Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 25 °C
Parçalı Bulutlu

İslami Esaslarda Eş Seçimi

09.03.2018
345
A+
A-
İslami Esaslarda Eş Seçimi

     1. AYNI DÜŞÜNCE YAPISINA SAHİP EŞ

İslami evlilikte eş seçiminde hassas noktalar vardır, şöyle ki, Dinimiz islam bu konuda yani evlenecek erkek ve bayanın görüşmesine bazı sınırlar dahilinde müsaade etmektedir, Fakat bildiğimiz anlamda flörte karşıdır. Siz evleneceğiniz eş adayı ile yalnız kalamazsınız, elini tutamazsınız, öpüp koklayamazsınız bunlar şiddetle yasaklanmıştır. Günah olan şeye giden yolda tehlikeli olup uzak durulması gerekir. Bu konuyu şöyle genişletebiliriz

Evlenmeden önce eş adayınız ile sınırsız birliktelik bize ne katar ne kaybettirir? Aslında bizim eş adayımız ile evlenmeden önce islami sınırları aşarak yaptığımız her eylem, evlilik müessesinin maneviyatına gölge düşürür. Erkek ile Kadının arkadaşlığını meşru kılan tek şey nikahtır. Nikah akdi erkekle kadının arasındaki perdeyi kaldırır, kadını erkeğe, erkeği kadına helal ve meşru kılar.      Eş seçiminde insanlar öncelikle kendisi ile aynı doğrultuda düşünceye sahip kişiyi kendilerine eş adayı olarak seçmelidirler. Bunu şöyle örnekleyebiliriz, Örneğin evlenince çocuk sahibi olmak istemeyen bir kadın/erkek ile, çocuk sahibi olmak isteyen bir erkek/kadın nın sağlıklı bir evlilik yapabilmesi beklenemez. Çünkü evlilikten beklentiler çok farklı.

Ebû Hüreyre’den rivayet edildiğine göre Peygamber efendimiz dedi ki: “Kadın dört sebepten biri için alınır: Malı, soyu, güzelliği ve dindarlığı. Sen, dindar olanı seç. (Aksi halde) sıkıntıya düşersin.” (Buhârî, Nikâh 15, Müslim, Radâ 53)
Bu durumda diyebiliriz ki, eş adayını güzelliği için seçmiş bir eş adayı ile, dindarlığı için seçmek düşüncesinde olan diğer eş adayının kafa yapısı uymayacaktır.

 2. EŞ ADAYINIZIN SORUMLULUK DUYGUSUNU DEĞERLENDİRİN

Güzellikte, zenginlikte hepsi gelip geçicidir, hatta kişi dindar da olabilir, ama sorumluluk sahibi olmanın bunların hemen hiç birisi ile çok ilgisi yoktur. Dini vecibelerini yerine getiripde sorumsuz olan insan tipleri de vardır. Hayatınızı birleştireceğiniz insanda sorumluluk duygusunun yüksek olmasını beklemeniz en büyük hakkınız. Aksi takdirde hem kendinizin, hem eşinizin, hayatın, ileride olacak çocuklarınızın sorumluluklarını tek başınıza omuzlamak sizi yoracaktır. Bu nedenle sizin eşiniz hayatın sorumluluklarını sizinle paylaşmayı bilmeli ve bundan şikayetçi olmamalıdır.

3. EŞ ADAYINIZIN AİLESİNİ İYİ TARTIN.

Eş adayınızın ailesi sizin hayatınıza çok müdahale ediyorsa bu durumda çok dikkatli olmanız gerekecektir. Eşinizin ailesi sizin hayatınıza çok müdahale ediyor ve eş adayınızda pasif kalıyorsa bu konuda evlilik düşüncenizi tekrar gözden geçirmekte fayda var, zira boşanmak çok daha zorlu ve sıkıntılı bir çözümdür.

 İnsanlar ve eşler birbirlerini “sırf Allah için” severlerse, bu sevgi gerçek ve daimi bir sevgi olur.

    Mevlananında dediği gibi, her gönül Allah’a dönüktür aslında, lakin kıblesi yanlıştır, Bazen bulduğunu sandığı şey aslında aradığı değildir, Kimi gül yüzlü bir güzele meftun, kim ceylan bakışlıya mecnundur,kimi mala mülke kanmış, kimisi dünyaya aldanmıştır, Oysa aslında hepsi bir sevgili tarafından sınanmıştır.
    Allah için seviniz, Çünkü o bütün gönüllerin sahibidir, Tüm güzelliklerin ve zekanın gerçek sahibidir.

Eş Seçimi İle İlgili Sormak İstedikleriniz Varsa Formu Doldurun Yeter.

[contact-form-7 404 "Not Found"]

 

Brc
Brc
Uzun yıllar üzerinde çalışıp, her adımında emek verdiğim makale sektörünün artık uzman yazar ve adminlerindenim. Seo, bilgi ve kalite özlü makaleler için artık yeni çalışma arkadaşlarım ve yöneticilerimle bu yoldayım. Şimdiden onlara teşekkür ediyor ve gerçek islami bilgilerin bankası olan bu site için çalışmanın bana mutluluk vereceğini söylemek istiyorum.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.