Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 18 °C
Parçalı Bulutlu

Maşita ve çocukları

16.12.2020
114
A+
A-

Maşita
Es-Selamü Aleyküm, sevgili okurlar,

Eski Mısır’da yaşanan elim bir hadise. Zulmün zirvesi belki.

Firavun döneminde Hz. Musa tebliğ yaparken kendisine iman edenler de olmuş, kafir kalanlar da.

Firavun’un bir kızı vardır. O prensesin hizmetçisi Maşita hanım. Aslında adını bilmiyoruz, sıfatı Maşita. Yani “tarakçı kadın” demek. Prensesin saçlarını taradığı için bu hizmetçi kadına Maşita demişler.

Maşita Hz. Musa’nın tebliğine kulak vermiş ve Allah’a (c.c.) iman etmiş. Yalnız o dönemde firavun ilahlık iddia eden en büyük zalim.

Maşita hanım, uzun süre imanını gizleyerek sarayda yaşıyor. Fakat gerçekler er ya da geç ortaya çıkar.

Maşita hanım bir gün prensesin saçlarını tararken tarağı yere düşürür. Eğilip alırken Hz. Musa’nın şeriatına göre Allah’ın adıyla (c.c.), besmele çeker. Küçük kız bunu duyunca söylediği cümlenin ne olduğunu sorar. Kadıncağızı sıkıştırır. Maşita hanım da açıklar.

“Tek ilah, tek Rab, Musa’nın tebliğ ettiği, her şeyin yaratıcısı Allah”tır. Onun adını andım.” diye cevaplar. Prenses sorar, “İyi de tek ilah benim babam değil mi?”

“Senin baban da bizim gibi bir insan.” şeklinde küçük kıza açıklar.

Hani bir laf var, “Çocuktan al haberi.” Bu kız babasına diyor ki, “Baba, sen ilah değilmişsin, sen de herkes gibi normal insanmışsın.” firavun şaşkınlıkla köpürür, “Kim diyor bunu?” diye hışımla sorar. “Maşita, dedi babacığım. Tek ilah Musa’nın Rab’iiymiş. Adı da Allah’mış.”

İşte dananın kuyruğu o an kopar.

Maşita hanım Firavun’un önünde geçirmediği işkence kalmaz. Fakat hep, kendi şeriatlarının usulünce Kelime – i Tevhid getirir. (La ilahe illallah, Musa kelimullah). Firavun’un Maşita’dan tek beklentisi, sadece kendi ilahlığını ilan etsin yeter. Karizma çiziliyor yoksa.

Firavun daha da zalimleşir. “Bunun çocukları var mı?” diye sorar.

Once beş yaşındaki sabiyi öldürtür ve kazanda kaynatır. İki aylık bebeğini de öldürüp kanını içirmekle, o bebeği tehdit eder.

Yanına bir melek gelir ve yolunun hak olduğunu söyler. Ah! O melun şeytan gelir. Fırsatı kaçırır mı? Maşita hanıma vesvese verir. “Sen annesin. Bir çocuğun gitti bari bunu kurtar. Kalbinde iman var zaten. Firavun’un ilahonı dille kabul et. Kalbini ne bilsin?” (Belam İbni Baura’yı kandırdığı gibi vesvese verir.)

Maşita hanım, tam kanacakken, o an bir mucize gerçekleşir, bebek dile gelir, “Anne, yolundan dönme, Allah tek ilahtır.” gibi bir şeyler söyler ve cenneti müjdeler.

Maşita der ki, “Eğer biraz şerefin varsa, beni de öldürt ve çocuklarımla aynı kazana at. Bizleri de aynı yere defnet. La ilahe illallah, Musa kelimullah.”

Firavun, Maşita hanımın bütün vasiyetini yerine getirir.

Peygamber Efendimiz Muhammed Mustafa (s.a.v.) miraçta cennetten gelen müthiş güzellikteki kokuyu duymuştu. Cebrail (a.s.) bu kokunun Maşita hanım ve çocuklarının kokusu olduğunu söylemişti.

Selam olsun Maşita hanım ve yavrularına ve hak yoldan dönmeyen bu yolda şehit olan ve ıstırap çekenlere.

Hayır dualarınızı esirgemeyin

Mustafa Erol

islamievlilik.net

ETİKETLER: , ,
Mustafa Erol
Mustafa Erol
Es-Selamü Aleykum. 1978 Ankara doğumluyum. İlk ve orta öğrenimimi Ankara'da tamamladım. Üniversite Kamu Yönetimi ve İlahiyat Önlisans mezunuyum. Dinimiz İslam'ı öğrendiğim kadarı ile anlatmaya çalışıyorum. Admin yakın bir arkadaşım. Beni makale yazmak üzere yeterli gördüğü için bana teklif etti. ALLAH (c.c.) kendisinden razı olsun. Önce tereddüt etmiştim, ancak İslam dinine hizmete bir yerden başlamak lazım. Yazılarımızı okudukça bizleri daha iyi tanırsınız. Allah (c.c.) sizlerden de razı olsun.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.