Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 24 °C
Gök Gürültülü

Müslümanın Evi Nasıl Olmalıdır?

07.01.2020
204
A+
A-
Müslümanın Evi Nasıl Olmalıdır?

MÜSLÜMANIN EVİ NASIL OLMALIDIR?

 İsraf nasıl haramsa, lükse kaçmak da tehlikeli bir durumdur.

Lüks yaşamak değil, kendini üstün göstermek için lükse kaçmak haramdır. İkisi çok farklı şeylerdir. Özellikle komşusuna nispet yapmak adına gereksiz borca girerek ev eşyasını yenilemek oldukça sıkıntılı bir durumdur arkadaşlar.

Müslümanın evi şöyle olmalı, böyle olmalı demek ve bir kıstasa bağlamak doğru değil. Kazanç helal ise, helalinden harcamak da caizdir. Fakat günümüzde insanların açlıktan intihar ettiği bir ülkede biz ihtiyacımız olmadığı halde sırf nispet olsun diye, ya da nefsimizin keyfine göre harcamak bizleri biraz düşündürmeli.

Geleneksel bir söz vardır, İhtiyaca evet, İsrafa Hayır. Biz peki harcarken israf ediyormuyuz? Acaba sırf modası geçti diye sağlam ve kullanılabilir olan ev eşyamızı çöpe atıp, yenisini mi alıyoruz? Ki insanoğlu bu dünyada yaptığı herseyini milim milim hesabını vereceğine göre, kazancımızı gereksiz ve boş yere harcadığımız zaman da bunun vebali olmaz mı dersiniz?

Ölçüt ne olmalıdır? Müslümanım diyen birisi bir kere Kuranı ve sünneti öncelikli olarak düşünmeli ve hayatına tatbik etmelidir. Dört Halifeden Hz.Ebubekir’e bakalım. Ticaretle uğraşan Hz. Ebu Bekir, tüm malını İslam ahlakının yayılması için  harcamıştır. Bunun için peygamber efendimiz onun için “Malını feda etmede en önde giden kişi Ebu Bekir’dir. diyerek Ebu Bekir ne güzel dosttur. Aramızda İslam kardeşliği ve sevgisi vardır” şeklinde nitelendirmiştir.

Mal ve kazan sarfiyatı hususlarına değindikten sonra müslümanın evinin nasıl olması gerektiği konusunda çok detaya girmeyi uygun bulmamakla beraber, kişinin zevkine göre ve sade olmasının daha sevimli ve uygun olacağı kanısındayım.

HEYKEL KONUSU:

İnsanlığın var olduğu zamandan beri dinler genelde putperestlik ile daime mücadele içinde olmuşlardır. Putperestlik dediğimiz konu ise, “sûrete ve heykele tâzim, ihtiram, saygı ve eğilmek” anlayışı ile temellenmiştir. Bu gerekçe ile, görünüşe ve heykele saygının, yüzyıllar boyu insanlığın inanç hayatında önemli sapmalara neden olduğunu unutmamak gerekir. Bu batıl inanışın gerek doğrudan tapınma, yok şans dileme, yok uğur gibi vesilerlerle insanları islam ile bağdaşmayan düşünce tarzlarına ittiği düşünülecek olursa, böyle bir faktörün ne kadar masum görünürse görünsün şüphe vasfını taşıdığından bahisle eve sokulmamasında selamet olduğu kanısındayım. En doğru bilgiler için fetva birimlerine danışılmasında fayda var. Fakat bir konuda şüphe varsa uzak durulmasında fayda olması kanısındayım.

Bu konuda yorumlarınızı bekliyorum. Sizce müslüman evini nasıl döşemeli, nasıl dekore etmeli, sadelik ve bütünlük mü? yoksa şatafat mı? Gelir durumumuza göre istediğimiz gibi dekore edip, önünü arkasını düşünmemek mi?

 

Okan YALÇIN
Okan YALÇIN
Bu sitenin kurucusuyum. Site konseptine uygun içerikler haricinde, hayata dair, şahsıma münhasır, makale, deneme, hikaye, kıssadan hisse, şiir vb. gibi paylaşımlarla aranızdayım.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.