Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 18 °C
Parçalı Bulutlu

Mezhepsizlik Tehlikesi

Mustafa Erol
Es-Selamü Aleykum. 1978 Ankara doğumluyum. İlk ve orta öğrenimimi Ankara'da tamamladım. Üniversite Kamu Yönetimi ve İlahiyat Önlisans mezunuyum. Dinimiz İslam'ı öğrendiğim kadarı ile anlatmaya çalışıyorum. Admin yakın bir arkadaşım. Beni makale yazmak üzere yeterli gördüğü için bana teklif etti. ALLAH (c.c.) kendisinden razı olsun. Önce tereddüt etmiştim, ancak İslam dinine hizmete bir yerden başlamak lazım. Yazılarımızı okudukça bizleri daha iyi tanırsınız. Allah (c.c.) sizlerden de razı olsun.
01.06.2020
2.068
A+
A-

mezhepsizlik

Es-Selamü Aleykum, sevgili okurlar,

Mezhepsiz-lik dinsizliğe götüren köprüdür.

Zahid ül Kevser (R.A.)

Aslında resimdeki yazı herşeyi özetliyor ama gene de biz de birşeyler söyleyelim.

Bazıları mezhepsizlik olduklarını iddia ediyor. Bir de şirin bir isim bulmuşlar:  Muvahhidun(Birlikçiler). Kafalarına göre, İslam’daki mezhep farklılıklarını kaldırıp birlik içine girecekmişiz. Buraya kadar da normal.

O zaman şu soruya cevap versinler: Dört mezhep imamın (cumhur) dan birinin fıkhına göre ibadet etmeyeceksek kime göre ibadet edeceğiz?

Cevap : Kuran’a diyecekler.

O zaman bir sürü soru ortaya çıkacak.

Seferlik kaç kilometre mesafeli yolda başlar?

Cuma suresinde ki ibadete çağrılması illa cuma namazı mı?

Zekatın nisap miktarı nedir?

Abdesti neler bozar?

Nikahta kadının ana babasının onayı şart mı?

Esasında kaç vakit namaz farz?

vs.vs.

Bu durumda kendine muvahhidun diyen bu mezhepsizleriz her biri kafaya göre fetva verip “mufarrikun”(yarışmacılar) oluyorlar.

İslam’ın hüküm verme kaideleri vardır. Cumhur bu kaidelere uyarak hüküm vermişlerdir. Aradaki farklar da şundan dolayı, imamların ellerine ulaşan bilgilerin azlığı ya da çokluğu mezhep imamlarının bazı muhkem olmayankkonularda farklı hüküm vermelerine neden olmuştur. Onların verdiği her hükmün delili sahabilere muhakkak dayanmaktadır.

Ne demişler: Yarım hekim candan, yarım hoca imandan eder.

Mezhepsizliğe bir de şöyle örnek vermek isteriz:

Diyelim bir hastane kurduk. Karşımızda beş doktor var. Birisini işe alacağız. Bunlara soruyoruz: Hangi üniversiteden mezunsunuz? Teker teker cevap verirler.

Biri : Hacettepe tıp

Diğeri : 100.yıl tıp

Yanındaki: 9 Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi

Sonraki : Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi

Sonuncusu : Hocam ben üniversitesizim. Bütün tıp kitaplarını evde okudum. Büylece doktorluk yapıyorum, diye cevap aldınız.

Bu sonuncu adamı işe alır mısınız? Doktorlukta hiç bir prensibi bağlı olmadan kendi kafasına göre tıp kitaplarını anladığını söyleyen bu adama güvenip işe alır mısınız?

Üniversite mezunu dört doktor esasında tıp prensiplerine uygun eğitim almıştır. Ancak bilgilerinde ufak tefek farklılık olabilir. Bu farklılık gene tıp ilminin tekniklerine uygun farklılıklardır. Aynı hastalığa farklı ilaç yazmaları da bundan kaynaklanır.

Mezhep imamlarının durumu da buna benzer. Aynı olaya Kuran’dan ve Sünnetten delil getirerek farklı hüküm vermeleri İslam’a aykırı durum olmaz. Çünkü Dünya ‘da insan hayatı standart değil. O yüzden muhkem dışı hükümler farklılık gösterebilir.

Mezhepsizlik böyle birşeydir. Akıntıya kapılan gemi gibi. Kafaya göre takılarak din yaşanmaz. Dinimizi yaşarken usulden birine, mezhepten birine uymak zo-run-da-yız.

Hayır dualarınızı esirgemeyin

Mustafa Erol

islamievlilik.net

YAZARIN SON YAZILARI
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.