Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 13 °C
Sağanak Yağışlı

İslami Olarak Helal Yatırım 8: Kabzı Mal ve Hayali Mahsul

22.07.2019
214
A+
A-
İslami Olarak Helal Yatırım 8: Kabzı Mal ve Hayali Mahsul

Yazı dizimizin diğer bölümleri için tıklayınız

İslami Olarak Helal Yatırım: Mustafa Erol Yazı Dizisi

Es-Selamü Aleykum, sevgili okurlar,

Bu yazı dizisinin bu kadar uzayacağı aklıma gelmedi. Yazdıkça yeni konularla karşılaştık. Biz de açık kapı bırakmak istemediğimiz için yazıyoruz.

Kabzı Mal: Tarlada, ekilmiş ham ürünü, henüz yetişmeden satın alanlara kabzı mal denir. Halk arasında, henüz yetişmemiş bu ham ürüne “hayali mahsul” olarak anılır. Bu olayı çok önceden soğan üzerinden yapıldığını öğrenmiştim. Bu işi bilenler “hayali soğan” olarak ifade ederler.

Şimdi gelelim uygulamaya:

Tarla ya da ağaç üzerindeki ürün üstünden, üreticinin ihtiyacı varsa, tahmini bedel üzerinden satışını yapabilir. Bu ticarette de karşılıklı anlaşma esastır. Hz. Muhammed (s.a.v.) sadece bu hususa müsaade etmiştir.

Yoksa İslam’a göre ticarette belirgin ve kesin esaslar üzerine iş yapılır. Mal bellidir, değiştirilmez. Kandırmak olur. Borç bellidir, alacak bellidir değişmez. Faiz olur.

Ancak hiç yetişmemiş ve akıbeti tamamen belirsiz ürün için bu işlemi tavsiye etmem. Hakkında kesin bilgi sahibi değilim. Yanlış yönlendirmek istemem.

Kabzı Mal genellikle vadeli çalışır. Ödeme günü geldiğinde anlaştıkları parayı ödemekte imtina edebilirler. Bazen ürünün hasadını geciktirerek ürünün bir kısmının tarlada çürümesine neden olabilirler. Bundan dolayı da anlaşma ödemisinde kesinti yapabiliyorlar. Bu yüzden peşin çalışmakta fayda var.

Zaten dinimiz İslam, çoğu ticaret işlemlerini peşin tavsiye etmektedir.

Sonuç olarak tarladan ürün satışının esaslarını toparlayalım.

1. Tarlada veya hasat zamanı gelmiş ürün olmalı

2. Karşılıklı anlaşmaya bağlı olarak tahmini ürün miktarı ve toplam fiyatı belirlenmeli

3. Ödeme anlaşma zamanı peşin olarak yapılmalı

Son olarak hasat kesinlikle geciktirilmemelidir. Ürünün tarlada çürümesine neden olur. Bu konu israf hükümlerine girer. Fıkhen haramdır. Tüm insanlığa gönderilen rızkın boşa gitmesine neden olmayalım. Vebali ağır gelir.

Hayır dualarınızı esirgemeyin

Mustafa Erol

islamievlilik.net

Mustafa Erol
Mustafa Erol
Es-Selamü Aleykum. 1978 Ankara doğumluyum. İlk ve orta öğrenimimi Ankara'da tamamladım. Üniversite Kamu Yönetimi ve İlahiyat Önlisans mezunuyum. Dinimiz İslam'ı öğrendiğim kadarı ile anlatmaya çalışıyorum. Admin yakın bir arkadaşım. Beni makale yazmak üzere yeterli gördüğü için bana teklif etti. ALLAH (c.c.) kendisinden razı olsun. Önce tereddüt etmiştim, ancak İslam dinine hizmete bir yerden başlamak lazım. Yazılarımızı okudukça bizleri daha iyi tanırsınız. Allah (c.c.) sizlerden de razı olsun.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.