Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 18 °C
Gök Gürültülü

Organ Nakli ve Beyin Ölümü

14.12.2019
170
A+
A-
Organ Nakli ve Beyin Ölümü

Es-Selamü Aleykum, sevgili okurlar,

Modern hayatın getirdiği en alengirli dini konulardan biri de, organ nakli caiz mi?

Diyanet bir zamanlar yani 30 yıl kadar önce buna cevaz veriyordu. Ancak şimdi yeni bilimsel bulgular bu konuda şüpheye neden oldu.

Öncelikle insan organının hükmü nedir?

Özetle, vücvut bir emanettir. Allah’a (c.c.) aittir. Ticareti yapılamaz. Organ satmak caiz değildir.

Organ nakline gelince…

Zaruri hallerde organ nakli yapılabilir. Onun da şartları şudur. Başka bir insanın canını tehlikeye sokmayacak.

Mesela böbrek nakli olabilir. Normal olarak her insanda iki tane vardır. Böbreğe ihtiyacı olan birine nakledilmesi ne böbreği verenin ne de böbreği alanın hayatını tehlikeye sokmuyorsa, böbrek nakli caizdir. Benzer yöntemlerle, karaciğer kısmi olarak da nakledilebiliyor. Yukarıdaki şartlar sağlanmışsa, Buna da caiz denilebilir.

Diğer organlara gelince…

Öncelikle “beyin ölümü nedir” bu soruya cevap vermek lazım.

İslama göre, kalp attığı sürece insan yaşıyor kabul edilir. Beyin ölümü gerçek ölüm olarak kabul edilmez.

Tıbben, beyin ölümü nedir? Vücut çalıştığı halde, beyin hiçbir tepki vermez. 8-10 saat sonra vücudunda öleceği varsayılır. Amma…

“Beyin ölümü gerçekleşmiş” denip de günlerce yaşayan insan var. Hatta komadan çıkan. Kendine gelen. Hatta fişe bağlıyken etrafını duyabilen insanlar da var.

Beyin ölümü bahane edilerek, ailesi ikna edilmiş, tam ameliyat masasında organı alınacağı zaman, kendine gelip doktorun elini tutan insan var.

“Beyin ölümü gerçekleşti” denip, organları alınan insanların, ameliyat masasında çok büyük acılar çektiği, haberlere konu olmuştu. “Beyin ölümü” kavramını çürüten bu sonuç, karşılığında şöyle bir görüş sunulmuştu: “Anestezi altında organı alalım.”

“Beyin ölümü” tıbben de ıspatlanmış bir olay değil.

Başka bir deyişle, “beyin ölümü gerçekleşti” diye hastanelerde organ için  insanlar kurban ediliyor.

Eğer ki bir insan tamamen öldüyse organları bağışlanabilir. Ancak sorun şurada: Kalp tamamen durup insan ölünce, organları ölmeden canla olarak almak için gereken süre çok az. Günümüz tıbbında 10 dakika içinde organ canlı olarak alınabilmelidir. Organın ölmemesi için kan dolaşımının devam etmesi yani kalbin atması gerekir. O zaman da ölüm gerçekleşmemiş sayılıyor.

Beyin ölümüne ait görüşleri tıp dünyasında da reddedenler var. Buraya bir video ekledim. Bira bekleyeniz.

[su_youtube_advanced url=”https://youtu.be/YEKhL6mkK7M”]

Bir de şuna bakmak lazım: Organ nakli ile, başkasının organını alan hasta nasıl ve ne kadar yaşıyor? Vücudun reddettiği ağrılı bir şekilde, ıstırabı dindirmek için bir yığın ilaçla, ortalama bir buçuk yıl.

Yani, beyin ölümü denen şey, acaba organ nakli ile çıkar sağlamaya çalışanların uydurarak, cinayet işledikleri bir tanımlama mı?

Hayır dualarınızı esirgemeyin,

Mustafa Erol

islamievlilik.net

Mustafa Erol
Mustafa Erol
Es-Selamü Aleykum. 1978 Ankara doğumluyum. İlk ve orta öğrenimimi Ankara'da tamamladım. Üniversite Kamu Yönetimi ve İlahiyat Önlisans mezunuyum. Dinimiz İslam'ı öğrendiğim kadarı ile anlatmaya çalışıyorum. Admin yakın bir arkadaşım. Beni makale yazmak üzere yeterli gördüğü için bana teklif etti. ALLAH (c.c.) kendisinden razı olsun. Önce tereddüt etmiştim, ancak İslam dinine hizmete bir yerden başlamak lazım. Yazılarımızı okudukça bizleri daha iyi tanırsınız. Allah (c.c.) sizlerden de razı olsun.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.