Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 32°C
Az Bulutlu

Kerbela’ daki Yiğit

09.09.2019
138
A+
A-
Kerbela’ daki Yiğit

Es-Selamü Aleykum, sevgili okurlar,

Ne yazık ki, Kerbela Çöllerinde o elim olay 10 Muharrem günü vuku buldu.

Yezid, halifeliği kendine hak görmüştü. Çevresindeki tüm siyasi gücü eline almıştı. Kendine taraftar topladı. Artık o insanları hangi vaatler ile tarafına çekti, bilemiyoruz.

Hz. Hüseyin’ den (r.a.) biat istedi. Bu şekilde Ehli Beyt’in yani Hz. Muhammed (s.a.v.), Hz. Ali (r.a.) ve Hz. Fatıma (r.a.), Hz. Hasan’dan (r.a.) kalan miras itibarı ve soy gücünü eşine almak istedi. Çünkü Hz. Hüseyin (r.a.) biati önündeki son engeldir. (Dünyevi, fani siyaset işte.)

Ancak haksız yere tahta oturan, sarhoşluğa düşmüş o adama Hz. Hüseyin (r.a.) biat etmedi. Haksızlığın yanında olamazdı. Sırf dünyevi ihtirasları için koskoca ümmetin ayaklar altına alınmasına razı gelemezdi.

O adamı engellemek için 70 kişi ile beraber Kufe’ye yola çıktı. Çünkü Kufe halkı ona söz vermişti. Ehli beyti ve son sahabileri koruyacaklardı. Ancak o Kerbela Çöllerinde susuz, aç bi ilaç ortada bıraktılar. Dicle Nehri’nin kenarında hainler onlarla savaştı. Bir yudum su bile vermediler. Teker teker şehit ettiler. En son Hz. Hüseyin (r.a.) kalmıştı. O fasık sürüsü ile öyle savaştı ki onların kılıç yarasından değil susuzluktan yığılmış. 3 gün sonra şehit olduğundan emin olmuşlar. Onlardan en haini kellesini alıp Yezid’e sunmuş. “Ben Hüseyin’den can istemedim. Biat istedim.” diye haykırmış

O mübarek başı kesen, bu adamın cesaretinden korkan Yezid, onu idam ettirmiş.

Hz Hüseyin’in (r.a.) başını günlerce kale girişinde sergileyerek “Bana biat etmeyenlerin sonu…” imajı vermiş.

Tahta oturdu da ne oldu? İsmini dahi anmak istemiyoruz. Ansak içten içe lanet ile anıyoruz. Bu zillet yeter de artar bile. Öyle ki, günümüzde bile Kufe ve civarı hala bu zilleti çekiyor.

Ancak Hz. Hüseyin (r.a.) ve ona tabi olanları, hatta torunlarını rahmetle yad ediyoruz.

Bir rivayete göre bebek Zeynel Abidin Hazretleri Türk ellerine kaçırılarak kurtulmuş ve Ehli Beyt bir yandan da Kafkasya ‘yı böylece nurlandırmıştı.

Allah bizleri yetmişlerden saysın.

Hayır dualarınızı esirgemeyin

Mustafa Erol

islamievlilik.net

Mustafa Erol
Mustafa Erol
Es-Selamü Aleykum. 1978 Ankara doğumluyum. İlk ve orta öğrenimimi Ankara'da tamamladım. Üniversite Kamu Yönetimi ve İlahiyat Önlisans mezunuyum. Dinimiz İslam'ı öğrendiğim kadarı ile anlatmaya çalışıyorum. Admin yakın bir arkadaşım. Beni makale yazmak üzere yeterli gördüğü için bana teklif etti. ALLAH (c.c.) kendisinden razı olsun. Önce tereddüt etmiştim, ancak İslam dinine hizmete bir yerden başlamak lazım. Yazılarımızı okudukça bizleri daha iyi tanırsınız. Allah (c.c.) sizlerden de razı olsun.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.