Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 18 °C
Parçalı Bulutlu

LAVİNYA ÇİÇEĞİ

13.03.2021
301
A+
A-
LAVİNYA ÇİÇEĞİ

LAVİNİA ÇİÇEĞİ ve AŞK 

Roma İmparatorluğu’nun en büyük komutanı olan Titus Andronicus’un kızıydır bu meşhur Lavinia. Çok güzeldi. Hem de çok. Babasına benzemiyordu, sevgi dolu bir kalbi vardı.

Öldürmekten değil yaşatmaktan yanaydı. İÇok ama çok merhametliydi. Titus’un savaşta olduğu bir gün, düşmanları Tamora’nın iki oğlu tarafından tecavüze uğradı.

Haber Roma’ya çok çabuk yayıldı.

Titus savaştan döndükten sonra kızını kendi elleriyle öldürdü. Şehrin uzağında bir tepeye gömdü. Aylar sonra mezarının üzerinde bir çiçek çıktı. O çiçeğe de Lavinia dediler.

Ölüm çiçeği demekti.

Özdemir ASAF’ ın şiirine ilham konusu olmuştur bu çiçek. Hatta şarkısı bile vardır. İsterseniz önce bir dinleyelim.

 

Aşkı aşk yapan nedir? Ulaşılmazlık mıdır? Kavuşma hayali midir? Bir hayalle yaşamak mıdır? Aşk tene değil cana değmekse candan gayri kalındığında, aşkı aşk yapan hüccet nedir?

Aşkı aşk yapan aşkın kendisidir. Aşk aşk olduğu için vardır ve ispatı kendisidir. Bir şeye karşı duyulan aşırı istek şekilde tanımlanan ama bu basit tanımın kalıplarına asla sığmayacak kadar büyük bir mevzudur aşk. İlk element ilk duygu, ilk akıl, ben daha da ileri gidiyorum Hz. Adem’ in yaratılma sebebi. Allah meleklerin sorduğu bu soruyu yanıtsız bırakmıştır. Biz seni her daim zikrederken neden kan dökecek, günah işleyecek olan insanı yaratıyorsun dediğinde cevaben yüce Allah ““Şüphe yok ki, ben sizin bilmediklerinizi bilirim” buyurdu.  (Bakara suresi 30. Ayet) İnsanın yaratılmasının nedeninin aşk olduğu kanısındayım.  Herkesten ve herseyden önce bütün bu güzellerin, Zekanın ve aşkın gerçek sahibi olan Allah’a her daim şükretmeyi bir borç bilirim. Bütün ağaçlar kalem, bütün denizler mürekkep olsa onun azametini anlatmaya yetmez. Onu ne kadar zikretsek azdır çünkü herseyini gerçek sahibi muhakkak ki O’dur.

Gelelim Lavinia çiçeğine. O kralın kızı bu kadar haksız yere öldürülmeseydi bu hikaye sizce ölümsüzleşir miydi? Bir yazarın, bir bilim adamının değeri neden öldüğünde anlaşılıyor. Çünkü ölüm kişiyi hayattan koparırken onun değerine son bir rötuş yapıyor ve değerli ise daha değerli ve anlamlı kılıyor. Aşkı ölümle sentezlemek konuyu daha bir üst bilince taşıyarak bir nevi ilahileştiriyor. Peki ne yapmak lazım,

BİRAZ TANIYALIM

En-el Hak demiştir Hallac-ı Mansur. 900 lü yıllarda kuantum henüz bilinmiyor, bilimsel çalışmalar daha yok iken, neredeyse bir söz ile kuantum felsefesinin düşünce temellerini atmıştır.

Mananın özünü yıkmış, parçalamıştır. Sırları tek tek açmış, iplik iplik neredeyse ayırmıştır. Fakat, Einstein atomu parçalayacak formülü keşfetmiştir, işte o zaman bu iki parçalanma sonucu kuantum felsefesi anlaşılmaya başlandı.

En-el Hak sözü ben Allah’ım demektür cümle anlamı itibariyle  Ama zahiri anlamda böyle dememiştir Hallac-ı Mansur. Allah ile öyle doluyum ki artık ona kavuştum manasını içermektedir. Kuantum dünyasında ayrılmak, kopmak diye bir şey yoktur. Bir atomu parçalarından ayırsanız dahi, atomun çekirdeğine yapılan bir müdahale, diğer parçalarının da aynı müdahaleye uğradığını ispatlamıştır. Bu da her parçanın bütünden ayrı olmadığını, kopmadığını, görünmez bağlarla en yüksek seviyede enerjilerle bağlı olduğunu ispatlamıştır. Bu gerçekten yoka çıkarken bütün insanların birbirlerine kutsal bağlarla bağlı olduğu varsayımı realiteden çok da uzak değildir aslında.

Ne demiş Francis Thompson “Tek bir çiçeği bile koparamazsın. Bir yıldızı yerinden oynatmadan.” Herhangi bir fiziksel hamlede, başka gezegenlerinde o isme kuvvet uyguladığını bilmeniz gerekir. Aşk duygusu start aldığında Allah’ın aşkından damladığını ve sebebi illiyet bağının sonsuz aşk kaynağından yani yüce Allahtan bahşedildiğini bilmek gerekir. Bilmenin de ötesinde idrak etmek lazım gelir ki kaynağı bilmeyen sebebi kendinden bilir.

Ne demiş mevlana. “Yalnızlık Aşkın Vekaletidir, Ölüm Aşkın Kefaretidir, Her Aşk bir baş götürür” Hallac-ı Mansur bunu biliyordu, Aşk uğruna kellesinin gideceğinin idrakindeydi. Aşk yoluna canını feda etti.

Şems-i Tebrizi aşk uğruna canını feda etti. Mevlana Celaleddin’i yakan oydu. Aşkın kefaretini ödeyen herkes bu duyguya ulaşır demiyorum çünkü aşk bir duygu dan öte bir bütün, hayat idrakinden de öte.

Hayatınız Aşk ile dolsun demiyorum. Hayatınınız Aşk olsun. Aşkın karşısında ne önemi var hayatın?

 

Okan YALÇIN
Okan YALÇIN
Bu sitenin kurucusuyum. Site konseptine uygun içerikler haricinde, hayata dair, şahsıma münhasır, makale, deneme, hikaye, kıssadan hisse, şiir vb. gibi paylaşımlarla aranızdayım.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.