Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 24 °C
Gök Gürültülü

Nefs 3: Nefs Terbiye Edildikten Sonra

Mustafa Erol
Es-Selamü Aleykum. 1978 Ankara doğumluyum. İlk ve orta öğrenimimi Ankara'da tamamladım. Üniversite Kamu Yönetimi ve İlahiyat Önlisans mezunuyum. Dinimiz İslam'ı öğrendiğim kadarı ile anlatmaya çalışıyorum. Admin yakın bir arkadaşım. Beni makale yazmak üzere yeterli gördüğü için bana teklif etti. ALLAH (c.c.) kendisinden razı olsun. Önce tereddüt etmiştim, ancak İslam dinine hizmete bir yerden başlamak lazım. Yazılarımızı okudukça bizleri daha iyi tanırsınız. Allah (c.c.) sizlerden de razı olsun.
23.03.2019
197
A+
A-

Es-Selamü Aleyküm, sevgili okurlar,

Allah (c.c.) bizleri nefs ve şeytan ile sınav eder. Daha önceki “Nefs” konulu yazılarımızda da bu konuya değindik. Salih bir kul nefsini terbiye etmeye başlayınca nefs-i mülhime makamına ulaşır. Tasavvufta buna “nefsi öldürmek” denir. Bu konuyu bazı ilim ehli yanlış anlamıştır. Çünkü ilim ehli olaya şöyle bakar. “Nefs ölmez. Dünya hayatı devam ettikçe insanda nefs devam eder. Sınanmamız için kötüye sevk eden gücün biri de nefstir.”

Gerçi tasavvufta biraz eksik söylemiş. Tasavvuf ehli de şöyle bakar: Yusuf Suresi 53. ayette “Ben nefsimi aklamam. Çünkü nefis insana kötülüğü emreder durur; Rabbimin rahmet ettiği biri ise başka.”  Yani Allah’ın rahmet ettiği nefs kötülüğü emredemez. Çünkü kötülüğe mecali kalmamıştır. İşte Allah’ın rahmet ettiği nefis makamı ise “nefs-i mülhime” den (Allah’tan ilham alan nefs) başlamaktadır. Tasavvufun bahsettiği “nefsi öldürmek”ten kasıt “nefs-i emmare”yi öldürmektir. Yani nefsin kötülüğü emretmesine gücünün kalmama durumudur.

Soru şu: Nesf terbiye olduktan sonra insan ne ile sınav olur?

“Salih ve evliya kulların imtihanı” da denilebilir. Nefsini terbiye etmiş kullarda bazı nefs özellikleri görünmektedir. Bu nefse “mecazi nefsi emmare” denmektedir. Şimdi nefsi emmarenin vazifesi, kuldaki asab(sinirlenmek) ve damarlara bırakılmıştır. Artık kul önceden getirdiği huyları ile imtihan edilmektedir.

Tabii yukarıda imtihanın hep menfi yönünden bahsettik. Bir de müspet imtihan yolları var. Mesela; gösterilen kerametler, Allah’tan doğrudan gelen ikramlar gibi. Hatta bazen şeytan gelip salih kulu daha fazla ibadete teşvik eder. İlk bakışta iyi bir şey gibi görünüyor, değil mi? Şeytanın burada amacı şudur: Salih kul ibadette ve ilim de bencil olsun, ailesi ve sosyal çevresi ile hiç ilgilenmesin, sadece ibadete boğulsun. Ne kadar kurnazca…

Hayır dualarınızı esirgemeyiniz.

Mustafa Erol

islamievlilik.net

YAZARIN SON YAZILARI
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.