Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 18 °C
Gök Gürültülü

Jinekoloji Ne Yapsın?…

22.01.2020
154
A+
A-

Beyaz eşya, kıyfet
Es-Selamü Aleykum, sevgili okurlar,

Jinekolojinin çözemediği kadın hastalıklarından bahsedeceğim.

Giyinmek, süslenmek, eşya.

Yüce dinimiz İslam, insan hayatını düzene koyan, bir çok hüküm ile gelmiştir. Allah’ın (c.c.) emirleri olan bu hükümlere uydukça huzurlu olmaktayız. Ne zaman ki şeriata gevşek davrandık, dağıldık durduk. Erkek hastalıkarını da başka bir yazıda ele alırız: Makam, para, şehvet.(Erkek hastalıklarına da şuradan ulaşabilirsiniz:Erkek Hastalıkları)

Gelelim kadın hastalıklarına.

Giyinmek: Kadınlar giyinirken her seferinde yeni kıyafet giymek isterler. Bu hissiyattan kendilerini pek kurtaramazlar. İmkanı olan hanımlar muhakkak yeni kıyafet almak için uğraşır. Bu durum ihtiyaç seviyesinden lükse geçiyorsa, caiz değildir.

Süslenmek: Kadınlar kendi aralarında birbirlerine karşı yarışmaktadırlar. Bu lafımızı inkar edecekler. Çünkü bu yarışın adını koymadıkları için kabul etmezler. Şöyle söyleyeyim: Bir kadın saçını boyatınca mahalledeki veya iş yerindeki diğer kadınlar da o renk boya moda oluyor. Röfle, gölge veya dalgalı neyse hepsi sırayla yaptırıyor. Birisi bir makyaj yapsa, o kadın etrafında o tarz makyaj moda oluyor. Ya da daha üstü bir tarz arıyorlar.

Hele takılar: Bir kadın bir takı alsa. O süsü gören diğer kadınlar da edinmeye çalışıyor. Altın, gümüş, margazit, oltu taşı, amitis, akik, kehribar, inci… artık neyse…

İşte yukarıda bahsettiğimiz hususlar insanı israfa sürükler. Günümüzde maddi imkanları zorlamaya da neden olabiliyor. Hatta bazen kredi kartlarına abandırıyor. Belki faizli borca düşürüyor.

Eşya: Ev eşyası dinen zaruri ihtiyaca girer. Ancak bu ihtiyacı karşılarken herkes ayağını yorganına göre uzatmalıdır. İmkanına göre ve sırayla eşya satın alınmalıdır. Lüksten muhakkak kaçınılmalıdır. Yoksa israfa düşülür. En basit masraf bile aileleri zorlar.

Tesettürlü kıyafetler dinimizde kadınlar arasındaki giyinme yarışının önüne geçer(di). Ne yazık ki günümüzde tesettürlü kıyafetler bile moda konusu yapılarak maksadı dışına çıkmaktadır. Yani tesettürü de İslama uygun giymek lazım.

Nur suresi 31. ayette şöyle buyrulur: “Mü’min kadınlara söyle: ‘Gözlerini (harama çevirmekten) kaçındırsınlar ve ırzlarını korusunlar; süslerini açığa vurmasınlar…” işte, kadınların süslerini görünmeyecek şekilde bulunması Allah’ın (c.c) emridir. Gerçi bu ayetin tefsiri ile daha derin anlamlara da çıkıyor. Ancak şimdilik konumuza göre ele alıyoruz.

Süslerin saklanmasının hikmeti kadınların birbirlerinden çabuk etkilenmeliridir. Başka kadınlarda süs gören diğer kadınlar, süs yarışına da giriyor.

Eşya meselesini de zaten anlattık.

Burada bizi tuzağa düşüren şey, bazı eşyaların bize ihtiyaç gibi görünmesidir. Buna dikkat etmek gerekir. Çarşıya çıkınca kendimize para sınırı koyalım. Yanımıza belli miktar para alarak çarşıya çıkalım. Bu maddi çözümlerden biri.

Manevi çözümlerden biri ise şudur: Aylık gelirinizi temizleyin.

Nasıl mı?

Gelirimiz helal yolla olsun ve imkan ölçüsünde, kazancınızdan az veya çok düzenli olarak sadaka veriniz. Keseniz bereketlensin. Mesela, hayır kuruluşlarına bağış yapılabilir. Bakkal veresiyesi ödenebilir. Belediyelerinin veyaa vakıfların aş evlerine yardım yapılabilir. Vs.

Sadakanın nasıl berekete neden olduğunu başka bir yazıda anlatalım.

Hayır dualarınızı esirgemeyin

Mustafa Erol

islamievlilik.net

Mustafa Erol
Mustafa Erol
Es-Selamü Aleykum. 1978 Ankara doğumluyum. İlk ve orta öğrenimimi Ankara'da tamamladım. Üniversite Kamu Yönetimi ve İlahiyat Önlisans mezunuyum. Dinimiz İslam'ı öğrendiğim kadarı ile anlatmaya çalışıyorum. Admin yakın bir arkadaşım. Beni makale yazmak üzere yeterli gördüğü için bana teklif etti. ALLAH (c.c.) kendisinden razı olsun. Önce tereddüt etmiştim, ancak İslam dinine hizmete bir yerden başlamak lazım. Yazılarımızı okudukça bizleri daha iyi tanırsınız. Allah (c.c.) sizlerden de razı olsun.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.