Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 24 °C
Gök Gürültülü

Neden Hz. Muhammed En Yüce?

Mustafa Erol
Es-Selamü Aleykum. 1978 Ankara doğumluyum. İlk ve orta öğrenimimi Ankara'da tamamladım. Üniversite Kamu Yönetimi ve İlahiyat Önlisans mezunuyum. Dinimiz İslam'ı öğrendiğim kadarı ile anlatmaya çalışıyorum. Admin yakın bir arkadaşım. Beni makale yazmak üzere yeterli gördüğü için bana teklif etti. ALLAH (c.c.) kendisinden razı olsun. Önce tereddüt etmiştim, ancak İslam dinine hizmete bir yerden başlamak lazım. Yazılarımızı okudukça bizleri daha iyi tanırsınız. Allah (c.c.) sizlerden de razı olsun.
15.06.2019
191
A+
A-

Es-Selamü Aleyküm, sevgili okurlar.

Son dönemde çıkan yeni fitne: “Hz. Muhammed En büyük peygamber değilmiş.” Yurt dışında İslam eğitimi almak için giden bazı hocalar, ya İngiltere’ye gidiyor, ya İran’a, ya da Suudi Arabistan’a… Ondan sonra böyle radikal kafa ile geliyorlar.

Dayandırdıkları delil ise, Bakara suresi 285. ayette geçen şu ifadeler:

“… mü’minler de, her biri “Allah”a ve melâikesine ve kitaplarına ve peygamberlerine: peygamberlerinden hiç birinin arasını ayırmayız diye” iman ettiler….”

Bu ayet varken Hz. Muhammed’ i en büyük Peygamber olarak görmemizin nedeni bizim Peygamberimiz olması mıdır?

-Hayır.

Bu ayetin ifadesi şudur: Bir mü’min kul kendisine bir peygamberaaracılığıyla gelen her şeye iman eder. Hangi olursa olsun iman eder. Aralarında bir ayrım yapmaz. Peygamberler Allah’ın emri ile tebliğ yaparlar. Kimse diyemez ki “Ben şu peygamberin tebliğine inanıyorum öbürüne inanıyorum.” Böyle tutarsız inançtan iman olmaz.

Hz. Muhammed in yüceliğini anlamak için diğer peygamberlere örneklemme yaparak bakalım:

Hz. Adem, meleklerden olmak için yasak meyveyi yedi.

Hz İbrahim, Allah’tan, ölüleri nasıl dirilteceğini görmek istedi.

Hz.Musa, Allah’tan, kendisini görmek istedi.

Hz.Yakup, Hz Yusuf’un kaderine razı gelmeyerek kör olana kadar ağladı. O zaman ikaz edildi.

Bunun gibi birçok peygamber küçük de olsa nefsi emeller ile Allah’ın kendilerine sunulanın üzerinde belli başlı talepleri olmuş. Elbette bu taleplerin de hikmetleri vardır. Bu beklentilerin yerine gelmesi ile o peygamberler belki imanlarını kuvvetlendirdiler. Belki de vesvesedwn korundular. Neyse? Onların hatası bizim hatamız yanında nedir ki?

 

Ancak Hz. Muhammed en zor şartlarda bile Allah’tan hiçbir şeyi kendisi için talep etmemiştir. Herşeyi ümmeti için istedi.

Her peygamberin aslıyla kabul edilmek üzere bir dua hakkı olur. Hepsi de o dua hakkını bu dünya da kullanmış. Ama Hz. Muhammed ahirete saklamış. O dua ise ümmeti için şefaatçi olmaktır.

Kalbi o kadar serin ve imanlı ki herşeyi ile emin. Bütün varlığı ile emin. Hiçbir beklenti olmadan kanaatkar yaşamış.

Bundan dolayıdır ki; Allah kendisini yanına davet ederek mi’raç nasip etmiştir. Kendisinin bir talebi olmadığı halde, orada Allah’ı bizzat görmüştür. Bir çok nimete, sırra ve vahiye orada ermiştir. Hatta, her namazda okuduğumuz “tahiyyat” duası, mi’raçta ALLAH ile Hz. Muhammed arasında geçen konuşmadır.

Herhalde konuyu yeterince anlatabildim.

Hayır dualarınızı esirgemeyin.

Mustafa Erol

islamievlilik.net

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.