Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 16 °C
Gök Gürültülü

Namazın, Zihin Üzerindeki Etkileri

Mustafa Erol
Es-Selamü Aleykum. 1978 Ankara doğumluyum. İlk ve orta öğrenimimi Ankara'da tamamladım. Üniversite Kamu Yönetimi ve İlahiyat Önlisans mezunuyum. Dinimiz İslam'ı öğrendiğim kadarı ile anlatmaya çalışıyorum. Admin yakın bir arkadaşım. Beni makale yazmak üzere yeterli gördüğü için bana teklif etti. ALLAH (c.c.) kendisinden razı olsun. Önce tereddüt etmiştim, ancak İslam dinine hizmete bir yerden başlamak lazım. Yazılarımızı okudukça bizleri daha iyi tanırsınız. Allah (c.c.) sizlerden de razı olsun.
08.01.2019
297
A+
A-

Es-Selamü Aleyküm, sevgili okurlar.

İslamın beş şartından biri olan namaz neden bu kadar önemlidir?

Elbetteki her ibadetin yegane gerekçesi ALLAH (c.c.) emridir. Biz kullar ise öğrendikçe ibadetin hikmetini anlarız.

Kur’an-ı Kerim’in birçok yerinde özellikle tembih edilmektedir. Namazla ilgili hadislerde namaz kılmayanın durumu temsillerle anlatılmaktadır. Bütün bunlar hakkında birçok yazı yazıldı, birçok ders anlatıldı. Tarih boyunca ve günümüzde, cami kürsülerinde, medreselerde, okul sıralarında, derviş tekkelerinde bilgiler verildi.

Namaz: Kulluk bilinci geliştiriyor, vakit ve zaman bilinci geliştiriyor, cemaatle kılındığında toplum bilinci geliştiriyor…

Namaz kılan bir insan; günlük kırk rekatta, bir rüku ve iki secde ile günde 120 kere eğilmektedir. Bu hareketler insan vücudundaki kanın akışına yön vermektedir. Böylece kan daha verimli akmaktadır. Bu şekilde vücut, İslamın getiridiği namaz ile insan aklının eremediği sağlıklı bir yapıya kavuşmaktadır.

Ancak şu konu hep atlanıyor: Namaz insanın aklına ne yapıyor da bu kadar önemli oluyor?

Namaz insan vücudundaki kan akışına yön veriyor demiştik. Beyin içerisinde kan nasıl bir yön alıyor?

Rüku ve secdelerde beyinin ön tarafına doğru kan gitmektedir. Beyinin ön tarafında Prefrontal Korteks denilir.

Cenab-ı ALLAH Alak suresinin 15-16. ayetlerinde şöyle buyuruyor. “Hayır, hayır! Eğer o, bu davranışından vazgeçmezse, and olsun ki biz, onu perçeminden (alnından), o günahkâr ve yalancı perçeminden tutup cehenneme sürükleriz.”

Bu ayette bahsedilen vücut parçası Prefrontal Korteks’e denk geliyor. Yani beynin karar mekanizması.

Dini veya dünyevi, biz karar verirken beynimizin bu kısmını kullanıyoruz. Helal veya haram kararlar da beynin bu kısmında işleniyor. Dolayısı ile namazda her rüku ve secde beynin bu kısmına kan gitmesini sağlıyor. Bu şekilde daha tutarlı kararlar alabiliyoruz. Herhangi bir için de dinin emirlerini de daha çok hesaba katıyoruz. Bu şekilde namaz bizi kötülüklerden koruyor.

Ankebut suresi 45 “(Rasul’üm!) Sana vahyedilen kitabı oku ve namaz kıl. Muhakkak ki, namaz, hayasızlıktan ve kötülükten alıkoyar. Büyük olan Allah zikredilir. Allah yaptıklarınızı bilir.”

İşte namazın aklımıza böyle bir etkisi de var.

Sonuç olarak demek istediğim karar verme yeteneğimiz Allah’ın emirlerine göre değişir.

Eğer ki namaz kılan bir insanda bu hasletler gelişmiyorsa neden? Çünkü namaz kılarken kalbindeki niyeti dünyevi. Halbuki “Niyet ettim Allah rızası için…” diye başlayan namaz, o kulun kalbinde niyeti dünyadır. Böylelikle namaz eğilip doğrulmak gibi kalır. Daha kötüsü; namaz ile kazanacağı karar yeteneğini Allah’ın yasakladığı işlere harcayacaktır. Allah korusun. Niyetiniz halis olsun.

Hayır dualarınızı esirgemeyiniz.

Mustafa Erol

islamievlilik.net

ETİKETLER: , , , , , ,
YAZARIN SON YAZILARI
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.