Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 23 °C
Rüzgarlı

Neden Haram ?

Mustafa Erol
Es-Selamü Aleykum. 1978 Ankara doğumluyum. İlk ve orta öğrenimimi Ankara'da tamamladım. Üniversite Kamu Yönetimi ve İlahiyat Önlisans mezunuyum. Dinimiz İslam'ı öğrendiğim kadarı ile anlatmaya çalışıyorum. Admin yakın bir arkadaşım. Beni makale yazmak üzere yeterli gördüğü için bana teklif etti. ALLAH (c.c.) kendisinden razı olsun. Önce tereddüt etmiştim, ancak İslam dinine hizmete bir yerden başlamak lazım. Yazılarımızı okudukça bizleri daha iyi tanırsınız. Allah (c.c.) sizlerden de razı olsun.
16.03.2019
222
A+
A-

Es-Selamü Aleyküm, sevgili okurlar.

İslam dininin son kitabı olan Kur’an-ı Kerim’de Allah’ın (c.c.) yasakları vardır. Bu yasaklara kebair, haram veya büyük günahlar denir. Bu haramlar insan fıtratını bozar. Aynı zamanda imanı da yıpratır.

Bu haramlar beş esası korumak üzere emredilmiştir.

  1. Soyun korunması: Zina, aile hayatını yıpratır. Hamisiz çocukların dünyaya gelmesini sağlar. Bu şekilde anne ve babanın beraber olmadığı, aile dışında yetişen bu çocuklar toplumun başına bela olmaktadır. Çünkü aile terbiyesi alamamaktadırlar. Bir de livata gibi sapkın ilişkiler de aile ihtiyacını insan içinde öldürür. Bu durum da toplumda derin yaralar açar. İslam ümmetinin soyu tehlikeye girer. Hem maddi hem manevi olarak çöküntü yaşanır.
  2. Aklın korunması: Veda hutbesinde Peygamber efendimiz Muhammed (s.a.v.)’in dediği gibi “Sarhoşluk veren her şey ayağımın altındadır.” Sarhoşluk veren şarap, diğer içkiler ve uyuşturucu maddeler insan aklının kontrolünü doğrudan şeytana geçirir. Böylelikle bir çok insanın kötülük yapmaya açık bir durumu olduğunu görüyoruz. Hatta sarhoşluk esnasında araç kazaları, gayri ahlaki ilişkiler, tecavüz vakaları, cinayet vakaları gibi olaylar daha çok ortaya çıkmaktadır.
  3. Malın Korunması: İnsan dünyada yaşarken elde ettiği kazançlarla mal edinir. elde edilen bu mallar ile hayatımızı devam ettiririz. Ev, araç, gıda, giyecek gibi ihtiyaçlarımızı bu mallarla gideririz. O yüzden malın korunması insan hayatı için büyük esaslardan biridir. Bu mallara ve kazançlara ne zarar verir? Faiz, kumar, hırsızlık, gasp, stokçuluk miras ve kar bölüşmelerinde adaletsizlik gibi haramlar mala zarar verir ve insanlar arasında da düşmanlık geliştirir. Kardeşlerin bile arasının bozulduğuna, insanların devletine güveninin sarsıldığına, sermaye sahiplerinin halkı nasıl sömürdüğün hep şahit olduk.
  4. Canın korunması: İnsanın en büyük sermayesi: Malı, sağlığı ve canıdır. İnsanın sahip olduğu bu üç hasletin en büyük sırrı candır. Allah’ın büyük bir emridir can. Cansız maddelerin hayata hizmetlerini can ile görmekteyiz. Hürmete layık bu mukaddes değeri yok eden şeyler de haramdır. Cinayet, intihar, sebepsiz kürtaj gibi şeyler cana kastetmektir ve haramdır.
  5. İmanın korunması: İbadetsizlik imanı korumasız bırakır. İnsan ibadet ile imanına emek harcar. İnsan ise emek verdiği şeylere daha çok önem vermektedir. İman ateş gibidir. İbadet ise o ateşi koruyan fener gibidir. Yoksa basit bir rüzgar ile bile iman sönebilir, Allah korusun.

Ben burada izah ettim. Bu olaylar en güzel, en anlaşılır şekilde Veda Hutbesinde özetlenmiştir.

Hayır dualarınızı esirgemeyiniz.

Mustafa Erol

islamievlilik.net

ETİKETLER:
YAZARIN SON YAZILARI
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.