Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 16 °C
Gök Gürültülü

Namazda Tadili Erkanın Önemi

27.01.2019
316
A+
A-

 

‘’Namaza durduğunda tekbir al. Sonra Kur’anı ve sana kolay geleni oku. Sonra mutmain oluncaya kadar rüku yap. Sonra rükudan dimdik oluncaya kadar kalk. Sonra secdeye var. Mutmain oluncaya kadar secdede kal. Sonra doğruluncaya kadar kalk. Bundan sonra bütün namazlarında böyle yap.’’(Hz. Muhammed s.a.v)

Dinimizin direği, imanın en önemli göstergesi namaz en büyük ibadetlerden birisidir. Namaz küfür ile imanı ayıran en önemli çizgilerden birisi olarak da tanımlanmıştır. Miraca çıkış, Allah’a kulluğun en büyük nişanıdır namaz. Namaz bu kadar değerliyken namaza gereken önemi verenimiz belki çok azdır. Bu yazımızda namazın usulüne uygun olarak kılınmasının öneminden bahsedeceğiz. Namazda tadili erkan ve önemini anlatmaya çalışacağız. Gerçek anlamda namaz nasıl kılınması gerekir, nelere dikkat etmemiz gerekir bunlar üzerinde durmaya çalışacağız.

 

Namazı Tam Kılanı Allah Affedeceğini Vaadediyor

Allah namazı tadili erkana uyarak kılanlar için şu müjdeyi veriyor; ‘’ Allah Teala beş vakit namazı farz kılmıştır. Kim abdestini güzelce alır; vaktinde namazını kılar; namazını hüşu ile kılar, rüku ve secdesini tam yaparsa, Allah’ın onu affedeceğine dair sözü vardır. Böyle yapmayanlar için Allah’ın sözü yoktur. Allah dilerse affeder, dilerse azap eder.’’

Salat yani namaz usulüne uygun şekilde dikkat edilerek kılınmalıdır. Namazın altısı içinde altısı dışında olmak üzere 12 farz bulunmaktadır. Namazın dışındaki farzlar olarak; Hadesten taharet( bedenin temizlenmesi, necasetten teharet ( üstünün başının ve kılınacak yerin temizlenmesi) setri avret ( namazda bedeni örtmek), istikbali kıble ( namazda kıbleye yönelmek), vakit( namazı vakti gelince kılmak) ve niyet( namaza başalrken niyet etmek) gibi farzları yerine getirdikten sonra bir de namazın içindeki farzlar bulunmaktadır. Bu farzları yerine getirirken tadili erkanı gözetmek gerekir. Namazın içinde yer alan farzlar olarak; tekbir, kıraat, kıyam, rüku, kadei ahire, secde gibi farzlar bulunmaktadır. Bu farzları yerine getirirken acele etmeden anlayarak yapmak gerekir. Örnek vererek iki rekatlık namazın kılınışını tadili erkana uygun olarak anlatırsak şöyle özetleyebiliriz. Önce namazın dış farzlarını yerine getirerek namaza doğru bir başlangıç yaparız. Güzelce abdest aldıktan sonra namazın ilk rüknü olan iftitah tekbiri yani Allah lafzını söyleyerek Allahuekber deyip namaza dururuz. Sonra ellerimizi bağlayıp kıraat yani Kuran’dan bir miktar okuruz. Anlamlarını düşünerek. Farz ve vacibe dikkat ederek sureleri okunuş sırasına göre dikkat ederek okuduktan sonra rükuya eğiliriz. Burada Allahı teşbih ettikten sonra kıyama kalkarız ve acele etmeden belimizi tam doğrultarak. Secdeye gittiğimizde yine Allahı teşbih ederiz. Kadei ahirede yani ettihiyyatüyü okuyacak kadar oturduğumuzda secde ve kadei ahire arasında tam bir oturuş yapmaya dikkat ederiz. Yani hızlı bir şekilde secdeden hemen kalkıp kadei ahireye yönelmeyiz. Bu şekilde tüm namazımızı acele etmeden her bir rüknü tam olarak yaparak tamamlarız.

Brc
Brc
Uzun yıllar üzerinde çalışıp, her adımında emek verdiğim makale sektörünün artık uzman yazar ve adminlerindenim. Seo, bilgi ve kalite özlü makaleler için artık yeni çalışma arkadaşlarım ve yöneticilerimle bu yoldayım. Şimdiden onlara teşekkür ediyor ve gerçek islami bilgilerin bankası olan bu site için çalışmanın bana mutluluk vereceğini söylemek istiyorum.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.