Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 23 °C
Rüzgarlı

Nefs 2: Mertebeleri

Mustafa Erol
Es-Selamü Aleykum. 1978 Ankara doğumluyum. İlk ve orta öğrenimimi Ankara'da tamamladım. Üniversite Kamu Yönetimi ve İlahiyat Önlisans mezunuyum. Dinimiz İslam'ı öğrendiğim kadarı ile anlatmaya çalışıyorum. Admin yakın bir arkadaşım. Beni makale yazmak üzere yeterli gördüğü için bana teklif etti. ALLAH (c.c.) kendisinden razı olsun. Önce tereddüt etmiştim, ancak İslam dinine hizmete bir yerden başlamak lazım. Yazılarımızı okudukça bizleri daha iyi tanırsınız. Allah (c.c.) sizlerden de razı olsun.
13.03.2019
201
A+
A-

Es-Selamü Aleyküm, sevgili okurlar.

  1. Nefs-i Emmare: Kafir ve fasık insanların nefsleridir. Devamlı kötülük emreder. En düşük mertebedir. Nefs-i emmare sahiplerinin en büyük özelliği, nefsi arzularının peşinden gitmeleridir.
  2. Nefs-i Levvâme: Günahlarından dolayı pişmanlık duyan mü’minlerdeki nefstir. Kendisini kınar ve ayıplar. Gafletten uyanarak işlediği günahları fark edip tevbe etmeye başlayan nefstir.
  3. Nefs-i Mülhime: Alimlerde bulunur. İlham alan nefis demektir. İlham ise, Allah tarafından kalbe gelen mana, doğuş anlamına gelmektedir.
  4. Nefs-i Mutmainne: İlmi ile amel eden ve ihlaslı mü’minlerin nefsleridir. Şüpheleri kalmamış, tatmin olmuş nefis demektir.
  5. Nefs-i Râzıyye: Evliya makamına erenlerin nefsleridir. Allah’tan razı olan nefs demektir. Allah’ın bütün imtihan ve ibtilalarına sadakat göstermiş, gelmiş ve gelecek her şeye razı olmuş, bütün gayret ve arzusu Mevla’nın hoşnutluğunu kazanmak olan nefistir.
  6. Nefs-i Merdiyye: Allah’ın razı olduğu nefstir. Arif-i billah makamına erenlerin nefsleridir. Bu makama yükselen nefisten Allah (c.c.) razı olduğu için “Nefs-i Mardiyye” adını almıştır. Râzı olunmuş nefis demektir.
  7. Nefs-i Kâmile: Peygamberlerde bulunan nefstir. Bu makamdaki nefis artık safi, temiz ve masumdur.

Soru: İnsan hayatta iken bu makamlara erdiğinde ne ile imtihan olur? Şeytan’ın vesvesesi işlemez, nefs sakinleşmiş, imtihan ne olacak?

Bir sonraki yazımızda bahsedeceğiz inşaAllah.

Hayır dualarınızı esirgemeyiniz.

ETİKETLER:
YAZARIN SON YAZILARI
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.