Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 16 °C
Gök Gürültülü

Neden İmansız Bir Kadınla Evlenilmez?

24.04.2019
388
A+
A-
Neden İmansız Bir Kadınla Evlenilmez?

Es-Selamü Aleyküm, sevgili insanlar.

İslam dininin evlilik hükümlerinden biri de dini inanç esasları ile ilgilidir.

Mümtehine suresinin 10. ayetinde “İmanlı kadınların kâfirlerle evli kalmaları helal değildir.” diye buyuruyor Cenab-ı ALLAH. Helal olmadığı gibi dinden çıkma sebebi olarak da görülmüştür. Ancak kafir erkek İslama geçerse mümkün olur.

Müslüman bir erkek ehli kitaptan bir hanım ile evlenebilir. Yani Yahudi veya Hristiyan bir kadınla evlenebilir. Ancak bu durum mekruh görülmüştür. Ehli kitap  hanımla evlenmek tahrimen mekruh, zımmi ise (İslam yönetimine vergi veren) tenzihen mekruh olarak kabul edilmiştir. Ancak bu müsaadenin kilit noktası şudur: Maide suresinin 5. ayetinde “Kendilerine kitap verilenlerden (Yahudi veya Hristiyan) iffetli kadınlar -mehirlerini verdiğiniz takdirde- (nikahlanmak) size helâldir.” Görüldüğü gibi iffetli kadın olması gerekmektedir. Ahlaki prensipleri İslama uygun hanım olduğu anlaşılmaktadır. Bu tür hanımların da İslam’a geçmesi de yüksek ihtimaldir.

Hristiyanla evlilik

Esas bahsedeceğim konu da bu durumun bir hikmetidir. Şöyle izah edelim (Tabii ki Allah en iyisini bilir.): Putperest, atesist, hindu ve budist gibi imansız hanımların ahlaki durumları İslama uygun mu değil mi tam bir muallak. Ahiret inançları da İslama hiç uymamaktadır hatta bazılarında hiç yoktur. Yani az önce bahsettiğimiz bir kadınla nikahlanmak dipsiz bir kuyu gibi.

Bir de şunu belirteyim; bazı fakihlere göre: “Bu ayetlerde bahsedilen “ehli kitap” diye tanımlanan insanların Hz. Muhammed (s.a.v.) dönemindeki asr-ı saadet zamanının Yahudi ve Hristiyanları kastedilmektedir. Günümüzdeki gibi siyonist anlayışla zaten bozuk inançları iyice bozulmuş Yahudiler ya da Katolik hırçınlıkla iyice putperestleşmiş Hristiyanlar değildir.” Yani günümüzde bu tür evliliğe hiç cevaz vermeyen fakihler de vardır.

Gene de uzak durmakta fayda var. Çünkü, sofrasında domuz eti pişirme ihtimali olan biri, Noel’de de şarap içmek isteyen bir kadın ise, imana gelecek diye umulan bu kadın, belki kocasını yoldan çıkarır. Allah korusun.

Hayır dualarınızı esirgemeyiniz.

Mustafa Erol

islamievlilik.net

Mustafa Erol
Mustafa Erol
Es-Selamü Aleykum. 1978 Ankara doğumluyum. İlk ve orta öğrenimimi Ankara'da tamamladım. Üniversite Kamu Yönetimi ve İlahiyat Önlisans mezunuyum. Dinimiz İslam'ı öğrendiğim kadarı ile anlatmaya çalışıyorum. Admin yakın bir arkadaşım. Beni makale yazmak üzere yeterli gördüğü için bana teklif etti. ALLAH (c.c.) kendisinden razı olsun. Önce tereddüt etmiştim, ancak İslam dinine hizmete bir yerden başlamak lazım. Yazılarımızı okudukça bizleri daha iyi tanırsınız. Allah (c.c.) sizlerden de razı olsun.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.