Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 16 °C
Gök Gürültülü

MANEVİ HAZ

22.09.2020
174
A+
A-
MANEVİ HAZ

MANEVİYAT İKLİMİ

Manevi haz almadığınız her şey tükenme ile sonuçlanacaktır. Manevi olarak tatmin olmadıkça asla mutlu olamayacaksınız. Ne yaparsanız yapın, nereye giderseniz gidin, manevi ikliminizde bozulmalar başlamışsa, duygularınızda aşınma, hayata bakış açınızda bozulma, tutkularınızda azalma ile sonuçlanacaktır.

NEDİR BU MANEVİYAT

Kimine göre hiç bir şey, kimine göre hiçe ulaşmak için bir şey, kimine göre ise herhangi bir şey, kimine göre öylesine bir şey. Sizin maneviyatınızın anlamı, kişilik kurgu yapısı içinde yer alır. Bu silinmez hafıza içerisinde yer alan asli bir program datası gibi bir şeydir. Bu program ne bozulur, ne silinir ne de eskir. Kullanılmadıkça o programa, o verilere giden yollar tozlanır, taşlaşır. Yüreğinde esmesini istediğin fırtınalar için maneviyat penceresini açacaksın.

KİM İCAT ETMİŞ BU MANEVİYATI?

Yaradan insanoğlunu yaratırken bir sırrı vardı. Bunu henüz açıklamadı. Kıyametin kopmasından sonra açıklayacağını tahmin ediyorum kendi adıma. Bu dini bir bilgi değildir, kişisel varsayımımdır. Zira Bakara suresi 30.Ayet der ki;

Rahman ve Rahim olan Allahın adıyla

Bir zaman Rabbin meleklere: Hani rabbin meleklere, “Ben yeryüzünde bir halife yaratacağım” demişti. Onlar, “Biz seni eksiksiz bilirken ve durmadan övgü ile tenzih ederken orada fesat çıkaracak ve kan dökecek birini mi yaratacaksın?” dediler. Allah “Şüphe yok ki, ben sizin bilmediklerinizi bilirim” buyurdu. Bakara 30. Diyor ki ben sizin bilmediklerinizi bilirim. Belki de bu sorunun yanıtı mahşerde,

MANEVİYAT DUYGUSUNUN YARATAN ALLAHTIR.

MANEVİYATI BESLEYEN FAKTÖRLER

Sürekli kullanıldığınız, emeklerinizin, maddiyatınızın sömürülmesi maneviyatınızı eksiltir. Tüketilmek, hep vermek, sadece bir meta olarak görülmek insanı yorar ve manevi iklimini bozar. Ozon gazları, bilinçsiz sanayileşme doğanı dengesini nasıl bozuyorsa kullanılmak da insanoğlunu yıpratan esas dinamiklerden biridir. Çünkü insanlar sevilmek için eşyalar ise kullanılmak içindir. Bunu tersine çevirdiğiniz zaman hem kendinizi hem karşınızdaki insanı mutsuz edersiniz.

Bunlar maneviyatı eksilten şeylerdi, Bayram tatilinde otele değil memlekete gidip ziyaretlerde bulunmak, beklentisiz yardımda bulunmak, kabir ziyaretlerini aksatmamak, küçükleri sevindirmek, sadaka vermek, gönül almak. Listeyi uzatabiliriz. Bütün bunlar ise maneviyat iklimimizi besleyen dinamikler.

KADINLARDA MANEVİYAT NE GEZER AZİZİM?

Bu söze son derece katılmıyorum. Geçenlerde bir dialoga kulak misafiri olduğumda duyduğum bir cümle. Hemen konuya müdahil olmak istemedim. Ama müdahil olsaydım diye düşündüm sonrasında.Maneviyat kimsenin tekelinde olamaz. Her insanın manevi iklimi vardır ve o iklim yüce yaradanın bir armağanıdır. Her kalp Allah’ındır. Hangi kalbi üzersen Allahın yarattığı gönlü kırmış olursun. Kırılan gönlün hesabını gönül sahibi helal etse de ödeyemezsin. KADINLAR DA NE GEZER? PEKİ SENDE NE KADARI GEZER? KİMİN MANEVİYATINI HANGİ ÖLÇÜ CİNSİ İLE KIYASA MUKADDERSİN?

Kafamda deli sorular,

 1. Hayatın maneviyatı nerede gizli? Kimle istişare eder? Ne yapar ne eder?

 2. Gerçek mutluluk nedir?

 3. Gerçek nedir? Neyle iştigaldir?

 4. Gerçek özgürlük nedir?Soruların yanıtlarını biliyor olmak soru sormaya engel teşkil etmez, bazen insanın cevaplardan çok sorulara ihtiyacı vardır? Sahi nedir?

 

 

 

ETİKETLER: , ,
Okan YALÇIN
Okan YALÇIN
Bu sitenin kurucusuyum. Site konseptine uygun içerikler haricinde, hayata dair, şahsıma münhasır, makale, deneme, hikaye, kıssadan hisse, şiir vb. gibi paylaşımlarla aranızdayım.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Mustafa Erol Mustafa Erol dedi ki:

  1. Hayatın maneviyatı, Allah’ın (c.c.) emriyle ve meleklerin faaliyetiyle süregelen, her daim yenilenen bir sanattır.

  2. Gerçek mutluluk, Her ne olursa olsun, hayattan memnun olmaktır. Çünkü herşey Allah’ın (c.c.) elindedir. Bize acı da gelse

  3. Gerçek, iki türlüdür. Mutlak gerçek, Allah’ın (c.c) ta kendisidir.
  Bağıl gerçek, Allah’ın (c.c.) yarattığı herşeydir.

  4.Gerçek özgürlük, nefis ve şeytana uymamaktır. Günahlarla yaşamak insana çok dar bir hayat hakkı sunar. Sadece içkiden, zinadan, yalandan, faizden, kumardan mutlu olur. Bu hayat insanı çok boğar.
  Nefis ve şeytana uyumayıp Allah’ın (c.c.) emrine göre yaşayan insan, çevresinde sevilir, hep yardımcı olunur, her işi rast gider. Eğlenmek için gezeceği alan daha geniştir. Ziyarete gider, pikniğe gider, kültür gezilerine çıkar. Ev de helal olarak cinsel ilişki, daha sağlıklı ve muhabbetli olur. İster gazlı ister gazsız, ister acılı ister tatlı, çok daha fazla içecek menüsü vardır.