Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 30 °C
Gök Gürültülü

KIZ KAÇIRMAK

08.01.2020
300
A+
A-
KIZ KAÇIRMAK

AİLESİ VERMİYOR KAÇIRAYIM MI?

Bu konu evlenmek isteyipte evlenemeyen, özellikle ailesi karşı çıkanların düşündüğü bir kavram. Her ne kadar özgür irade den söz edilsede ailenin rızası alınmadan zoraki yapılan evliliklerde maalesef namus meselesi yapılıp konu kan davalarına kadar uzayabilmektedir.

Dinimizde bu konuda iki temel yaklaşım vardır.

İmam Şafii’ye göre ise, iki yabancı şahit yeterli olmaz. Kızın velisinin izin ve rızası da bulunması lazım gelir. Demek oluyor ki kaçırmakla evlilik meşruluk asla kazanmaz. Anne ve  babanın izniyle yapılan evlilikten sonra nikah dinen meşru olur.

İmam Hanefi’ye göre en azından iki adil şahidin nezdinde gerçekleşen, hür iradeye bağlı nikâh, geçerlidir. Böyle bir nikah akdinden sonra tarafların karı koca olması helallik kazanır, yeterki inkar edilmesin ve şahitlerle ispat edilip tasdik edilsin.

Diyebiliriz ki zorbalıkla evlilik hoş karşılanmamaktadır. Ailelerin az öncede söylediğimiz gibi konuyu namus meselesine getirmeleri durumunda olabilecek kötü durumları da düşünmek gerekir. Ailenin rızası yoksa diğer aile büyükleri devreye sokulmalıdır. Ailenin her seferinde verdiği red cevabından sonra kızı kaçırmak, aileleri mecbur etmek kesinlike yanlıştır. Allahtan hayırlısını dilemek, dua etmek, ailesinin gönlünü kazanmaya çalışmak gerekir.

   KIZ AİLELERE DÜŞEN GÖREVLER.

Herkes kızının mutlu olmasını ister. Bunda tereddüt yok. Bununla beraber insanın nefsine kapılıp, kendi gerçekleştiremediği hayalleri kızının gerçekleştirmesi için sırf zengin diye istemediği biri ile evlendirmeye çalışmak, ya da istediği kişi sırf fakir diye vermek istememek çok yanlış bir şeydir. Bununla beraber dünyanın gerçeklerini de kızımızın görmesini sağlamak ve kendisine en uygun kişi ile evlenmesi konusunda doğru tercih yapabilmesi için kızımızın dünya görüşünün, vizyonunun artırılmasını sağlamak lazım gelir ki bu ta çocukluktan başlar.

Ben bu konuya peygamber efendimizin bu konudaki görüşlerini iletmek istiyorum.

Peygamber Efendimizin Evlilikle ilgili Sırları:

Kadınla şu 4 şey için evlenilir. Malı için, asaleti-soyu- için, güzelliği için ve dini için. Sen dindar olanı tercih et, mesut olursun.

    Bir evliliğin Islami olması için dinen gerekli şatların oluşması gerekmektedir. Dinimiz barış dini olup, asla zorbalığı isteyen bir din yapısı mevcut değildir. Hal böyle iken evliliği kan davasına dönüştürmek, ailelerden ömür boyu düşmanlık almak, hayatını bir çok insana zehir etmek söz konusu olmamalı ve buna zemin hazırlayan herseyde uzak durulmalıdır. Evlilik meşru isteyi ikrarla ve ısrarla söylenebilir, ailelerin rızası olmadığı takdirde, konuyu yaradana havale etmek, tedbiri aldıktan ve Allahın emri ile 3 kere istendikten sonra onaylanmayan evlilik başvurusunu kız kaçırma ile sonuçlandırmamak gerektiği kanaatindeyim. Zira düşmanlık tohumlarının ekilmesine neden olacak her türlü durumdan uzak durmanın faydası olacağını değerlendirmekteyim.

Ama gönül ferman dinlemiyor deyip de İmam Hanifinin görüşü doğrultusunda kızı kaçırıp, iki hür  şahidin nezdinde nikah akdini gerçekleştiren kişinin de bu işin sonuçlarına katlanması gerekir. Zira bu sonuçlar hem beşeri-dünyevi sonuçlar, hem de ahireteki sonuçlardır. Zira herseyde Allahın rızasını gözetmekle mükellef olan insanoğlu kızı kaçırarak ya Allah’ ın rızasını gözetmekten uzaklaşmaktaysa?

 

 

Okan YALÇIN
Okan YALÇIN
Bu sitenin kurucusuyum. Site konseptine uygun içerikler haricinde, hayata dair, şahsıma münhasır, makale, deneme, hikaye, kıssadan hisse, şiir vb. gibi paylaşımlarla aranızdayım.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.