Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 24 °C
Gök Gürültülü

Ölüler İçin Kuran Okunur! Sebebi…

Mustafa Erol
Es-Selamü Aleykum. 1978 Ankara doğumluyum. İlk ve orta öğrenimimi Ankara'da tamamladım. Üniversite Kamu Yönetimi ve İlahiyat Önlisans mezunuyum. Dinimiz İslam'ı öğrendiğim kadarı ile anlatmaya çalışıyorum. Admin yakın bir arkadaşım. Beni makale yazmak üzere yeterli gördüğü için bana teklif etti. ALLAH (c.c.) kendisinden razı olsun. Önce tereddüt etmiştim, ancak İslam dinine hizmete bir yerden başlamak lazım. Yazılarımızı okudukça bizleri daha iyi tanırsınız. Allah (c.c.) sizlerden de razı olsun.
06.10.2019
248
A+
A-

Es-Selamü Aleykum, sevgili okurlar,

Son zamanların fitnesi: Kuran diriler içindir. Ölülere Kuran okunmaz.

Bu anlayış Vahhabi anlayışıdır. Ehl-i Sünnete uygun değildir.

Evet, Kuran diriler içindir.

Peki’ bu diriler ölüleri için hiç mi birşey yapmayacak?

(Burada üslubum biraz sert olacak.)

Cevabını vermeden önce şunu iyi bilin. Dinimiz İslam’ın esaslarında uyacağımız öncelik nakildir. (Dört esasına ilk ikisi Kuran, Sünnet, diğer ikisi icma:Yani alimlerin bir konuda fikir birliği yapması, son olarak kıyas: bir hükmü benzer hükümlerle mukayese ederek yeni hüküm çıkartmak.)

Yani bir konuda bize Kuran’dan veya Sünnetten bir hüküm gelmişse önce ona uyarız. Eğer yoksa diğer iki yola başvurulur.

Neredeyse 15 asırlık İslâm uygulamalarını yeni çıkmış fitneciler, bu din, dün icad edilmiş gibi davranıyorlar. Biz de elimizden geldiğince onlara karşı mücadele ediyoruz. (Eğer onlara söz kafi gelmeyecek ise elimizle düzeltme fırsatı da geçer.)

Öncelikle bu konunun düsturu şudur:

Hz. Ali (r.a.) şöyle buyuruyor “Ölmüşlerini unutma ki, sen öldüğünde de unutulmayasın.” Ölülerimiz için elimizden geleni yapacağız. Bu işleri de çoluk çocuk görsün ki örnek olalım.

Ele alacağımız iki delilimiz var:

1. “Ölülerinize Yasin okuyunuz.” hadisidir. Hz. Muhammed (s.a.v.) Sevabının ölüye ulaşacağını kastetmiş.

Ayrıntıya girmeden, şöyle açıklayalım:

Bazı alimler, “ölmek üzere olanların” kastedildiğini söylemişlerdir.

Bir çok alim ise “ölülerimizin” kastedildiğini beyan etmiştir.

Şafii mezhebine göre bizzat mezar başında okunmalıdır.

Diğer üç mezhebe göre ise mezar başında olunması gerekmez.

Sevabı her halükarda ulaşır. Yani sevabını hediye ettiğimiz her okuyuş  faziletlidir.

2. “Ölen kimse kabrinin içinde boğulmak üzereyken, imdat isteyen kimse gibidir. Babasından yahut kardeşinden veya dostundan kendisine ulaşacak duayı beklemektedir. Nihayet dua kendisine ulaştığında bu duanın sevabı ona dünya ve dünyada bulunan her şeyden daha kıymetli olur. Muhakkak ki, hayatta olanların ölüler için hediyeleri dua ve istiğfardır.”

Bu hadisi açıklamaya gerek yok galiba. Ölülerimiz için dua etmeli, onların affını Cenabı Allah’tan (c.c.) niyaz etmeliyiz.

Okuduğumuz Kur’an’ın sevabını onlara hediye edelim. Artık daha fazla ölenlerimiz için elimizden pek bir şey gelmez.

Mevlüt okunurken okunan surelerin sevabını, hatim indirdikten sonra hasıl olan sevabı geçmişlerimizin ruhuna hediye ediyoruz. İşte bu iki Hadisin gereğini yerine getiriyoruz.

Şimdi Suudi Arabistan hükümeti Vahhabi anlayışla, sahabilerin mezarları başında Kuran okunmasını diye bekçileri dikmiş. (Yazıklar olsun.) Yukarıdaki hadisleri inkar ediyorlar.

Neyse?

Bu işlerin ölene faydası bir şartla vardır: Ölen insan iman üzere ölecek.

Kabir azabı görüyorsa azabı hafifler. Sürur içindeyse keyfi artar. Eğer küfür üzerine ölmüş ve toprağa imansız olarak girdiyse kendisi için yapılan hayır işleri ona azap oluyormuş.

Hayır dualarınızı esirgemeyin

Mustafa Erol

islamievlilik.net

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.