Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 18 °C
Parçalı Bulutlu

Kıyamet Alametleri Temsilleri

14.04.2020
149
A+
A-
Kıyamet Alametleri Temsilleri

Es-Selamü Aleykum, sevgili okurlar,

Cenabı Allah biz Müslümanlara ayetlerini daha iyi anlamamız için bazı Temsil ler göndermiştir. Bu Allah’ın (c.c.) rahmetidir.

Kıyamet alametlerini daha iyi fark edebilmek için de bazı işaretleri Vermiştir. Bir kaçına değinelim. Tabii şunu belirtmek gerekir ki “En doğrusunu Aliim olan Allah (c.c.) bilir.”

1. Yecuc, Mecuc: Kıyamete yakın dünyada bozgunculuk yapacak bir kavim şeklinde tarif ediliyor.

Mesela, Selçuklu döneminde Moğolların Müslümanlara saldırması. Osmanlı döneminde ise Timur’un İslam coğrafyasını işgali Yecuc, Mecuc olayına benzetilebilir.

2. İmam Mehdi(a.s.): Kıyamete yakın zamanda İslam birliğini sağlayacak büyük alim. Hz. Muhammed (s.a.v.) soyundan gelecek. Mezhepleri dahi tek çatı altında toplayarak Müslümanlara dini öğretecek.

İmam Mehdi’yi temsil eden Müceddid sıfatlı büyük alimlerimiz vardır. Bu alimler yaşadıkları dönemdeki hem insanların hem de Müslümanların anlayışlaeına ve idraklarına uygun olarak dini insanlara öğretmişlerdir. İmamı Rabbani(k.s.) , Abdulkadir Geylani (k.s.), Mevlana Celaleddin Rumi (k.s.), Bedi üz-Zaman Said Nursik(r.a.) gibi alim ve evliyalar İmam Mehdi temsilcileri gibi görünmektedir. (Bazı Risale-i Nur camiasında Said Nursi hazretlerini İmam Mehdi sanılmasın nedeni de bu olsa gerek.)

3. Dabbet-ül Arz temsilcileri İslam yarinin başlangıcından günümüze kadar bazı dönemlerde, bazı salgın hastalıklar gayri Müslim dünyada toplu ölümlere neden olmuştur. Yani ayetlere inananlarla inanmayanları işareten ifade etmiştir. Bu hastalıklardan Müslümanlar en az etkilenen toplumlar olmuştur.

Bir kaç Mesal verelim;

-Büyük veba salgını 1347 – 1351 yılları arasında Avrupa 200 milyon insanın ölümüne sebep olmuştur.

-İnfluenza salgını 1968 yılında 1 milyon insan insanın canına mal olmuş.

-Aids: 1976 da ortaya çıkan bu hastalık 30 milyon insanın ölümüne neden olmuş.

-Asya Gribi, 1956-1958 yılları arasında 20 milyon insanın ölüm sebebi olmuş.

-İspanyol Gribinden 1918-1920 yılları arasında, 20 ila 50 milyon insanın öldüğü tahmin ediliyor.

-1852-1860 yılları arasındaki Kolera Salgınında ise 800 binden fazla insan ölmüş.

4. Deccal, Yalancı Peygamber: Bazı mucize gibi harikalar gösterecek, insanları batıl bozuk bir dine sürükleyecek kişi olarak ifade edebiliriz.

Mesela; Müseylemet-ül Kezzebe, İskender Evrenos gibileri İslam dini anlayışını, akidesini bozan görüşlerini, tabilerine kabul ettirmişlerdir.

Bazı gayri Müslim çevrelerde de, Sabatay Sevi, Maharishi Mahesh Yogi gibi Peygamber gibi itibar gören şahıslar ortaaa çıkmıştır. Bunların sunduğu esaslar hak din İslam’ı yokmuş gibi göstermektedir.

Hayır dualarınızı esirgemeyin

Mustafa Erol

islamievlilik.net

Mustafa Erol
Mustafa Erol
Es-Selamü Aleykum. 1978 Ankara doğumluyum. İlk ve orta öğrenimimi Ankara'da tamamladım. Üniversite Kamu Yönetimi ve İlahiyat Önlisans mezunuyum. Dinimiz İslam'ı öğrendiğim kadarı ile anlatmaya çalışıyorum. Admin yakın bir arkadaşım. Beni makale yazmak üzere yeterli gördüğü için bana teklif etti. ALLAH (c.c.) kendisinden razı olsun. Önce tereddüt etmiştim, ancak İslam dinine hizmete bir yerden başlamak lazım. Yazılarımızı okudukça bizleri daha iyi tanırsınız. Allah (c.c.) sizlerden de razı olsun.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.