Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 16 °C
Gök Gürültülü

Kadın Erkek İlişkilerinde Ölçü Nasıl Olmalıdır?

20.04.2019
505
A+
A-
Kadın Erkek İlişkilerinde Ölçü Nasıl Olmalıdır?

Kadın Erkek İlişkilerinde Ölçü Nasıl Olmalıdır?

Toplumda pek çok roller gereği kadın ve erkekler gerek zaruri gerekse başka nedenlerden zaman zaman bir araya gelebilir. Özellikle yaşadığımız toplumda artık kadınların da pek çoğu çalıştığı için haremlik selamlık olayının yaşanması çok zordur. Kadın erkek ilişkilerinde ölçü peki nasıl olmalıdır? Kadın ve erkekleri birbirinden soyutlayarak yaşayabileceğimiz bir dünya olmayacağına göre bu konudaki tavrımız ve duruşumuz ne olmalıdır? Bu konudaki ölçümüzde tabi ki yine dinimiz olmalıdır. Dinimize göre kadın erkek ilişkilerindeki temel sınır nedir, az sözle ya da durumla sorunlarımızı nasıl çözeriz ya da kendimizi nasıl ifade ederiz bu konularda da siz değerli okurlarımıza yardımcı olmaya çalışacağız.

Ölçümüz İslam Olmalıdır

Dinimiz kadın ve erkek arasındaki ilişkilerde bazı sınırlamalar getirmiştir. Zinaya giden yolları kapamak için getirilen bu tedbirler sonradan oluşabilecek büyük sorunlarında aslında önceden tedbirini almak ve önüne geçmektir. Yaşadığımız çağda zinaların artması, gayri meşru ilişkilerle dünyaya gelen çocuklar ve bunun neticesinde yaşanan mağduriyetler bu konuda ne kadar hassas olunması gerektiğini açıkça göstermektedir. Kadın erkek ilişkilerinde ölçü bu anlamda oldukça önemli ve dikkat edilmesi gereken bir konudur. Dinimizin  bu konuda ne emirler buyurduğunu şu ayeti kerimelerle açıklayabiliriz;

Mümin erkelere de söyle: Bakışlarını yere indirsinler. Irzlarını korusunlar. Bu onlar için daha arındırıcıdır. Kuşkusuz Allah, yapmakta olduklarınızdan haberdardır. ( Nur Suresi 30. Ayet)

Mümin kadınlara da söyle; Bakışlarını yere indirsinler. Irzlarını korusunlar. Süslerini görünen kısımlar müstesna açmasınlar. Başörtülerini göğüslerinin üzerine koysunlar. Süslerini şu kişilerden başkasına göstermesinler. Kocaları, yahut babaları, yahut kocalarının babaları, yahut oğulları yahut kocalarının oğulları, yahut kardeşleri yahut kardeşlerinin oğulları yahut kendi kadınları yahut ellerinin altında bulunanlar yahut ihtiyaç içinde olmayan erkeklerden kendilerinin hizmetinde bulunanlar yahut kadınların kaygı duyulacak yerlerini henüz anlayacak yaşa gelmemiş çocuklar. Süslerinden gizlemiş olduklarının bilinmemesi için ayaklarını yere vurmasınlar. Ey Müminler, Allah’a topluca tevbe edin ki kurtulaşa erebileseniz! ( Nur suresi 31. Ayet)

Ayetlerde de açıkça belirtildiği gibi bu ayetlerde kadın erkek ayırmadan hem edep hem de şekilen tesettürden bahsedilmiş ve kimlerin yanında daha dikkatli olunması gerektiğinden açıkça bahsedilmiştir. Biz de ilişkilerimizde buna göre bir ölçü kurmalıyız. Bu akrabamdı, bu en yakın komşumdu, bu arkadaştı bana zarar gelmez deyip edep dairesinden uzaklaşacak tavır ve davranışlarda bulunmak asla doğru değildir.

Konuşmalarımızda ve Davranışlarımızda Ölçüyü Kaçırmamalıyız

Toplumsal ilişkilerde hepimiz hayatımızda pek çok kişi ile muhatap olmak zorunda kalırız. Hastane, okul, iş hayatı derken pek çok kişi ya da kişilerle görüşmek durumunda kalabiliriz. Özellikle iş hayatında mecburiyetten dolayı çalıştığımız kişilerle etkileşim içinde bulunmak mecburiyetindeyiz. Kadın erkek ilişkilerinde ölçü konusunda peki bu gibi durumlarda tavrımız ne olmalıdır? Bu konuda da tavrımız net olmalıdır. Örneğin derdimizi kısa yoldan anlatmak varken işin ölçüsünü kaçırıp samimiyetin fazla uzatılması uygun değildir. Şeytan hiçbir zaman boş durmamaktadır. Eğer öyle olmasaydı Rabbimiz zinadan önce zinaya giden yolları yasaklamazdı. İnsan kalbi de aynı yerde durmamaktadır. Kişi ne kadar dindar olursa olsun sonuçta zaafları olan bir insandır. Şeytan da bu konuda boş durmayarak sürekli kötü şeyler fısıldamakta ve özellikle kişiler dindarsa bu kişileri daha çok tuzağa düşürmek için uğraşmaktadır.

Dindar Kişiler Daha Çok Tehlikede!

Toplumca şöyle bir yanlış algımız vardır. Dindar insan asla yanlış yapmaz. Harama girmez, günah işlemez. Tabi ki bu doğru değildir. Şeytanın asıl amacı bu tür kişileri tuzağına düşürerek kişiyi yoldan çıkarmaktır. Öyle olmasaydı Hz. Yusuf’a zina suçu atılmaz ve Yusuf aleyhisselam yıllarca hapiste kalmazdı. Hz. Züleyha’nın onca yalvarmaları ve uğraşmalarına rağmen Hz. Yusuf’un tavrı netti. Günaha girmek her kula has olan bir durumdur. Bu konuda özellikle iffetini korumaya çalışan kardeşlerimiz çok daha dikkatli olmalı, ne zaman bir günaha düşme durumu olduğunda akıllarına Hz. Yusuf’u getirip Allah için o günahından vazgeçmelidir. Bu sabır ve mücadelede elbette karşılıksız değildir. Rabbimiz iffetini ölene dek muhafaza edenleri Hz. Yusuf’la birlikte hasrederek inşallah cennetine koyacaktır. Rabbim hepimizi hayatı boyunca iffetini muhafaza ederek Rabbimize tertemiz bir şekilde kavuşmayı nasip etsin. Amin.

 

ETİKETLER: , , ,
Brc
Brc
Uzun yıllar üzerinde çalışıp, her adımında emek verdiğim makale sektörünün artık uzman yazar ve adminlerindenim. Seo, bilgi ve kalite özlü makaleler için artık yeni çalışma arkadaşlarım ve yöneticilerimle bu yoldayım. Şimdiden onlara teşekkür ediyor ve gerçek islami bilgilerin bankası olan bu site için çalışmanın bana mutluluk vereceğini söylemek istiyorum.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.