Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 16 °C
Gök Gürültülü

Kız Kaçırmak

15.11.2020
117
A+
A-
Kız Kaçırmak

Es-Selamü Aleyküm, sevgili okurlar,

Ana babalara küçük bir uyarı.

Nur suresi 32. ayet “İçinizdeki bekarları, kölelerinizden ve cariyelerinizden iyi olanları evlendirin…”

Kız kaçırmak caiz mi? Evlenecek gençler razı değilse haramdır.

***

Türkiye’de yaygın bir evlenme yöntemidir. Gönüllü ve zorla olarak, iki şekilde uygulandığı görülmüştür. Bunun sebebi nedir?

Malum, geleneksel Türk milletinde, evlilik kız ve erkek tarafındaki ailelerin rızası büyük etkendir. Bazen aileler çocuklarının beklentilerine uygun davranışlar da bazen ailer çocuklarının iyiliğini düşünerek, çocuklarını beklenti dışı yönlendirirler. Aşk evliliği bile olsa, evlenmeden önce, kız sevgilisinden ailesinden istemesini talep eder. Çünkü akrabalarına mahcup olmak istemez. Aileler genellikle sağ duyulu davranarak kızlarının evlenmelerine rıza gösterir. Peki’, buraya kadar tamam. Ya işler yolunda gitmez ise.

Bazen dünürlerden biri evliliğe rıza göstermez ise, gençler durumu kabullenip ayrılırlar. Ya da ailelerin durumu kabullenmesini sağlarlar. Ya da kaçarlar. Kendi başlarına evlenirler.

Bu durum bir kaç şekilde olabiliyor. Bazen oğlan tarafı kızı beğenmiyor. Bazen de kız tarafı oğlanı istemiyor. Ya da iki tarafta bu evliliğe rıza göstermiyor.

Gençler aileleri kabullendirirlerse, dünürler evliliğe gönülsüz bile olsa yardımcı oluyor. Eğer istedikleri gibi olmazsa ya ailelerden biri destek çıkar ya da çıkmaz.

Bir de şöyle bir durum söz konusu. Bir kıza adamın biri aşık olur. Kız o adamı istemez. Zaten kızın ailesi de kızlarının kararını destekler. Bu erkek müsveddesi, bir kaç arkadaşının yardımıyla, gariban kızı alıp zorla kaçırır.

Bu iş böyle olmayacak. Örnek vererek anlatalım.

Vaktiyle (30 yıl kadar önce) bizim bir komşunun oğlu, kız kaçırdı. Üç gün sonra babasının evinde düğün yapıldı. Ev düğünü yani.

Orta okuldaydım. Komşu kızı on altı yaşında idi. Telefonla tanıştığı bir askerle kaçmıştı. Ailenin hiç bir şeyden haberi yoktu. Kız, ailesinin kabul etmeyeceği zannıyla böyle çılgın bir işe kalktı. Aradan geçen zamanla ailesi durumu kabullendi ve barıştılar.

Kırıkkaleli bir iş arkadaşım, Hatay’ da bir kızı seviyor. Kız oğlan evlenmek istiyor. Fakat kızın annesi kızını dışarı gelin vermek istemiyor. Bizim adama olumsuz cevap veriyor. Madem öyle kızla anlaşıp kaçıyor. Kızın babası eski kulağı kesiklerden. Olayı öğrenince adama telefon ediyor. Diyor ki “Adam gibi niye kızı istemedin de kaçırıyorsun.” Oğlan cevap veriyor “Senin karın beni istemedi. O yüzden kaçırdım.” Adam karısına giyaben iyi bir küfür sallıyor. “Zaten o kadın yüzünden hiç bir işimiz yolunda gitmiyor. Yarın ananı babanı al gel. Bu işi insan gibi halledelim.” diyor. Şimdi evliler ve bir çocukları var. Allah mesut etsin.

