Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 24 °C
Gök Gürültülü

Kafirler Cennete Niye Gitmeyecek (haksızlık değil mi?)

Mustafa Erol
Es-Selamü Aleykum. 1978 Ankara doğumluyum. İlk ve orta öğrenimimi Ankara'da tamamladım. Üniversite Kamu Yönetimi ve İlahiyat Önlisans mezunuyum. Dinimiz İslam'ı öğrendiğim kadarı ile anlatmaya çalışıyorum. Admin yakın bir arkadaşım. Beni makale yazmak üzere yeterli gördüğü için bana teklif etti. ALLAH (c.c.) kendisinden razı olsun. Önce tereddüt etmiştim, ancak İslam dinine hizmete bir yerden başlamak lazım. Yazılarımızı okudukça bizleri daha iyi tanırsınız. Allah (c.c.) sizlerden de razı olsun.
26.06.2019
216
A+
A-

Es-Selamü Aleykum, sevgili okurlar,

Elhamdülillah dinimiz açıktır. Biz cahil olduğumuz için bazı şeyleri anlamakta zorluk çekiyoruz.

Hem de üstümüze vazife olmayan konularda kafa yoruyoruz. Cahil akıl yolları içinde de imana zarar verir derecede şüphelere düşüyoruz. Sonra gelsin deistler, ateistler.

Bu sorulardan biri de “Kafirler cennete niye gitmeyecek?” sorusu.

Cennet Allah’ın (c.c.) mülkü istediğini davet eder, istemediği de giremez.

Soru: – Allah adilse kafiri de günahı kadar yaksın sonra Cennet’e koysun.

Cevap: Kafir sonsuz Kerem sahibi Allah’ı (c.c.) inkar ettiyse sonsuz cehennemi Allah (c.c.) onlara layık görür.

Soru: – Yahudi ve Hristiyanlar da Allah ‘a inanıyor? Onlar da cennete girsin.

Cevaben: O bozulmuş dinlerin bahsettiği Allah İslam inancındaki Allah (c.c.) değil. Günümüzdeki Tevrat Babil mitolojisi ile bozulmuş. Yakup Tanrı ile güreşmiş. Günümüzdeki İncil ise Yunan mitolojissi ile bozulmuş, baba oğul kutsal ruh ile üçleme inancı olan bir din. Hz. Muhammed dönemine kadar Tevhid inancı olan Musevi ve İseviler çoktan Müslüman oldu zaten. “Müjdelenen Peygamber geldi” diye.

Şunu da belirteyim: Cehennem’de her kafire aynı tarife uygulanmıyor. Cehennemin her bir katı bir inanç grubu için ayrı ayrı 7 kat var. Şu yazımızda kısaca bahsettik: Cehennem’in Katları Kimlere Göre 

Bu katlarında kendi içinde dereceleri var. Hatta her cehennemliğin de kendine göre azabını arttığı ve azaldığı dönemler olur ki bu da Allah’ın (c.c.) adaletidir.

İbn-ül Arabi’nin bir beyanına göre şöyle ince bir çizgi daha var: Kafirler Cehennem’de azap çekerler. Cehennem’de ebedi kalıcıdır. Ancak azaplarının sonsuz olduğuna dair net bir işaret yoktur. Artık cehennemi kabullenerek veya azaba karşı uyuşma hali ile yaşarlar. Burası çok ayrıntı bir mesele. Tartışmaya açıktır. Keşif keramete ermeyen veya ilmi az olan kulların da bu konuya kafa yormamaları gerekir.

Şurası bir gerçek ki, Cehennem ‘i azaplı yapacak şey Cennet’in varlığıdır. Tatlı’ dan haberi olmayana biber acı gelmez. Cennet’teki sefayı öğrenen cehennemlikler azap hisseder. Dünyadaki meşekkatten sonra izine gidip tatil yapmak varken hapse düşmüştür.

Hem bana ne Kafirler düşünsün

Hayır dualarınızı esirgemeyin

Mustafa Erol

islamievlilik.net

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.