Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 23 °C
Rüzgarlı

Kadının Erkeğe Karşı Vazifeleri

08.03.2019
482
A+
A-

İslam’a Göre Kadının Kocasına Karşı Görevleri Nelerdir?

İslam dininde evliliklerde nikâh kıyılıp eşler birbirlerine helal olduktan sonra belli yükümlülükler başlamaktadır. Erkeklerin eşlerine karşı olan yükümlülükleri bulunduğu gibi kadınların da erkeklere karşı bazı görevleri ve vazifeleri bulunmaktadır. Kadının kocasına karşı görevleri dinen belirlenmiştir ve erkekler tarafından bu görevin yerine getirilmesi beklenmektedir. Eğer erkekler eşlerinin bu görevleri yerine getirmemesi durumunda dinin onlara verdiği görevler arasında bulunan hoşgörü ve sabır vazifelerini yerine getirmelidirler.

Mutlu Evlilik İçin Yapılması Gerekenler

Eşler dini nikâhlarını kıydıktan sonra artık Allah katında birbirlerinin karısı ve kocası olarak birbirlerine helal kılınırlar. Bu andan itibaren de eşlerin birbirine karşı olan görevleri başlar. İslam’da kadının erkeğe karşı görevleri arasında ilk önce kanaat gelmektedir. Kalp rahatlığının sebebi olan kanaatkâr olmak eşlerin arasındaki en önemli duygudur. Kadın erkeğin imkânlarına karşı kanaatkâr olmalıdır. Ayrıca kadınların bir diğer görevi kocalarına itaattir. Kadınlar kocalarına itaat ederek onları memnun ve mutlu etmek zorundadırlar. Unutulmamalıdır ki kocasının kendisinden memnun olarak olan kadının cennete gideceğine dair bir Hadisimiz bulunmaktadır. Bunların yanı sıra kadınlar temiz olmak zorundadırlar. Özellikle eşlerin göreceği yerleri itina ile temizlenmelidir. Ayrıca kadınlar eşlerine karşı hoş kokular da sürünebilirler. Kadınların görevleri arasında kocasının ihtiyaçlarını karşılamak da vardır. Eşinin yemek yiyeceği zamana dikkat etmek, eşin istediği zamanlarda yemek yemek ve onun isteğine göre yatağını hazırlamak bu vazifenin içerisinde yer almaktadır.

Eşlerin Birbirine Saygısı Önemlidir

Dinen kadının görevlerinden bahsetmeye devam ediyoruz. Kadınların görevlerinden bir diğeri ise malın korunmasıdır. Kocanın malını ve eşyasını korumak kadına düşer. Erkeğin maddiyatının korunması kadından başlanmaktadır. Ayrıca kadınlar eşlerinin akrabalarına da saygı göstermek zorundadırlar. Kadınlar aynı zamanda eşlerinin sırlarını saklamakla yükümlüdürler. Eğer kadın erkeğinin sırrını saklayamaz ise erkek eşine karşı itimadını kaybeder. Kadınların görevleri arasında eşlerine saygı duymak ve hürmet göstermekte vardır. Kocanın emirlerini yerine getirmek, ona karşı çıkmamak ve asi olmamak bu kuralın başlıca davranışlarıdır. Bunun yanı sıra bir kocanın hanımının istemediği bir şeyi zorla yaptıramaz kadın dinen istemediği bir şeyi yapma zorunluluğunda değildir.

Brc
Brc
Uzun yıllar üzerinde çalışıp, her adımında emek verdiğim makale sektörünün artık uzman yazar ve adminlerindenim. Seo, bilgi ve kalite özlü makaleler için artık yeni çalışma arkadaşlarım ve yöneticilerimle bu yoldayım. Şimdiden onlara teşekkür ediyor ve gerçek islami bilgilerin bankası olan bu site için çalışmanın bana mutluluk vereceğini söylemek istiyorum.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.