Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 16 °C
Gök Gürültülü

Kadınlarda Tesettür Nasıl Olmalı

31.01.2019
335
A+
A-

 

Merhaba sevgili islamievlilik.net sitesi okurları bugünkü yazımızda tesettürden bahsedeceğiz. Bayanlarda gerçek tesettür nasıl olmalı onu ayetler ve hadisler ışığında anlatmaya çalışacağız: Rabbimiz Nur suresinin 31. Ayetinde mealen buyuruyor ki; ‘’ Mümin kadınlara da söyle; gözlerini haramdan sakınsınlar ve iffetlerini korusunlar. Açıkta kalanlardan başka süslerini göstermesinler. Başörtülerini yakalarının üzerinden bağlasınlar. Kocaları, babaları, kendi oğulları, kocalarının oğulları, erkek kardeşleri, erkek kardeşlerinin oğulları, kız kardeşlerinin oğulları, kadınları, hizmetlerinde bulunan köleleri ve cariyeleri, cinsel arzusu bulunmayan erkek hizmetçiler, kadınların cinselliklerinin farkında olmayan çocuklar dışında kimseye süslerini göstermesinler. Yürürken, gizledikleri süsleri bilinsin diye ayaklarını yere vurmasınlar. Ey müminler! Hepiniz Allah’a tevbe edin, umulur ki kurtuluşa erersiniz!

Ayette belirtildiği gibi mümin bir kadının nasıl ve kimler yanında tesettürlü durmasından bahsedilmiştir. Bu ayetten anladığımıza göre kendiliklerinden görünmesi müstesna olan yerler el, yüz ve ayaklar olmaktadır. Yani bunlar dışında tüm beden kadının avretidir. Bu kısımlar nasıl örtünmeli ve gerçek islami örtünme nasıl olmalı birazda ondan bahsedelim ve gerçek tesettür nasıl olmalı üzerinde duralım:

Gerçek Tesettür Nasıl Olmalı?

Günümüzdeki kadınların giyim şekline baktığımızda evet ayetlerde belirtildiği gibi görülen kısımlar kapatılmakta ama ya dar bir şekilde vücut hatlarını belli edecek şekilde sözde kapalılık gerçekleşmekte ya da buna benzer tesettürle alakalı olmayan kıyafetler giyilerek tesettür ayeti tam uygulanmamaktadır. Gerçek bir tesettür tam olarak şu şekilde olmalıdır;

Tesettür tüm bedeni örtmeli: Ayette belirtilen görünmesi müstesna kısımlardan el, yüz ve ayaklar tesettürden muaf tutulmuştur ancak ayaklar bazı görüşe göre avretten sayılabilmektedir. Bu bakımdan ihtilaftan kurtulmak için ayaklarında örtülmesi iyi olur. Yüz ve eller konusunda kişi daha takvalı olmak için isterse bu gibi kısımları da yeterince örtebilir ama mecburi değildir. Bunlar dışında tüm beden uygun şekilde örtünmelidir.

Tesettürde bol kıyafetler tercih edilmelidir: Gerçek tesettürde sadece bedenin örtünmesi yeterli değildir. Bedenin rahat edeceği tanınmayı önleyen yani vücut hatlarını ortaya çıkarıcı kıyafetlerden uzak olacak şekilde kıyafet seçilmelidir. Bol kesimli, vücudun hatlarını belli etmeyen geniş kıyafetler seçilmelidir.

Tesettür için seçilen kıyafet ince ve şeffaf olmamalıdır: Tesettürde giyilen elbisenin iç göstermeyecek kalınlıkta olması gerekir. Bir gün Hz. Esma Peygamberimizin huzuruna gitti. Üstünde içini gösteren ince bir elbise giymişti. Peygamberimiz yüzünü çevirerek şöyle buyurdu:

‘’ Ya Esma. Bir kadın büluğ çağına erince yüzünü ve ellerini göstererek bunlardan başka bir tarafının görünmesi sahih olmaz.’’ Buyurmuştur. Bu şekilde ince ve şeffaf olarak giyinenlerin cehennemlik oldukları ve cennetin kokusunu bile duyamayacaklarını sevgili Peygamberimiz bizlere bildirmiştir. İnce ve şeffaf giyinmek tek başımıza namazda iken bile caiz değildir.

Tesettür dikkat çekici olmamalı: Tesettürlü giyimde esas giyim tanınmayı önlemek ve harama giden yolu tıkamak için kendini koruma altına almaktır. Dinimiz sadeliğe önem vermiş ve giyimde de sadeliği önemsemiştir. Bu bakımdan tesettüre dikkat eden Müslüman bir kadın dikkat çekici renk ve modellerde dış kıyafeti giymemelidir. Koyu renkler tercih edilerek dikkat çekmeyecek özellikte kıyafetler seçmelidir.

Sade kıyafet dışında topuklarını yere vurmasınlar ayeti gereği topuklu dikkat çeken ayakkabıları da tercih etmemeleri gerekir. Zaten topuklu ayakkabı sağlık açısından da zararlı bulunmuştur. Dinimizin yasak koyduğu hükümlerde mutlaka bir hikmet vardır. Ayetler ve hadisler ışığında toparlarsak mümin bir kadının tesettürü dikkat çekmeyen sade renk ve modellerde, vücut hatlarını belli etmeyecek şekilde bol kesimli, içini göstermeyecek şekilde kalın bir kıyafet olmalıdır. Bir de tesettürün diğer boyutu vardır. Kişinin tesettürü taşıyacak olgunlukta imanda olması, ona göre edep ve ahlaklı olmasıdır. Gerçek tesettürün en önemli noktası budur. Edep örtüsü ile bezenmek. Allah hepimizi özellikle biz kadınları gerçek hakiki bir şekilde tesettüre uymayı nasip eylesin. Duayla kalın…

 

Brc
Brc
Uzun yıllar üzerinde çalışıp, her adımında emek verdiğim makale sektörünün artık uzman yazar ve adminlerindenim. Seo, bilgi ve kalite özlü makaleler için artık yeni çalışma arkadaşlarım ve yöneticilerimle bu yoldayım. Şimdiden onlara teşekkür ediyor ve gerçek islami bilgilerin bankası olan bu site için çalışmanın bana mutluluk vereceğini söylemek istiyorum.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.