Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 18 °C
Parçalı Bulutlu

İslami Olarak Helal Yatırım 7: Araba Takası

21.07.2019
357
A+
A-
İslami Olarak Helal Yatırım 7: Araba Takası

Yazı dizimizin diğer bölümleri için tıklayınız

İslami Olarak Helal Yatırım: Mustafa Erol Yazı Dizisi

Es-Selamü Aleykum, sevgili okurlar,

Araba alınırken çok yaygın olan bir alışkanlık da “Takas Desteği”dir.

Bu ne demek? Dinen caiz mi? Haram mı, Helal mi?

Takas desteği ile arça satın almak Türkiye’de yaygın olarak uygulanan bir yöntemdir. Arabasının modelini yükseltmek isteyenlere, otomotiv sektöründe sunulan bir hizmettir.

Nasıl uygulanıyor?

Araba almak istediğin şirkete, arabanı götürüyorsun. Arabana bir fiyat biçiyorlar. O fiyatın üzerine satın almak istediğin arabanın fiyatı kadar para ödüyorsun. Araban hayırlı olsun (mu)?

İslam’a borçlanma esası şu şekildedir. Aynı cins olan mal aynı cins ile değişir. Aynı cins malın değişiminde alıcı veya satıcı borçlandırılması faiz demektir.

Yani araba ödediysek, araba alırız. Denk gelir. İslam’a uygundur. Birebir olması gerekir. (Delilini ve çözümünü belirteceğiz.)

Arabayı şirkete verdik, arabayı şirketten aldık, buraya kadar tamam. Üzerine para verince faiz ödenmiş olur. Çünkü dinen, aynı cis mal ile aynı cins mal değiştirilebilir.

Verdiğimiz arabanın değeri düşük olduğu için böyle uygulanması mantıklı görünür ancak dinimizin bu konudaki hükmü bellidir. Ticari dönüşüm olması gerekir. Bütün bu işlemlerin aynı çatıda olması suistimale açıktır.

Şirketler piyasanın kurdu olmuştur. Birçok şirket karını yüksek tutmak için takas için gelen arabanın piyasa değerinin çok altında fiyat vermeye çalışıyor.

Yaşayanlar yakınen bilir. Sizin etrafınızda etrafınızda da bu durumla karşılaşan tanıdıklarınız vardır. Arabasını Takas ile değiştirmek isteyen biri on şirket gezer bir tanesi piyasa değerini kabul eder.

Bu işin çözümü şudur:

1. Arabasını değiştirecek kimse, kaç paraya hangi marka ve model araba alacağına karar verir.

2. Arabasını satar.

3. Eline geçen parayı birikimine katar ve araç almak istediği şirkete gidip aracı satın alır.

Delillerimiz şunlardır:

1. Hz. Muhammed (s.a.v.), faize yol açabilecek veya faiz olan işlemleri ve alım satım çeşitlerini yasaklamıştır. Meselâ, “eşyâ-yı sitte” veya “emvâl-i ribeviyye” hadisi diye meşhur bir hadiste şöyle buyurmuşlardır: “Altına mukabil altını, gümüşe mukabil gümüşü, buğdayla buğdayı, arpa ile arpayı, hurma ile hurmayı, tuza mukabil tuzu satmayınız. Ancak eşit miktarlarda ve peşin olursa o müstesna. Her kim artırır veya fazla alırsa faiz alıp vermiş olur. Bunda alan ile veren arasında fark yoktur.” Hadisin başka yoldan gelen rivayetlerinin son kısmında “Cinsler değişirse peşin olmak şartıyla nasıl satarsanız satınız. Peşin olmak kaydıyla altını gümüşle, gümüşü altınla, buğdayı hurmayla, arpayı hurmayla satabilirsiniz…”

2. Aynı cins iki şeyin biri diğerinden fazla olarak değişimini, hatta dalındaki yaş hurma ile kuru hurmanın tahminen değişimini de (bey’u’l-müzâbene) yasaklanmıştır. (Bunu istisnası hurma bahçesinde ve dalda olan yaş hurma tahmini bir miktar belirlenerek anlaşma ile kuru hurma ile değiştirilebilir. Bu da anlık ihtiyaca yönelik olmalıdır. )

Hayır dualarınızı esirgemeyin

Mustafa Erol

islamievlilik.net

Mustafa Erol
Mustafa Erol
Es-Selamü Aleykum. 1978 Ankara doğumluyum. İlk ve orta öğrenimimi Ankara'da tamamladım. Üniversite Kamu Yönetimi ve İlahiyat Önlisans mezunuyum. Dinimiz İslam'ı öğrendiğim kadarı ile anlatmaya çalışıyorum. Admin yakın bir arkadaşım. Beni makale yazmak üzere yeterli gördüğü için bana teklif etti. ALLAH (c.c.) kendisinden razı olsun. Önce tereddüt etmiştim, ancak İslam dinine hizmete bir yerden başlamak lazım. Yazılarımızı okudukça bizleri daha iyi tanırsınız. Allah (c.c.) sizlerden de razı olsun.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.