Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 24 °C
Gök Gürültülü

Misyonerlik Nedir?

20.08.2019
345
A+
A-
Misyonerlik Nedir?

Es-Selamü Aleykum, sevgili okurlar,

Vatikan Hristiyanlığı, kendi Katolik inançlarını yaymak için bazılarını görevlendirmiş.

Misyon: Görev

Misyoner: Görevli

Bu misyonerler Amerika ve Afrika’da etkin faaliyet göstermişler. Bu iki kıtada Hristiyanlığı yaymışlardır.

Modern zamanda Afrika’daki Pigmelerin %80’i Hristiyan olmuştur. İki Fransız kadın bu işi başarmıştır. Birisi hemşire, birisi de rahibe.

Bazı kabilelere sızan başka misyonerler okunmuş! şaraba kattıkları ilaçlarla şifa dağıtınca, o cahil insanları da kendi dinlerine çekmişler. Bu misyonerlerin ajan olduğunu anlayan devlet güçlerine karşı bu kabileler misyonerlerini korumuşlardır. (Ne de olsa Şifa dağıtan mübarek adamlar.)

Asya kıtasında da faaliyet göstermişlerdir ancak Güney Kore haricinde pek başarılı olamadılar.

Mesela Çin’e giren misyonerler insanlara Hristiyanlığı tanıtmak için üzerinde İsa figürü olab haç gösterip durmuşlar. Gören herkes kaçmış. Sormuşlar “Niye kaçtınız?”

“Biz böyle işkence şekli görmedik. Adamı diri diri germişler.”

Türkiye’de de misyonerlik yapılıyor. Bunların bir kısmını Güney Kore ‘den gelmiş papazlarla yürüttüler. Şimdi günümüzde bu işi yürüten Türklere devretmişler. Hiç akla hayale gelmedik il ve ilçelerde kilise evler kurmuşlar.

Bu adamlar göğsü iman dolu olup, insanları Cennet’ e kazandırmak için mi uğraşıyor?

Grönland’a giden ilk Danimarkalı misyonerler, Hristiyanlığı kabul etmeyen Eskimoları buzullardan aşağı atarak idam etmişler.

Misyonerlik he sömürü aracının bir parçası olarak kullanılmış.

Misyonerler içinde samimi olanlar da olmuştur ancak, Avrupalı sömürgeci anlayışa hizmet ettiklerini anlayanlar pişman da olmuştur.

Birçok misyoner görevlendirildikleri bölgelerde ulaştıkları zenginliklerin bir kısmını kendi zimmetine de geçirmişler. Böylece kendilerine misyonerlik için maaş veren devlete de, kendi tahrifli dinlerine de ihanet etmişler.

Bizim hissemiz:

Kendi kültür ve inançlarından uzaklaşmış insanlarımız bu misyoner ağına çok düşmektedirler. Kendi kültürü ve inancını sevmeyen insan ya din değiştirir, Cehenneme girmekten korkarsa gavur hayranı olur. (Osmanlı’nın son dönemindeki Alman, İngiliz, Fransız, Rus hayranı paşaları gibi. Günümüzde bir de Amerikan ve İsrail hayranları da içimizde yaşıyor.)

Din ve kültür eğitimimiz zayıfladıkça din değiştiren insanımız çoğalacak.

Türk Dili, Tarih ve Din eğitimlerimizi sağlam vermek zorundayız. Yoksa kanadımız kolumuz kırılır. Modern çağın sömürgeleri oluruz.

Hayır dualarınızı esirgemeyin

Mustafa Erol

islamievlilik.net

Mustafa Erol
Mustafa Erol
Es-Selamü Aleykum. 1978 Ankara doğumluyum. İlk ve orta öğrenimimi Ankara'da tamamladım. Üniversite Kamu Yönetimi ve İlahiyat Önlisans mezunuyum. Dinimiz İslam'ı öğrendiğim kadarı ile anlatmaya çalışıyorum. Admin yakın bir arkadaşım. Beni makale yazmak üzere yeterli gördüğü için bana teklif etti. ALLAH (c.c.) kendisinden razı olsun. Önce tereddüt etmiştim, ancak İslam dinine hizmete bir yerden başlamak lazım. Yazılarımızı okudukça bizleri daha iyi tanırsınız. Allah (c.c.) sizlerden de razı olsun.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.