminlerindenim. Seo, bilgi ve kalite özlü makaleler için artık yeni çalışma arkadaşlarım ve yöneticilerimle bu yoldayım. Şimdiden onlara teşekkür ediyor ve gerçek islami bilgilerin bankası olan bu site için çalışmanın bana mutluluk vereceğini söylemek istiyorum.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.