Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 13 °C
Sağanak Yağışlı

Nedir bu Atatürk İlkeleri?

12.07.2019
210
A+
A-
Nedir bu Atatürk İlkeleri?

Es-Selamü Aleykum, sevgili okurlar,

Geçenlerde birisi Atatürk inkılaplarını say dedi.

Ben de saymaya başkadım:

Harf inkılabı, kıyafet inkılabı, ölçü tartıda değişiklikler, tevhidi tedrisat…

-Onlar değil diyerek çıkıştı.

-Ya ne?

-Cumhuriyetçilik, Halkçılık, Devletçilik, Laiklik, İnkılapçılık, Milliyetçilik şeklinde saydı. (Bir kısmını da biz hatırlattık. )

-Onlar Atatürk İlkeleri diye ben çıkıştım.

….

Atatürk devletimiz Türkiye Cumhuriyeti ‘ nin kurucusudur. Bu konuda da itibarı hak eder. İlkeleri ise bir devletin gelişebilmesi için anahtarlardır. Cumhuriyet kuruldu kurulalı birileri bu ilkeleri sopa yapıp milleti dövdüğü için Atatürk düşmanı ürettiler.

Bu ilkeleri özetle ele alalım.

1. Cumhuriyetçilik : Devlet her zaman Cumhuriyet rejimi ile yönetilecektir. Yani halk kendi kendini yönetecektir. Bundan da asla taviz verilmeyecektir. Halk kendini yönetecek insanları seçip milletvekilleri olarak mecliste görevlendirir. Sonuçta cumhuriyet rejimi temsili demokrasi yöntemi şeklinde uygulanmaktadır.

2. Milliyetçilik: Türkiye Cumhuriyeti Devletine vatandaşlık bağı ile bağlı herkes aynı milletten kabul edilecektir. Her fert devletin eşit hak ve imkanlarından faydalanabilmelidir.

3. Halkçılık : Milletimizi oluşturan halkların haklarının hukuklarının korunup kollanması anlamına gelir. Hiç kimsenin mahalli dili ya da kültür esasları yasaklanamaz, engellenemez.

4. Laiklik : Hiç kimseye dini statüsünden dolayı ayrıcalık tanınmaz, imtiyaz verilmez. Vergi ve askerlik görevi gibi sorumlulukta, kısmen veya tamamen  müsamaha gösterilmez.

5. İnkılapçılık : Yenilikçilik demektir. Devletimizi çağın gereklerine ve geleceğe yönelik olarak her türlü yeniliğe açık olmak ve yeniliği uygun şekilde vatandaşa ve devlete tatbik etmektir.

6. Devletçilik : Vatan üzerinde huzurlu yaşayabilmiz için devlet mekanizmasının iyi işlemesi için gerekli görevlerdir. Ayrıca vatandaşında gücünün yetmediği faaliyetleri desteklemek demektir.

İşte görüldüğü gibi bu esasları devletin varlığını sağlıklı yapar. Devletimizin yaşayabilmesi için de geçerli temel esaslardır. Atatürkçülüğün esasları da bunlardır zaten.

Sadece kıyafet üzerinden Atatürkçülük geliştirmeye çalışan insanlar günümüzde ne yazık ki var. Hatta dine bile sataşanlar var.

Bu açıklamalar ile herkes Atatürkçülüğünü tekrar değerlendirsin bence.

Bazı mihrakların da Atatürkçü numarasına yatarak bu ilkeleri suistimal etmesine kanmayın.

Artık gerisini size bırakıyoruz.

Hayır dualarınızı esirgemeyin

Mustafa Erol

islamievlilik.net

ETİKETLER:
Mustafa Erol
Mustafa Erol
Es-Selamü Aleykum. 1978 Ankara doğumluyum. İlk ve orta öğrenimimi Ankara'da tamamladım. Üniversite Kamu Yönetimi ve İlahiyat Önlisans mezunuyum. Dinimiz İslam'ı öğrendiğim kadarı ile anlatmaya çalışıyorum. Admin yakın bir arkadaşım. Beni makale yazmak üzere yeterli gördüğü için bana teklif etti. ALLAH (c.c.) kendisinden razı olsun. Önce tereddüt etmiştim, ancak İslam dinine hizmete bir yerden başlamak lazım. Yazılarımızı okudukça bizleri daha iyi tanırsınız. Allah (c.c.) sizlerden de razı olsun.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.