Almanya’da Türk ailenin kızını, hemşerileri serseri bir adam istiyor. Ne kız, ne ailesi bu işe rıza göstermiyor. Adam tehdit ediyor. Bir süre sonra kızı kaçırıp tecavüz ediyor. Artık kızı kendinin sayıyor. Adam hapse gidiyor. Kızla ise komşu oğlu, bütün durumu kabullenerek evlenmek istiyor. Böylece nikah kıyılır. Şimdi yıllardır evliler.

Trakya’da bir köy düğününde elektrikler birden gidiyor. Meğerse kız kaçırma operasyonu. Bir genç sevdiği kızı zorla kaçırıyormuş güya. Nasıl olsa karanlık. Kız oğlanla el ele tutuşmuş kaçıyor. Arkaya da bağırıyor “Anneciğim, kurtar beni. Yardım et anneciğim.” Allah mesut etsin.

Eskiden köy yerlerinde bir kız kaçırılırsa artık o genç ile evlendirmek münasip görülürdü. Eli eline değmese bile kimse gerçeği bilemez kız mundar oldu kabul edilirdi.

Bunu koz olarak kullanan bazı gençler evlenmek istediği kızları zorla kaçırırdı. Böylece kızı kendisi ile evlenmeye razı ederdi.

Bir de köy de yaşamak istemeyen kızlar. Köye atanmış memurlar ile evlenmeye meyilli olabiliyor. Aile razı değilse kızlar köyün imamı, müezzini, öğretmeni, PTT memuru, jandarma astsubayı gibi görevlilerle kaçabiliyor.

Bunlar mutlu bitiyor.

Hovarda bir arkadaşım anlattı. Galiba otuz sene kadar önce Sivaslı köylü bir kız, orada görev yapan Denizlili bir askere aşık olur. Çocuk terhis olurken Denizli’ye beraber kaçarlar. Yalnız oğlanın ailesi kızı kabullenmez. Ailesinden kopmak istemeyen oğlan ise kıza yol verir. Ancak kızı kendi ailesi de kabul etmez. Kız öylece ortada kalmış. Onun bunun kucağına düşmüş durmuş. Sonu nasıl oldu bilmiyorum.

Evlenmeye karar vermiş bazı gençler ise, kaçmak isteseler bile ailesinin utanç vesilesi olacak diye kaçmazlar. Zor da olsa ailelerin ikna olmasını beklerler.

Yani günümüzde öyle veya böyle kız kaçırma geleneği sürüyor. Aileler gençlerin beklentilerine tam cevap vermeyince bu olay gerçekleşiyor.

Bütün mesele şu, çocuğunuzu, çocukluktan itibaren olgun bir birey gibi davranırsanız, gençlik dönemi gelince olgun karar verir.

Kızı kaçan ailelere tavsiyem. Hiç kimse çocuğunu boşayamaz. Durumu öyle veya böyle kabullenip, gerekirse kızınıza kol kanat geriniz. Evlat evlatlık yaparken kusur etti diye ana-babalıkta kusur etmeyin.

Hayır dualarınızı esirgemeyin

Mustafa Erol

islamievlilik.net

ETİKETLER:
Mustafa Erol
Mustafa Erol
Es-Selamü Aleykum. 1978 Ankara doğumluyum. İlk ve orta öğrenimimi Ankara'da tamamladım. Üniversite Kamu Yönetimi ve İlahiyat Önlisans mezunuyum. Dinimiz İslam'ı öğrendiğim kadarı ile anlatmaya çalışıyorum. Admin yakın bir arkadaşım. Beni makale yazmak üzere yeterli gördüğü için bana teklif etti. ALLAH (c.c.) kendisinden razı olsun. Önce tereddüt etmiştim, ancak İslam dinine hizmete bir yerden başlamak lazım. Yazılarımızı okudukça bizleri daha iyi tanırsınız. Allah (c.c.) sizlerden de razı olsun.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.