Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 23 °C
Rüzgarlı

İslamın Evliliğe Bakış Açısı

16.03.2019
321
A+
A-

İslam’ın Evliliğe Bakış Açısı

İslam dini sadece dini bütünlük değil aynı zamanda sosyal hayatı da kuşatmaktadır. Evlilik durumu kararı kişiye bağlı bir durumdur. Dinlerin ve dinimiz İslam’ın da evliliğe bakış açısı vardır. Müslümanların her anı Müslüman’a uygun şekilde olmalıdır. Evlilik insanlara nimet olan bir kavramdır. Evlilik durumu Kuran’ı Kerim’de de tavsiye edilmekte olan bir ibadettir. İslamda evlilik de oldukça önemlidir. Kuran’ı Kerimde Nur Suresinde geçen 32. ayette de evlilik tavsiye edilmektedir. Peygamber Efendimiz de evliliğin yaygın olan günahlardan koruduğunu belirtmiştir. İslam dini evliliklerde erkek ve kadın arasında denkliğe önem vermektedir.

İslam’da Evliliğin Önemi

Evlenilecek kadına soy, Müslümanlık, mal varlığı, zenginlik ve meslek özellikleri bakımından kadınları korumak için bakılmalıdır. İslam hukuku ise denklik kelimesinden eşler arasında ekonomik, dini, sosyal seviye bakımlarından denklik ve yakınlık olmasını kastetmiştir. İslam alimleri de denklik sağlandığında mutluluk, sevgi, huzur olacağı kanaatindedir. Hanefi mezhebine göre denklik mal, hürlük, meslek açılarındadır görüşünü savunmaktadır.

İslam’a Göre Evlenmek Şart Mı?

İslam dini evliliğin gerekli olduğunu vurgulamaktadır. Evliliklerin huzur içinde olması uzun ömürlü olmasına da bağlıdır. Karşılıklı güven, uyum, huzur, mutluluk sağlanarak sağlam temeller üzerine kurulmaktadır. Ahlak ve din temelleri üzerine kurulmalıdır. Ahlak güzelliği aranması gereken birinci özelliktir. İslamda evlilik kuralları dikkate alınarak yuva kurulmalıdır. Tecrübeler ve zamanla ahlak da olgunlaşmaktadır. Ahlaklı insan her yaşında bir hazine olarak kabul edilir. İslam dini evlilik bağını sağlayan hakiki şeyin ahlak olduğunu savunmaktadır.

İslam’da Eş Seçimi Nasıl Olmalıdır?

İslam dini evlilik kararı alırken eş adaylarının, ailelerini de içine alacak bir kavram olduğunu göstermektedir. Evlilikte beklentilerin yüksek olmaması da gerekmektedir. Evlilik kararında eş adayının karakteri, evlilikten beklentileri, hayat felsefesi önemlidir. Maddi beklentiler içine girilmesi beraberinde çok sayıda problemi de getirmektedir. Evlilik beklenti listesi de oldukça önemlidir. Çiftler birbirinden ne beklediklerini, gelecek planlarını birbiri ile paylaşmalı, bu doğrultuda karar vermelidir. Evliliğin anlayış, fedakarlık, hoşgörü olduğu da unutulmadan karar verilmelidir. Sadakat, sabır, tahammül ilkelerinin önemi de unutulmamalıdır.

Brc
Brc
Uzun yıllar üzerinde çalışıp, her adımında emek verdiğim makale sektörünün artık uzman yazar ve adminlerindenim. Seo, bilgi ve kalite özlü makaleler için artık yeni çalışma arkadaşlarım ve yöneticilerimle bu yoldayım. Şimdiden onlara teşekkür ediyor ve gerçek islami bilgilerin bankası olan bu site için çalışmanın bana mutluluk vereceğini söylemek istiyorum.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.