Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 23 °C
Az Bulutlu

Osmanlı Neden Doğuya Gelişmedi?

20.09.2019
175
A+
A-
Osmanlı Neden Doğuya Gelişmedi?

Es-Selamü Aleykum, sevgili okurlar,

Bazı sığ düşünceli adamlar Osmanlı’nın haddinden fazla büyüdüğünü ve başına bela aldığını düşünmektedir. Bu düşünce oldukça yüzeysel bir bakıştır. Bir kere Osmanlı’ya diğer imparatorluklar gibi düşünmek yanlıştır. Osmanlı zenginlik peşinde bir devlet olsaydı, batıya değil doğuya doğru seferler düzenlerdi.

Osmanlı’ yı batıya sevk eden şey Avrupalıların sömürgeciliğini engellemekti.

Osmanlı Avrupa haricinde 2 yere sefere çıkmıştır. Birisi Safeviler üzerine, diğeri Memluklere.

Safevi (İran) üzerine sefer düzenlenmesinin sebebi Şah İsmail’i Şiiliği yaymak için köyleri, kasabaları, şehirleri kılıçtan geçiriyordu.

Memluklere (Kudüs ve Mısır) sefer düzenlenmesinin sebebi ise; Abbasi Halifesi Memlük himayesinde idi. İslam halifesini kendi çıkarları doğrultusunda yönlendirerek İslam birliğini engelliyorlardı. Hatta güçleri iyice zayıflamıştı.

Bu ikisi haricinde bütün seferler batıya doğru olmuştur.

Çünkü Avrupalılar Hristiyanlıktan önce doğuya doğru  yayılarak oradaki zengin doğal kaynakları sömürüyorlardı. Üstelik kendi putperest inançlarını benimsetiyorlardı. Hristiyanlık 325 yılında Roma’nın resmi dini oldu, ama Katolik Hristiyanlık. Yani Hz. İsa’dan gelen hak dini değil kendi putperest inançlarına uygun hale gelmiş tahrifli dini İmparator 1. Konstantin kabul etti (dayattı). Kendi inançlarını kabul etmeyen ne kadar halk varsa hepsini kılıçtan geçirdiler.

İşte Avrupalı beyaz adam böyle birşey. Bu zulüm taa İslam’a kadar devam etti. Hatta Kudüs ‘ü(Mescidi Aksa) ilk fetheden Hz. Ömer’ e(r.a.) bütün Ermeniler “forugo” diye haykırmış. Yani kurtarıcı.

Katolik Hristiyanlık böyle tahammülsüzce diğer Hristiyanları bile bezdirmiş.

Osmanlı zulmün kalbine doğru gitmiştir. Yoksa kendi emperyalist emel gütseydi, doğal tüm zenginliklerin olduğu doğuya doğru seferler düzenlerdi. Sömürgeci Avrupa ‘nın yaptığı gibi yapardı.

Hayır dualarınızı esirgemeyin

Mustafa Erol

islamievlilik.net

Mustafa Erol
Mustafa Erol
Es-Selamü Aleykum. 1978 Ankara doğumluyum. İlk ve orta öğrenimimi Ankara'da tamamladım. Üniversite Kamu Yönetimi ve İlahiyat Önlisans mezunuyum. Dinimiz İslam'ı öğrendiğim kadarı ile anlatmaya çalışıyorum. Admin yakın bir arkadaşım. Beni makale yazmak üzere yeterli gördüğü için bana teklif etti. ALLAH (c.c.) kendisinden razı olsun. Önce tereddüt etmiştim, ancak İslam dinine hizmete bir yerden başlamak lazım. Yazılarımızı okudukça bizleri daha iyi tanırsınız. Allah (c.c.) sizlerden de razı olsun.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.