Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 13 °C
Sağanak Yağışlı

Nurettin Hoca ve 90 Kilometre

21.11.2019
239
A+
A-
Nurettin Hoca ve 90 Kilometre


Es-Selamü Aleykum, sevgili okurlar,

Geçenlerde Nurettin Yıldız Hoca ‘yı gene hedef tahtasına koydular.

Mesele, kadınların 90 km den fazla yalnız yolculuğa çıkmalarına cevaz vermemesi.

Amanınnn! Ne laflar ne laflar. Televizyona sıkça çıkan Mustafa Karataş (Hoca) 80+80 formülünü geliştiriyor. Alengirli fetva veriyor. Sanki dalga geçiyor. Yahu, böyle hocalık mı olur? Hocalık Allah’ı (c.c.) razı etme makamıdır. Kula göre fetva mı verilir?

Birincisi, Nurettin Hoca ‘ya saldıranları Allah (c.c.) ıslah etsin. Orada adam Allah’ın (c.c.) emrini beyan ediyor. Üstelik yanlış anlamaya mahal verecek bir durum da değildir. (Hani şu “rahatlatma” mevzusunu çok yanlış ifade etmişti.)

Kadınların yanında mahrem olmadan hacca gitmeleri haramdır. Şafii ve Maliki mezhebinde farz olan hac için kadınların güvenilir kadınlardan oluşan bir kafile ile gitmelerine ruhsat verilmiştir. (İlk seçenek her zaman için mahrem ile gitmeleri daha doğrudur.)

Esasıda şudur. “Allah’a ve ahiret gününe inanan bir kadının, yanında kocası veya mahremi olmadan üç günlük ve daha fazla bir yola sefere çıkması helal olmaz.” Hadisin istinaden: Kadınların yalnız başlarına seferi olmaları haramdır. Seferi yolun geri dönüşleri uygun bir vasıta ile mahremsiz dönebilirler. (Yine hükümlere iyice bakınız.)

Seferilik mesafesi:

Hanefi mezhebine göre yaklaşık 90 km dir.

Şafii mezhebine göre 144 km dir.

Yalnızlık meselesi :

Hanefi mezhebinde bir kadının seferi olması icap ederse yanında buzluğa ermiş mahrem bir erkek olmalıdır. (kocası, oğlu, damadı, erkek kardeşi, amca, dayı, dede vs.)

Hikmetine gelirsek:

1. Dünya’da erkek ticareti çok zayıftır. Varsa da organ mafyası talip oluyor. Ancak kadın ticareti yapan çok sayıda grup var.

2. Kimse “eski zamanlardaki kervanları örnek göstermesin. Yalnız kadın o zamanda da modern zamanda da tehlikeye daha açıktır. Otobüs yolculuğunda içeceğe uyku hapı katan muavinleri araştırın. Eğer bir kadını yalnız denk getiren şerefsizler plaka ile gezmiyor. Hepsi görünüşte insan.

3. Yolculukta bir kadının desteğe ve yardıma ihtiyacı olursa yanındaki mahrem erkek, kadına yardımcı olur. Yoksa gurbette veya yolda çok sıkıntıyı yalnız başına çeker.

4. Günümüzde, Suudi Arabistan ‘da açık tenli kadınlar iyi para ettiği için, hacca gelmiş kadınlar kaçırılabiliyor. Bu işin simsarları ise özellikle taksiciler. Bu yüzden hac rehberleri kadınların hacda taksiye yalnız binmeleri hakkında ikaz eder. Hatta yanında bayan olan erkeklere şöyle söyler: Taksiye binmek icap eder ise; önce erkek (kocası, oğlu, abisi vs.) binsin sonra hanımlar (kızı, bacısı, eşi vs.) binsin. Yolculuk bitiminde taksiden inerken ; önce hanımlar insin sonra erkekler insin. Göz açıp kapayıncaya kadar kadınlar kaçırılabiliyor. Benzer vakalar çok defa yaşanmıştır.

Kesinlikle fetva vermek istemem ama, eğer ki bir kadın yalnız yolculuğa çıktıysa, özellikle otobüs, gemi veya tren gibi taşıtta ise yolculuk esnasında araçta başka kadınların da bulunmasına dikkat etsinler. Ancak gene de haram haramdır.

Hayır dualarınızı esirgemeyin

Mustafa Erol

islamievlilik.net

Mustafa Erol
Mustafa Erol
Es-Selamü Aleykum. 1978 Ankara doğumluyum. İlk ve orta öğrenimimi Ankara'da tamamladım. Üniversite Kamu Yönetimi ve İlahiyat Önlisans mezunuyum. Dinimiz İslam'ı öğrendiğim kadarı ile anlatmaya çalışıyorum. Admin yakın bir arkadaşım. Beni makale yazmak üzere yeterli gördüğü için bana teklif etti. ALLAH (c.c.) kendisinden razı olsun. Önce tereddüt etmiştim, ancak İslam dinine hizmete bir yerden başlamak lazım. Yazılarımızı okudukça bizleri daha iyi tanırsınız. Allah (c.c.) sizlerden de razı olsun.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.