Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 7 °C
Parçalı Bulutlu

Mutlu Filozof

07.12.2019
362
A+
A-
Mutlu Filozof

Es-Selamü Aleykum, sevgili okurlar,

Şimdi tarihin ilginç bir karakterinden bahsedeyim.

Sokrates (M.Ö. 469 – MÖ 399).

Hakkında çok şey anlatılabilir. Ancak, tek yazıda anlatmak yetmez. O yüzden şimdi bir kesit anlatalım.

Atinalı güzel bir hanım olan Xanthippe, etrafında saygın fakat aykırı filozof Sokrates ile evlenmiş. Sokrates o kadar yakışıklı değilmiş fakat o güzel kadın gene de evlenmeyi kabul etmiş.

Evlilik hayatı içerisinde, her kadının geleneksel mazereti “Kocam benimle yeterince ilgilenmiyor.”

Sokrates, ekmek parası için her gün öğrencilerine ders veriyormuş. İşte bu kadın Sokrates’i öğrencilerden bile kıskanıyormuş. Adamın işi bu olsa bile.

Birgün Sokrates öğrencilerine ders anlatıyormuş. Hem de evinin tam altında. Konumuz ise evlilik ve aile hayatı. Xanthippe ise evinden bütün dersi dinliyormuş.

Karısı duydukça sinir küpüne dönüyormuş. Üstelik “Aile olmak şöyle iyi, evlenmek böyle güzel. Haaatınız düzene girer. Sorumluluk sahibi olursunuz.” diye anlattıkça kadın sinirleniyormuş evinde. Şöyle düşünüyormuş: “Beni memlekette o kadar yakışıklı isterken, ben bu adamla evlendim. Bu herif de şu öğrencilere vakit ayırdığı kadar bana zaman ayırmıyor.”

Sokrates derse şöle devam etmiş: “Evli adam akşam eve gelince, güler yüzle karşılaşır. Sofrasında sıcak çorbası hazırdır.” demesi bardağı taşıran son damla olmuş. Kadın kalkmış, gitmiş mutfağa. Almış bulaşık suyunu. Tam pencere altında ders anlatan kocası Sokrates’in kafasından aşağı o suyu dökmüş. “Al sana sıcak çorba.”

Bütün öğrenciler şaşırmış. Deminden beri evliliği öven Sokrates, karısı tarafından rezil edildi. Hem de öğrencileri önünde. Kadının da amacı bu zaten. Kocasına böyle ceza veriyor aklınca.

Ancak o zamana kadar, hiçbir zaman laf altında kalmayan, her durumda bir cevap bulan Sokrates hiç istifini bozmadan dersine şöyle devam etmiş: “Gördüğünüz gibi evlilik çok iyi bir şeydir, çocuklar.” demiş. Sonra o meşhur sözünü patlatmış: “Karınız iyi olursa mutlu, kötü olursa filozof olursunuz.”

Xanthippe hanım, bu lafı duyunca herhalde iyice kafayı yemiştir. Çünkü hiçbir kadın kötü vasıfla anılmak istemez.

***

Bu olayı ondört yaşındaki oğluma anlatmıştım. Hay, anlatmaz olaydım. Çünkü adam öyle bir soru patlattı ki ne cevap vereceğimi şaşırdım.

– Baba. Bu durumda sen mutlu musun, filozof musun?

Al sana bir kaya… Aklıma güzel bir cevap geldi.

– Yavrum, ben mutlu bir filozofum.

Gerisini o düşünsün.

Hayır dualarınızı esirgemeyin,

Mustafa Erol

islamievlilik.net

Mustafa Erol
Mustafa Erol
Es-Selamü Aleykum. 1978 Ankara doğumluyum. İlk ve orta öğrenimimi Ankara'da tamamladım. Üniversite Kamu Yönetimi ve İlahiyat Önlisans mezunuyum. Dinimiz İslam'ı öğrendiğim kadarı ile anlatmaya çalışıyorum. Admin yakın bir arkadaşım. Beni makale yazmak üzere yeterli gördüğü için bana teklif etti. ALLAH (c.c.) kendisinden razı olsun. Önce tereddüt etmiştim, ancak İslam dinine hizmete bir yerden başlamak lazım. Yazılarımızı okudukça bizleri daha iyi tanırsınız. Allah (c.c.) sizlerden de razı olsun.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. Arzu Can Arzu Can dedi ki:

  Filozofların İmam Gazali’den etkilendikleri hakkında bir bilgi var mı?

  1. Mustafa Erol Mustafa Erol dedi ki:

   İmam Gazali, Kelam ilminin kurucusu dersek yanlış olmaz. Yani dini olguları, İslam’a uygun felsefe geliştirmiştir.
   Çünkü, İbni Sina, Farabi gibi alimler felsefeden etkilenmişler. Göz aklı ile dini olguları ifade etmeye kalkmışlardır. Mesela: Mahşer de dirilme sadece ruhani olacak. Gibi İslam akidesine uymayan görüşler sunmuşlardır. Hatta dinden çıkaran sözlere girer.
   Bu durumun sebebi de, İslam toplumunun gelişerek, Batı toplumları ile daha çok etkileşime geçmesinden kaynaklanmıştır.
   İmam Gazali, felsefeyi incelemiş ve filozofların hatalarını ortaya çıkarmıştır. Çünkü dinsiz felsefe akımı Müslümanları dinden çıkaracak kadar etkiliyordu.
   İmam ı Gazali’nin felsefeye katkısı böyle olmuştur. Böylece Kelam ilminin gelişmesini de sağlamıştır.
   Bu şekilde çağının filozoflarını da etkilemiş olabilir.
   Şurası bir gerçek ki, Müslümanları dinsiz felsefeden kurtarmıştır.

 2. Mustafa Erol Mustafa Erol dedi ki:

  Arzu Hanım, ekibe tekrar hoşgeldiniz.