Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 16 °C
Gök Gürültülü

Maddeciler Maddenin Ezeli Olduğunu Öne Sürüyorlar? Bu İddiaya Nasıl Cevap Verebiliriz?

13.04.2019
242
A+
A-
Maddeciler Maddenin Ezeli Olduğunu Öne Sürüyorlar? Bu İddiaya Nasıl Cevap Verebiliriz?

Maddeciler Maddenin Ezeli Olduğunu Öne Sürüyorlar. Bu İddiaya Nasıl Cevap Verebiliriz?

Maddeciler, yaşadığımız alemin başlangıcı olarak maddeyi kabul etmektedirler. Yani Allah’ı ve Allah’ın yaratma sıfatını yok saymakta, her şeyin bir tesadüften oluştuğunu ileri sürmektedirler. Maddecilere göre yaşadığımız alem atomların tesadüfen birleşmeleri sonucu oluşmuştur. Yani Maddecilerin deyimine göre yaratıcı maddedir. Onlara göre madde ezelidir. Yani onların saçma düşüncesine göre saçma diyoruz çünkü aklı ve iradesi olmayan maddeyi yaratıcı sıfatına koymak kadar saçma bir şey olamaz.

Maddeciler Cevabımız Nasıl Olabilir?

Her şeyi tesadüften ibaret sayan ve maddeyi ilah kabul eden evrimci düşünceye sahip olan kişilere cevabımız ilahi hikmet ölçüsünde olmalıdır. Bir şeyin ezeli olması için o şeyin önceden yaratılmış olmaması varlığının kendinden olması gerekir. Bu ise sadece Allah’a ait bir sıfattır. Allah’ın zati sıfatları içinde kıyam bi-nefsihi sıfatında Allah’ın varlığının kendinden olduğu ve başka hiçbir varlığa ihtiyaç duymadan var olduğu bilinmektedir. Maddecilere göre yaratıcı madde olduğu için bu sıfatı maddeye uyarlamaktadırlar.

Hudus, her hangi bir şeyin sonradan oluşmasıdır. Hadis ise sonradan yaratılana denir. Madde hadis sıfatı taşır yani sonradan olmuştur bu açıdan ezeli hiçbir zaman değildir. Madde şekil değiştirdiğine göre sonraki şekil sonradan olduğu için hadistir. Hadis olan yani sonradan yaratılan hiçbir şey yaratıcı olamayacağına göre maddecilerin bu iddiası çürütülmüştür. Bir örnekle açıklayacak olursak örneğin bir tablo düşünelim. Tabloda çizilen resim bir maddedir. Bu resmin kendi kendine çizildiğini varsaymak ne kadar saçma değil mi? Resmin olması için boya, kağıt, fırça gibi pek çok malzemelere ihtiyaç duyulur ve bu malzemeleri kullanacak kişiye yani Ressama ihtiyaç duyulur. Küçücük bir resmin bile sahibi varken koskoca evrenin sahipsiz olduğunu düşünmek ve yaratıcısı olmadığını tesadüf olduğunu iddia etmek büyük bir saçmalıktan ibarettir.

Brc
Brc
Uzun yıllar üzerinde çalışıp, her adımında emek verdiğim makale sektörünün artık uzman yazar ve adminlerindenim. Seo, bilgi ve kalite özlü makaleler için artık yeni çalışma arkadaşlarım ve yöneticilerimle bu yoldayım. Şimdiden onlara teşekkür ediyor ve gerçek islami bilgilerin bankası olan bu site için çalışmanın bana mutluluk vereceğini söylemek istiyorum.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.