Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 16 °C
Sağanak Yağışlı

Mehir Şu Durumlarda…

13.03.2019
339
A+
A-

İslam’da Kadına Mehir Vermenin Gerekmediği Durumlar

Evlilik esnasında ve sonrasında kadınların boşanma, ölüm gibi durumlar sonrasında sıkıntı yaşamaması için mehir verilmektedir. Evlenme esnasında kadına nikah ya da cinsel temasla hak kazanmış olduğu mal, miktar anlamında kullanılır. Mehir erkeğin üzerine vacip olan bir durumdur. Mehir ne kadar istenmeli sorusuna kadının ihtiyacını karşılamak için gereken miktar olmalıdır. Kadınlara bir değer ifadesi, kritik bir dönemde sosyal garanti olarak verilir. Para, maldan başka şeyler Hanefi mezhebine göre mehir olarak kabul edilmemektedir. Mehir kadın hakkı olduğu için hakkından vazgeçip eşine de bağışlayabilir. Düğündeki altınlar adetlerimize göre mehirdir.

Kadının Mehrin Tamamına Hak Kazandığı Haller Nelerdir?

Mehir konusunda hadisler ve ayetlerden elde edilen sonuçlara göre Peygamber Efendimiz mehirsiz evliliklere izin vermemiştir. Erkek daha güçlü olduğu için çalışıp kazanmaya da daha yatkın durumdadır. Mehir nikah akdinin şartlarından biri değildir. Mehirsiz nikah da geçerli olmaktadır. Emsal mehire hak kazanmaktadır. Kadın mehir hakkından vazgeçebilir mi sorusuna eşine bırakabilir dememiz mümkündür. Cinsel temas bulunmadan ve mehir belirtilmeden boşanma olmuş ise mehir vermeye gerek kalmamıştır.

Öfke İle Boşanmanın Sonuçları Nelerdir?

Kullanılması yasak olmayan, satışı yasaklı olmayan her şey mehir olarak verilebilir. Gayrimenkuller, menkuller, hayvanlar, ziynet eşyası, misli şeyler gibi maldan yararlanma hakkı da bunlar arasındadır. Mehir evlenilecek olan kadının hakkı olarak kabul edilir. Dede ya da babası kadın adına alabilir. Sahip olma hakkı ise kadınındır. Kadın razı olmazsa velisine de yapılacak mehir ödemesi geçerli sayılmamaktadır.

Mehir’de Ölçü Nasıl Olmalıdır?

Kadının yaşı küçük, bunamış ya da akıl hastası ise mehrin velayeti veliye verilir. Kadın zifaf, ölüm, sahih halvet hallerinde de mehrin hepsine hak kazanmaktadır. Mehir verilmezse ne olur sorusuna kadınların hakkı olduğunu, verilmesi gerektiğini de belirtmeliyiz. Kadının vefat etmesi durumunda kocası dörtte bir ölçüde, ikide bir mirasçı olacağı için de mehri o ölçüde eksik vermektedir. Kadınlara evlenme durumu kocasının isteği ile ilişkiden önce biterse mehir verilmez. Kadının isteği ile biterse de mehir verilmemektedir.

Brc
Brc
Uzun yıllar üzerinde çalışıp, her adımında emek verdiğim makale sektörünün artık uzman yazar ve adminlerindenim. Seo, bilgi ve kalite özlü makaleler için artık yeni çalışma arkadaşlarım ve yöneticilerimle bu yoldayım. Şimdiden onlara teşekkür ediyor ve gerçek islami bilgilerin bankası olan bu site için çalışmanın bana mutluluk vereceğini söylemek istiyorum.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.